Nowe szaty Krystyny - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe szaty Krystyny

 

Czas czytania: ~3 min


mPQ2ielvnMcpz7Tv6ZbfRQMvr53NY2pNfYyTRCh20Wm3sHZ0HYvNmdQoVNBr_medusa.jpg
Nad Paryżem góruje wieża Eiffla, a nad Bytomiem – wieża szybu Krystyna. Wpisana do rejestru zabytków pozostałość po kopalni Szombierki, choć zaniedbana, jest jednym z symboli miasta. Wkrótce symbol ten ma zyskać nowe oblicze, stając się atrakcyjnym i nowoczesnym miejscem przyciągającym mieszkańców miasta i turystów. Na przełomie lutego i marca zaprezentowane zostały propozycje modernizacji budynku i jego otoczenia. Który z nich doczeka się realizacji? – wiadomo będzie pod koniec miesiąca.
uuEBEBp5YVo5p7O2FhmUVUYFKz5DoCShGh1tQWOQZnuw97nGwBePvjntYFIg_medusa-2.jpg
O planach adaptacji Krystyny na nowe cele już pisaliśmy. Wówczas właściciel obiektu – firma GC Investment Michała Golego – zapowiadał przekształcenie jej na hotel lub mieszkania i biura. Projekt miała przygotować gliwicka pracownia Medusa Group. Ostatecznie, inwestor zdecydował się na rozpisanie konkursu, a Medusa jest jednym z biur, które w nim uczestniczą. Oprócz niej, na spotkaniu w bytomskim Urzędzie Miasta swoje projekty przedstawili Konior Studio, JK Architekci i GC Investment.
svRolyZUcOxqj8zCr4BkdLlFVbcC0u0zmYPOcsvKuGt6ksSmz4PIsMNffeEq_medusa-4.jpg
Mimo ograniczeń konserwatorskich, nakazujących zachowanie zabytkowego budynku, architektom udało się stworzyć zróżnicowane wizje modernizacji wieży. Medusa Group zaproponowała dobudowanie do oryginalnej konstrukcji nowoczesnego budynku mieszczącego hotel oraz zewnętrznego szybu windy. Architekci przedstawili również koncepcję zaaranżowania wnętrz, w których zachowali stalową konstrukcję i oryginalne wyposażenie, min. potężne koła wyciągowe. Między piętrami wieży pojawił się szklany basen, a część wnętrz zaadaptowano na cele sportowe.
6p0P7H69hesQ0UWrwfR4EsT2vvqCsEIWgUvtihvJ73y1TFXVtOlRy5HEnttR_konior-3.jpg
Budowę nowoczesnego obiektu, którego lekka forma kontrastowałaby z masywną bryłą „Krystyny” zaproponował Tomasz Konior. Zgodnie z jego wizją, nowy obiekt byłby połączony ze starym wiszącymi kładkami i mieścił hotel i restaurację. W zabytkowej wieży pozostałyby wszystkie maszyny, które dziś się tam znajdują.
mnmwMa5IPWJuKLAMnzwU93iC79nThl1UvT8WgjTETUafv15gkldZiUMCocvt_jk-architekci.jpg
Z kolei grupa JK Architekci chce zachować jedynie zewnętrzną warstwę budynku, całkowicie usuwając jego zawartość (konserwator dopuścił taką możliwość, pod warunkiem, że maszyny zostaną przeniesione do specjalnie w tym celu stworzonego Skansenu Przemysłowego). W sąsiedztwie Krystyny zaś proponują zbudować siedem identycznych wieżowców, „ochrzczonych” śląskimi imionami. Poza tym, JK Architekci przygotowują również projekt rewitalizacji terenów po kopalni Szombierki – doliny rzeki Bytomki i zagospodarowania terenu między Kolonią Zgorzelec, Wzgórzem Małgorzaty i stadionem Szombierek Bytom. Miałoby się tam pojawić osiedle mieszkaniowe, pole golfowe, hala sportowa, tereny zielone i plaża, ścieżki rowerowe oraz kolej linowa. Docelowo inwestor chce zagospodarować 250 hektarów, na których miałaby powstać nowa dzielnica miasta. Póki co udało mu się kupić 80 hektarów.
d0VuVzHNu8ll3TSvnQcvVgcodxD6rtgJ6jtDt0fbfe1T7JIO56523FdcElr2_gc-investment-3.jpg
Zespół GC Investment zaproponował rekonstrukcję hal, które pierwotnie przylegały do wieży, a także budowę kolejki linowej. Jej stacja mieściłaby się w szklanej bryle, przypominającej pozłacaną bryłę węgla. Kolejka ta pomogłaby skomunikować z miastem teren dawnej kopalni, oddzielony od centrum torami kolejowymi.
Inwestycja podzielona będzie na kilka etapów i, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zakończy się w 2016 r. Będzie ją nadzorować firma Armada Developments.

Warto wspomnieć, że wpływ na wybór koncepcji rewitalizacji szybu będą mieli również internauci, którzy mogą zapoznać się z projektami i oddawać głosy na stronie www.szybkrystyna.pl.

Podepnij swój artykuł

tagi

Mieszkania zamiast biurowców
Mieszkania zamiast biurowców

Rada Warszawy przyjęła niedawno projekt firmy Echo Investment, która w oparciu o ustawę Lex Dewelope ...

Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online
Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online

Dom, którego wnętrza zaprojektowano w stylu nowoczesnej stodoły, mieści się pod Poznaniem. Za projek ...

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco
Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania Galeco. Wpusty dachowe, adaptery, nowości w of ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera