Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dwa w jednym

 

Czas czytania: ~3 min


5BHymWmkVuGjBZZOuVMEJZX97ykffXhKM9Z7553cXZRIpYq2eCPGpxNdwTdU_arcok.jpg
W miejscu betonowego biurowca z lat 70-tych – nowoczesny pięciogwiazdkowy hotel i centrum konferencyjne. Tak w skrócie można określić wyniki rozstrzygniętego w piątek, 20 lutego, konkursu na projekt zagospodarowania działki przy pl. Jana Pawła II we Wrocławiu, którą obecnie zajmuje należący do KGHM budynek Cuprum. Zwyciężył projekt wrocławskiego biura ArC2 Mariusza Szlachcica. Plac Jana Pawła, który w XIX wieku był reprezentacyjnym Placem Królewskim, dziś jest otoczony chaotyczną, nieprzemyślaną zabudową. Z jednej strony – neorenesansowy pałac Akademii Muzycznej (dawna siedziba Śląskiego Towarzystwa ubezpieczeń od Ognia) i fontanna z alegoriami Walki i Zwycięstwa, z drugiej – budynek dawnego szpitala, którego część ma wkrótce zostać wyburzona (plany zagospodarowania działki opracowują wrocławscy urzędnicy z Biura Rozwoju Wrocławia) i biurowiec Cuprum, od paru już lat zasłonięty w całości wielkoformatową reklamą. Między nimi – szeroka arteria komunikacyjna i tory tramwajowe. Ruch pieszy odbywa się głównie przejściem podziemnym. Władze miasta liczą, że nowa inwestycja wpłynie na uatrakcyjnienie placu i pomoże przywrócić mu dawną rangę. Na konkurs wpłynęło ponad 20 zgłoszeń. Jury wybrało spośród nich trzy, z których autorami będą teraz prowadzone rozmowy. Zwycięska praca przewiduje wzniesienie dwóch budynków, które, zdaniem konkursowych sędziów, będą nawiązaniem do dawnej funkcji placu jako symbolicznej bramy do Starego Miasta. Doceniono również estetyczną spójność projektu.
8N5CxID66jgEAyqSfCj3yURxJo9IKBwHXgARW9dUdqj3ocIF9ksOeI4WE856_arcok-1.jpg
Mariusz Szlachcic: „Szukaliśmy rozwiązania, w którym hotel i centrum konferencyjne, mimo że są rozłączne, były formalnie scalone. Zależało nam także, by wszystkie pokoje w pięciogwiazdkowym hotelu miały atrakcyjny widok, co wymagało od nas projektanckiej ekwilibrystyki. Żałuję jedynie, że zabrakło nam czasu, by w projekcie zmieścić naszą najnowszą ideę, czyli basen na górnej kondygnacji, którego przeszklone dno byłoby sufitem zamykającym atrium. Wtedy od dołu można byłoby przyglądać się pływającym, którzy jak ptaki poruszaliby się na tle nieba. Wybudowanie czegoś takiego jest realne, ale kosztowne.”
PjSiwSYf4JLGIP7doFtinKBheRHosDVAf7eOh4AwAdjIw5yRWVdaFq2ueAu7_dik-ban-1.jpg
Drugą nagrodę otrzymał zespół holenderskiego architekta Dicka van Gamerena, z którym współpracowali polscy projektanci – Bartłomiej Nawrocki i Marcin Jojko. Ich propozycja została doceniona za ciekawe rozwiązanie urbanistyczne, wprowadzające dominantę wysokościową oraz tworzące czytelną bramę do historycznego centrum miasta. Między budynkami powstałyby trzy wewnętrzne, przenikające się, zielone dziedzińce. Za interesujące uznano również „wzbogacenie rygorystycznej, ortogonalnej, betonowej fasady o przeszklone loggie/witryny wypełnione roślinnością”.
ymUFInDIKJPeZE7PMD6u9QQbRtmNqWNsPAeGpD5Sbx7UNr6BkDyzoyOdTSk3_dikban-kurylowicz.jpg
Trzecie miejsce zajęła pracownia Stefana Kuryłowicza „za właściwą dyspozycję funkcjonalną z ciekawą architektonicznie przestrzeń lobby hotelowego i foyer centrum konferencyjnego”. Minusem projektu była, według jury, fasada budynku, przypominająca bardziej zabudowę mieszkaniową niż reprezentacyjny i prestiżowy obiekt. Zbyt drogie byłoby również wykonanie części elewacji budynku mieszczącego hotel. Mimo że konkurs został rozstrzygnięty i że mówi się o planowanym ukończeniu inwestycji przed Euro 2012, nie wiadomo jeszcze, kiedy możliwe będzie jej rozpoczęcie. Nie jest też pewne, czy właściciel działki zdecyduje się na realizację wybranej przez wrocławski SARP koncepcji ArC2. Przedstawiciele KGHM zapowiadają, że do współpracy mogą również zaprosić laureatów drugiej i trzeciej nagrody. Poza tym, decyzja o wyburzeniu Cuprum jeszcze nie zapadła i nie wiadomo kiedy to nastąpi – póki co budynek przynosi zyski z wynajmu, a kosztowna, bo szacowana na około 300 milionów zł, inwestycja jest w obliczu kryzysu dość ryzykowna.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera