Przystań z ambicjami - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przystań z ambicjami

 

Czas czytania: ~3 min


CTTIfNQmqLr3pQbHFEbKitXeB3EeV9i9AcDFiXo1WOzili04cbwouB0wiRMC_marta-stopka.jpg
W wielu polskich miastach rzeka nie tylko nie jest traktowana jak atut, ale wręcz jak intruz, do którego odwraca się plecami. W efekcie ich mieszkańcy, zamiast cieszyć się położonymi nad wodą terenami rekreacyjnymi, mogą co najwyżej wybrać się na spacer wśród krzaków i dzikich wysypisk śmieci. Tymczasem w Paryżu nad Sekwaną rozciąga się deptak, przy którym skupione są muzea, galerie i kawiarnie. Są knajpki na wodzie, przystanie barek mieszkalnych i miejskie plaże. Za kilka lat ma tak również wyglądać wybrzeże Wisły w Warszawie.

W styczniu pisaliśmy o ogłoszonym przez władze miejskie konkursie na zagospodarowanie lewego brzegu rzeki i przekształcenie go w pełen atrakcji bulwar. Jego wyniki powinny być znane w kwietniu. Tymczasem, na początku marca rozstrzygnięty został inny, mniejszy konkurs, którego organizatorzy skupili się na ważnym fragmencie brzegu rzeki – wymagającej szybkiego remontu przystani na Cyplu Czerniakowskim. Do udziału w konkursie organizator – Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie – zaprosił studentów drugiego roku architektury warszawskiej politechniki. Powstało 17 koncepcji, z których jury najbardziej do gustu przypadła wizja Marty Stopki. Jej projekt zakłada wzniesienie wzdłuż nabrzeża zespołu niewielkich budynków, których łagodne, łukowato wygięte bryły nawiązują kształtem do fal. Motyw łuku został również powtórzony w linii ścieżki, łączącej wał z terenem portowym. W tej koncepcji jury dostrzegło nowoczesną alegorię Wisły na miarę XXI wieku. Autorka podkreśla, że jej celem było otwarcie kompleksu Towarzystwa Wioślarskiego na kanał portowy oraz zagospodarowanie brzegu Wisły, min. przez wytyczenie ścieżki rowerowej.
Ogłaszając werdykt, jury podkreśliło, że wszystkie zgłoszone projekty były ciekawe i warte uwagi. Były to wizje bardzo zróżnicowane – pojawiły się w nich zielone tarasy schodzące do portu, lekkie i ażurowe budynki, zatopione w zieleni pawilony i w końcu kanciaste, przeszklone obiekty z pomieszczeniami WTW oraz hangarami dla łodzi. Wspólnym mianownikiem tych propozycji było otwarcie budynków na wodę oraz wprowadzenie dodatkowych „magnesów”, na przykład kawiarni.

Kierownictwo WTW podkreśla, że zwycięski projekt nie musi zostać zrealizowany. Nie oznacza to jednak, że konkurs był fikcją, a koncepcje, które opracowali adepci architektury, pozostaną czystą teorią. Będą one traktowane jak głos w dyskusji na temat ożywienia tego fragmentu wiślanego brzegu i inspiracja dla ostatecznej koncepcji jego rewitalizacji. Niezależnie od konkursu, projekt zagospodarowania przystani opracowało miejskie Biuro Sportu po konsultacjach z WTW. Przewiduje on budowę dwukondygnacyjnego obiektu, w którym znalazłyby się pomieszczenia klubowe, sala konferencyjna na 600 osób i siłownia. W jego sąsiedztwie miałby powstać hangar żeglarski. Ta inwestycja została wyceniona na 22 miliony zł.
Wprawdzie, póki co, pieniędzy na inwestycję nie ma, ale ratusz zapewnia, że przystań jest na liście obiektów czekających na modernizację. Zanim znajdą się niezbędne środki finansowe, teren będzie porządkowany i przygotowywany pod budowę. Planowana modernizacja ma objąć nie tylko przystań, ale też cały otaczający ją teren – Port Czerniakowski, cypel i kanał.

Pozostaje więc mieć nadzieję, że stołeczni urzędnicy dotrzymają słowa i Wisła w ciągu kilku najbliższych lat stanie się atrakcją dla mieszkańców Warszawy i turystów. Bulwary spacerowe, ścieżki rowerowe, kawiarnie, restauracje, galerie, piękna przystań WTW i port rzeczny na europejskim poziomie – to plany ambitne. Oby nie okazały się zbyt dużym wyzwaniem.

Podepnij swój artykuł

tagi

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

WXCA projektuje dom dla młodych matek
WXCA projektuje dom dla młodych matek

Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy w Polsce dom dla usamodzielniających się nastoletnich ma ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera