Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Cricoteka na start

 

Czas czytania: ~2 min


zZAJJ1EBkw2zZwd0rUBPYtQrIpolrymOIbOd0tOCRKXdfAkj2o48G2qk8QEj_cricoteka.jpg
Pod koniec lutego zostało wydane pozwolenie na budowę Cricoteki, czyli Muzeum Tadeusza Kantora oraz siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Stanie ona nad brzegiem Wisły i częściowo zajmie zrewitalizowane budynki dawnej Elektrowni Podgórskiej, a częściowo – nowy obiekt. Inwestycja ta jest jednym z wielu planowanych i już rozpoczętych przedsięwzięć, które mają zbliżyć miasto do rzeki.

Nowa siedziba Cricoteki zostanie zbudowana według projektu wybranego w konkursie rozstrzygniętym we wrześniu 2006 r. Zwyciężyła w nim koncepcja grupy IQ2, utworzonej przez dwa biura architektoniczne – Wizję Stanisława Deńki i nsMoonStudio Piotra Nawary i Agnieszki Szultk. Zaprojektowany przez nich budynek ma formę mostu, przerzuconego nad budynkiem elektrowni i wspartego na dwóch filarach. Jest to nawiązanie do jednej z postaci teatralnych Kantora – Człowieka Niosącego Stół, a także do jego idei ambalaży, czyli opakowań, bo nowa, dobudowana część będzie osłaniać stary, ceglany budynek. Integracji obu części kompleksu służyć będzie barwa nowego obiektu, pokrytego okładziną w kolorze rdzewiejącego metalu. W nowej części znajdą się sale ekspozycyjne dla wystaw stałych i czasowych, natomiast w starym budynku – wielofunkcyjna przestrzeń, w której będą się odbywać koncerty, wystawy i spektakle teatralne.
VvjRH0gDeeoKOoPd0jTVMwN72dgHo5LjMzQrchyMy6KH9X9WSGNQse5lvYyz_cricoteka-1.jpg
Więcej o projekcie.
Foeazl3lhpZZAke7m7KW77JID78mXuMRpUeXvl1MzAmh66iGpe29eY6V0jso_cricoteka-2.jpg
Cricoteka, która istnieje od 1980 r., mieści się obecnie w budynku przy ul. Szczepańskiej na Starym Mieście. Ośrodek powstał z inicjatywy Tadeusza Kantora, który kierował nim przez blisko 10 lat. Początkowo związany był z bieżącą działalnością teatru i pełnił funkcję teatralnego archiwum, teraz jego najważniejszym zadaniem jest przechowywanie, udostępnianie i opracowywanie pozostałych po nim „pamiątek” w postaci obiektów i kostiumów ze spektakli Teatru Cricot 2, pism teoretycznych, rysunków i projektów Kantora, dokumentacji fotograficznej i rejestracji wideo, a także wielojęzycznych recenzji spektakli, czasopism i książek. Oprócz tego, Cricoteka prowadzi działalność wystawienniczą, organizuje sesje naukowe, spotkania i zjazdy z okazji rocznic związanych z teatrem Cricot 2 i Kantorem.

Zgodnie z intencjami twórców projektu, nowa siedziba Cricoteki ma uatrakcyjnić i ożywić brzeg Wisły nie tylko za sprawą futurystycznej, przyciągającej uwagę formy kontrastującej z historyczną zabudową Krakowa, ale też dzięki organizowanym w niej i na nadwiślańskich bulwarach wydarzeniom, przyciągających mieszkańców miasta i turystów.
7n9xfU8k73W9WYYORHSWGAxQaF6XiLIlpe18OzSR1tzOFIQ0fxBLrBXymsn6_cricoteka-3.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera