Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Koniec wojny o Muzeum?

 

Czas czytania: ~2 min


OdTiVBvSs7p8E6yMlSuA7PUaH4Tw6W2T94iMrK8GqkRUJX2MDbM0ZR3h4fEE_msn.jpg
Wygląda na to, że w końcu nastąpił przełom w sprawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Po długich rozmowach doszło do porozumienia między władzami stolicy i autorem projektu, Christianem Kerezem. Architekt ostatecznie uległ żądaniom ratusza, domagającego się umieszczenia w gmachu muzeum siedziby Teatru Rozmaitości.
O perturbacjach związanych z warszawskim MSN nie raz już pisaliśmy. Efektem konfliktu na linii miasto-Kerez było wstrzymanie prac nad projektem we wrześniu 2008 r. Architekt nie chciał się bowiem zgodzić na umieszczenie w zaprojektowanym przez siebie budynku sceny Teatru Rozmaitości. Urzędnicy wysunęli takie żądanie latem ubiegłego roku po tym jak Kerez przedstawił „ostateczną” wersję swojego projektu, uwzględniającą wcześniejsze uwagi ratusza o konieczności ograniczenia powierzchni komercyjnej w budynku. Swoją odmowę Kerez argumentował brakiem wzmianki o teatrze w warunkach konkursowych, a także w umowie o realizacji budynku, którą podpisały z nim stołeczne władze. Włączenie sceny teatralnej wiąże się z koniecznością przeprojektowania muzealnego gmachu i zmiany jego wewnętrznej organizacji. Jak jednak wiadomo, kompromis wymaga poświęceń. By uratować budowę muzeum ktoś musiał się ugiąć. I tym kimś był Kerez.
Po wstępnej analizie projektu, architekt uznał, że pod względem technicznym możliwe jest umieszczenie sceny między piętrami muzeum i przychylił się do żądań ratusza. Zaznaczył jednak, że dodatkowe prace wymagają zwiększenia zespołu projektowego i powiększenia go o ekspertów, którzy mają doświadczenie w dziedzinie akustyki i oświetlenia. Nowym współpracownikiem Kereza będzie pracownia Stefana Kuryłowicza, która przygotowuje projekt Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. To jej powierzone zostanie opracowanie rozwiązań technicznych i wkomponowanie teatru w budynek.

Pojawienie się w MSN sceny Teatru Rozmaitości zaburzy, zdaniem architekta, dotychczasowy ład w jego wnętrzu. Teatr zajmie część kondygnacji podziemnej, parter, gdzie pierwotnie miały się znaleźć funkcje komercyjne i fragment pierwszego piętra. Ta ingerencja ominie wyłącznie główną ekspozycję na najwyższej kondygnacji. W związku z tym, że teatr zostanie wtórnie „dosztukowany” do muzeum, będzie musiał się zgodzić na pewne ustępstwa, na przykład mniejsze magazyny. Konieczna będzie też redukcja ilości miejsc parkingowych. Nie podjęto jeszcze decyzji, czy teatr i muzeum będą funkcjonowały jako niezależne od siebie instytucje.

Prace nad projektem MSN zostały wznowione. Jeżeli uda się uniknąć dalszych konfliktów, budowa rozpocznie się na początku 2011 r. i potrwa dwa i pół roku. Koszt inwestycji po wprowadzeniu zmian nie jest jeszcze znany. Do tej pory szacowany był na 270 milionów zł, ale kwota ta może wzrosnąć.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera