Zieleń w kratach - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zieleń w kratach

 

Czas czytania: ~3 min


Y6tg4Hooutt0T5ypwFXhuOAvHsUzpYithqZa4mSgIxxa8ksbManwsYoaina8_gal01.jpg
Zespół nowoczesnych budynków o pokrytych charakterystyczną kratownicą i porośniętych roślinnością elewacjach ma powstać przy ul. Kolejowej w Katowicach. To Galeria Południe – centrum biurowo-handlowe zaprojektowane przez śląskie biuro architektoniczne Medusa Group dla firmy GC Investment.
irg8fbgcQF38HE3T8cDbukh7owsKnmELTQ0xeQanbi45WvsVvLPVvUJNtwgg_gal02.jpg
Najciekawszym elementem budynków będą ich dwuwarstwowe elewacje. Wewnętrzną powłokę stanowią przeszklone ściany, zewnętrzną – wspomniana już żelbetowa siatka o polach w kształcie rombów, z których część wypełniona będzie zielenią. Zielony dywan ma się również pojawić na płycie stanowiącej zadaszenie części wejściowej dwóch biurowców, które powstaną w pierwszej kolejności. Platforma to będzie jednocześnie pełnić funkcję ogrodu – miejsca wypoczynku dostępnego wyłącznie dla pracowników biur. Pojawiająca się na budynkach roślinność z jednej strony sprawi, że założenie będzie bardziej przyjazne dla ludzi, dając im namiastkę obcowania z naturą i pozytywnie wpływając na ich samopoczucie (a przez to – wydajność pracy), z drugiej zaś, ma bardzo praktyczne zastosowanie – tworzy dodatkową izolację, chroniącą budynki przed deszczem, wiatrem, mrozem i hałasem. Dzięki niej możliwe będzie zredukowanie kosztów eksploatacji budynków poprzez wydatne zmniejszenie strat ciepła zimą oraz nagrzewania budynków podczas upałów.
jJNdgJ3pLtjGCZF4o0rCrYhB1SZtsNZMARNja4hTrjHknZlYpKX7pGCMAoRz_gal03.jpg
Galeria Południe będzie łączyć funkcje handlowe i biurowe. By obie strefy mogły funkcjonować niezależnie od siebie (co jest ważne w sytuacji gdy część handlowa będzie otwarta do późnego wieczora) i zapewnić komfort pracownikom biur, konieczne jest ich wyraźne rozdzielenie. Rolę tej bariery pełnić będzie umieszczona na poziomie pierwszej kondygnacji płyta z zielonym dachem, oddzielająca wizualnie i akustycznie ulokowane na parterach usługi i handel od części biurowej zajmującej wyższe kondygnacje. Osobne będą również wejścia do obu stref kompleksu – do biur prowadzić będą od ul. Kolejowej oraz północnej strony założenia, a do galerii handlowej – z wewnętrznego naziemnego parkingu.
AW7sqx5gsLseToa15JoSQuhiJfJVlDmzm8uHYAQy110TbUJGbOqBnUmuwirk_gal04.jpg
Bryły wszystkich obiektów są ukształtowane analogicznie – zarówno na zewnątrz jak i pod względem rozwiązań konstrukcyjnych. Wewnętrzne trzony budynków mieszczą klatki schodowe, windy, piony instalacyjne i pomieszczenia techniczne, konstrukcję zewnętrzną zaś stanowią żelbetowe kratownice. Takie rozwiązanie umożliwiło uwolnienie powierzchni biurowej od elementów konstrukcyjnych, wprowadzających do wnętrz dodatkowe podziały. W ten sposób uzyskano elastyczność przestrzeni, którą można dowolnie kształtować i wprowadzać podziały odpowiadające potrzebom zmieniających się najemców. Każdą kondygnację można podzielić na 2 lub 4 mniejsze sektory albo zostawić otwartą przestrzeń dla biur typu open space.
HG3aelsq72LIhU4rs5VAqcrxbYTYhH7JRVjDGMG0dQn5ZyHLBCEgBu6Lr3RH_gal05.jpg
Ze względu na dużą skalę założenia, jego realizacja została podzielona na etapy. Najpierw powstaną dwa biurowce z dwupoziomowym, podziemnym garażem, część handlowo-usługowa z parkingiem na powierzchni oraz łączący obie strefy kompleksu zielony dach. Kolejne etapy inwestycji wiązać się będą z budową pozostałych biurowców w północno-wschodniej części działki.
Td5Uk9UvugN3g9SQMJCXmmKGmoS4TEp7L5li8zAl3iUe6XS13A0Ku2kys01n_gal06.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R
Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R

Architekci z pracowni Stoprocent opracowali interesujący projekt przebudowy budynku pochodzącego z l ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera