Dolnośląska Nagroda Architektoniczna – ogłoszono wyniki nowego konkursu
Data dodania: 05.05.2026 Czas czytania: ~ 3 min
Państwa głos został zapisany. Głosować można raz na 24 godzinny na jeden obiekt z wybranej kategorii.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera
Data dodania: 05.05.2026 Czas czytania: ~ 3 min
Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich O/Wrocław pod Patronatem Honorowym Wojewody Dolnośląskiego oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego ogłosiły wyniki pierwszej edycji konkursu Dolnośląska Nagroda Architektoniczna.
„Celem Konkursu jest przede wszystkim wyłonienie szczególnie wartościowych pod względem architektonicznym obiektów zrealizowanych na obszarze województwa dolnośląskiego, a także promowanie dobrych wzorców architektonicznych, w dalszej zaś perspektywie uświadamianie mieszkańców Dolnego Śląska o znaczeniu i wpływie przestrzeni zaprojektowanej na ich codzienne życie i relacje społeczne” – piszą pomysłodawcy konkursu.
Do konkursu można było zgłaszać obiekty architektoniczne powstałe na terenie województwa dolnośląskiego, oddane do użytkowania w ciągu 5 lat poprzedzających ogłoszenie konkursu. Realizacje oceniano w pięciu kategoriach: budynek użyteczności publicznej, budynek mieszkalny wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna, modernizacja budynku historycznego.
Zgłoszone obiekty oceniało jury w składzie: arch. Piotr Fokczyński, prezes IARP; arch. Michał Goncerzewicz, przewodniczący Kolegium Sędziów Konkursowych SARP o/Wrocław; arch. Łukasz Górzyński, przewodniczący Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP; arch. Bartosz Jarosz, przewodniczący Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP; arch. Stanisław Lose; arch. Bartosz Macikowski, przewodniczący Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP; Ewa Stachera, Zastępca Dyrektora Wydziału Infrastruktury Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego; arch. Agnieszka Wałęga, przedstawiciel Marszałka Województwa Dolnośląskiego; arch. Piotr Zybura, prezes SARP o/Wrocław.
Żłobek gminny w Czarnym Borze
Wyniki pierwszej edycji konkursu Dolnośląska Nagroda Architektoniczna ogłoszono 23 kwietnia 2026 roku.
W kategorii „budynek użyteczności publicznej” nagrodę otrzymał żłobek gminny w Czarnym Borze (autorzy projektu: Joanna Styrylska, Tomasz Boniecki, Magdalena Dymna, Patrycja Jędra, Agnieszka Kotschy, Jakub Zmarzły).
Dwa wyróżnienia honorowe przyznano: budynkowi biurowemu WUWA Point na Nowych Żernikach we Wrocławiu (autorzy projektu: Maćków Pracownia Projektowa) oraz zespołowi szkolno-przedszkolnemu nr 26 przy ulicy Cynamonowej we Wrocławiu (autorzy projektu: Maćków Pracownia Projektowa).
Wśród budynków mieszkalnych wielorodzinnych najlepsze okazały się Apartamenty przy Parku Szczytnickim we Wrocławiu (autorzy projektu: GROUP-ARCH).
Apartamenty przy Parku Szczytnickim we Wrocławiu
Wyróżnienia honorowe przyznano za: budynek mieszkalny przy al. Jana Kasprowicza 99 we Wrocławiu (autorzy projektu: mgr inż. arch. Magdalena Szkoda, mgr inż. arch. Alicja Adamowicz) oraz budynek Bernardyńska 4 we Wrocławiu (autorzy projektu: Maćków Pracownia Projektowa).
W kategorii architektury jednorodzinnej nagrodę otrzymał „Dom w krajobrazie” w Radomicach (autorzy projektu: SAN Architektura), a wyróżnienie honorowe zdobył „Zielony dom” we Wrocławiu (autorzy projektu: Biuro Architektoniczne Bzdęga-Wiśniewski sp. z o.o.).
Oceniana była także przestrzeń publiczna. Tu najlepszy okazał się projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim (autorzy projektu: Architektura i Architektura Krajobrazu - mgr inż. Halina Gołda-Krajewska - architekt krajobrazu, mgr inż. Elżbieta Łysakowska - architekt, mgr inż. Aneta Latarowska - architekt krajobrazu, mgr inż. Paula Skałubińska - architekt krajobrazu, asystentka mgr inż. Monika Bocheńska - architekt krajobrazu).
Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim
Wyróżnienie honorowe w tej kategorii otrzymała Wielopokoleniowa Strefa Aktywności w Dusznikach-Zdroju (autorzy projektu: dr inż. arch. Martyna Stasiniewska, mgr inż. arch. Adrianna Sejbuk, mgr inż. arch. kraj Natalia Bańdo).
Najlepszą modernizacją budynku historycznego uznano projekt o nazwie: Twierdza Srebrna Góra - adaptacja Donżonu do funkcji hostelu i restauracji (autorzy projektu: festgrupa sp. zo.o. + Roman Rutkowski Architekci).
Wyróżnienie honorowe otrzymał Altus Palace Hotel ***** w dawnym pałacu Leipzigerów we Wrocławiu (autorzy projektu: mgr inż. arch. Anna Kościuk, mgr inż. arch. Tomasz Biegun) oraz świetlicę wiejską w Pławnej (autorzy projektu: Rewizja grupa projektowa).
Źródło: https://izbaarchitektow.wroc.pl/
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Skromne muzeum ukryte w sadzie pod Hanoi zdobyło główną nagrodę w konkursie architektury ceglanej Br ...
Miejskie pływalnie to zazwyczaj tzw. architektura tła - płaskie klocki z blachy i szkła, które w mie ...
Robiono tu codzienne zakupy, dziś stoją tu warte miliony, monumentalne rzeźby z brązu i marmuru. Zwy ...
Znamy wyniki Konkursu Nagroda...
9 czerwca 2026 r. ogłoszono wy...
Ogłoszono wyniki konkursu arch...
W dwóch z sześciu kategorii...
ZOBACZ WSZYSTKIE
Strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia realizacji usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce...
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz