High Jahn - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


High Jahn

 

Czas czytania: ~2 min


qmb2GEyqd7xJ0Suj7UoODrrsHAKrrx2rlJhbiBwZmfdjQt6c7yTVMX5x8fi1_hines-hjahn.jpg
Amerykański architekt Helmut Jahn, znany przede wszystkim jako autor projektu budynku Sony Center w Berlinie, Messeturm we Frankfurcie nad Menem czy siedziby Unii Europejskiej w Brukseli, w mijającym roku rozpoczął podbój Polski. Wkrótce zaprojektowane przez niego budynki mają się pojawić w Katowicach i Warszawie.
aXbyJAZoflao3eIeqnmUJtryHkehDmITVWSO5az3s3fB3TfkiMQsdQl2CKdd_hines-hjahn2.jpg
Pod koniec grudnia PKP i firma Hines oficjalnie podpisały umowę dotyczącą zagospodarowania należącej do kolei działki przy al. Roździeńskiego, w sąsiedztwie Spodka. Ma tam powstać zaprojektowany przez Jahna kompleks biurowców, które zastąpią obecny wieżowiec Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych autorstwa Jerzego Gottfrieda. Koncepcja czeka jeszcze na pozwolenie na budowę. Dostał je już natomiast inny projekt Jahna – apartamentowiec przy ul. Twardej w Warszawie. Inwestorem również jest Hines Polska, firma znana w stolicy z realizacji biurowca Metropolitan autorstwa Normana Fostera.

Bryła nowego, 160-metrowego wieżowca będzie się składała z dwóch części – 5-kondygnacyjnej, horyzontalnie ukształtowanej podstawy oraz wyrastającej z niej prostopadłościennej wieży, której elewacje będą pokryte ciemnym szkłem. Budynek będzie się odznaczał prostą, klasyczną formą – zupełnie inną niż jego najważniejszy stołeczny konkurent – równie luksusowy apartamentowiec Libeskinda, który powstaje przy ul. Złotej 44.

Wieżowiec Helmuta Jahna będzie miał 35 tysięcy m² powierzchni. W rozległym przyziemiu znajdzie się min. Centrum Kultury Żydowskiej i przeszklony, ogólnodostępny pasaż, wieża zaś będzie mieścić ekskluzywne, prywatne apartamenty i część hotelową. Na najwyższym piętrze mają powstać dwupoziomowe penthousy, z których będzie można wyjść na porośnięty zielenią dach, dostępny tylko dla ich lokatorów. Wszyscy mieszkańcy będą natomiast mogli korzystać z tarasu-ogrodu na piątym piętrze. Podziemne kondygnacje przeznaczone są na parking.

Apartamenty w nowym wieżowcu będą miały do 300 m² powierzchni i mają spełniać najwyższe standardy. Mimo kryzysu na rynku nieruchomości, inwestor nie obawia się kłopotów ze zbyciem luksusowych mieszkań, których cena ma być niższa niż w powstającym wieżowcu Libeskinda. Ich sprzedaż ma ruszyć równolegle z budową obiektu, czyli na początku przyszłego roku. Budynek ma zostać oddany do użytku w 2010 r.
xgpLkR2PmpoUInPnPYc6qUlGzpx99vi2OY37MjOxlhz2ID10bnQvHrtSLaH3_hines-hjahn3.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom na pochyłej działce
Dom na pochyłej działce

W przyszłym roku ma być gotowy dom, zlokalizowany na pochyłej działce w Małopolsce, zaprojektowany p ...

Hala sportowa w modernistycznym kontekście
Hala sportowa w modernistycznym kontekście

Miasto Stalowa Wola kojarzy się z przemysłem – w końcu było najważniejszym środkiem Centralnego Okrę ...

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021 – wybierz swój typ
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021 – wybierz swój typ

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – to organizowany już po raz 22 przez Zarząd Wo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera