Cricoteka na start - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Cricoteka na start

 

Czas czytania: ~2 min


zZAJJ1EBkw2zZwd0rUBPYtQrIpolrymOIbOd0tOCRKXdfAkj2o48G2qk8QEj_cricoteka.jpg
Pod koniec lutego zostało wydane pozwolenie na budowę Cricoteki, czyli Muzeum Tadeusza Kantora oraz siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Stanie ona nad brzegiem Wisły i częściowo zajmie zrewitalizowane budynki dawnej Elektrowni Podgórskiej, a częściowo – nowy obiekt. Inwestycja ta jest jednym z wielu planowanych i już rozpoczętych przedsięwzięć, które mają zbliżyć miasto do rzeki.

Nowa siedziba Cricoteki zostanie zbudowana według projektu wybranego w konkursie rozstrzygniętym we wrześniu 2006 r. Zwyciężyła w nim koncepcja grupy IQ2, utworzonej przez dwa biura architektoniczne – Wizję Stanisława Deńki i nsMoonStudio Piotra Nawary i Agnieszki Szultk. Zaprojektowany przez nich budynek ma formę mostu, przerzuconego nad budynkiem elektrowni i wspartego na dwóch filarach. Jest to nawiązanie do jednej z postaci teatralnych Kantora – Człowieka Niosącego Stół, a także do jego idei ambalaży, czyli opakowań, bo nowa, dobudowana część będzie osłaniać stary, ceglany budynek. Integracji obu części kompleksu służyć będzie barwa nowego obiektu, pokrytego okładziną w kolorze rdzewiejącego metalu. W nowej części znajdą się sale ekspozycyjne dla wystaw stałych i czasowych, natomiast w starym budynku – wielofunkcyjna przestrzeń, w której będą się odbywać koncerty, wystawy i spektakle teatralne.
VvjRH0gDeeoKOoPd0jTVMwN72dgHo5LjMzQrchyMy6KH9X9WSGNQse5lvYyz_cricoteka-1.jpg
Więcej o projekcie.
Foeazl3lhpZZAke7m7KW77JID78mXuMRpUeXvl1MzAmh66iGpe29eY6V0jso_cricoteka-2.jpg
Cricoteka, która istnieje od 1980 r., mieści się obecnie w budynku przy ul. Szczepańskiej na Starym Mieście. Ośrodek powstał z inicjatywy Tadeusza Kantora, który kierował nim przez blisko 10 lat. Początkowo związany był z bieżącą działalnością teatru i pełnił funkcję teatralnego archiwum, teraz jego najważniejszym zadaniem jest przechowywanie, udostępnianie i opracowywanie pozostałych po nim „pamiątek” w postaci obiektów i kostiumów ze spektakli Teatru Cricot 2, pism teoretycznych, rysunków i projektów Kantora, dokumentacji fotograficznej i rejestracji wideo, a także wielojęzycznych recenzji spektakli, czasopism i książek. Oprócz tego, Cricoteka prowadzi działalność wystawienniczą, organizuje sesje naukowe, spotkania i zjazdy z okazji rocznic związanych z teatrem Cricot 2 i Kantorem.

Zgodnie z intencjami twórców projektu, nowa siedziba Cricoteki ma uatrakcyjnić i ożywić brzeg Wisły nie tylko za sprawą futurystycznej, przyciągającej uwagę formy kontrastującej z historyczną zabudową Krakowa, ale też dzięki organizowanym w niej i na nadwiślańskich bulwarach wydarzeniom, przyciągających mieszkańców miasta i turystów.
7n9xfU8k73W9WYYORHSWGAxQaF6XiLIlpe18OzSR1tzOFIQ0fxBLrBXymsn6_cricoteka-3.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt modernizacji budynku dla dobra mieszkańców
Projekt modernizacji budynku dla dobra mieszkańców

Trwa XXIV edycja ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w., którego celem, jak pisz ...

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii kubatura/obiekty publiczn ...

Pracownia Analog z nagrodą Architizer A+Awards
Pracownia Analog z nagrodą Architizer A+Awards

Międzynarodowy konkurs Architizer A+Awards miał w tym roku swoją ósmą edycję. Jego organizatorzy szc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera