Konior do kosza? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Konior do kosza?

 

Czas czytania: ~3 min


KiVylffiEpprLvKWsuDERdjr0xFF1B8Rb8hzOlnsGGTFy36LcAYIlBTHPBC0_koniorcen.jpg
16 marca wybrano nową nazwę dla metropolii górnośląskiej. Dotychczasowy Górnośląski Związek Metropolitalny zastąpiła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia Silesia. Nazwę zmienić łatwo. Pytanie, czy w ślad za nią pójdą konkretne działania zmierzające do zmiany oblicza śląskich miast?

Wielkomiejskie ambicje mają bez wątpienia Katowice. Jednym z najważniejszych punktów w planach tamtejszych urzędników dążących do podniesienia prestiżu miasta, jest przebudowa śródmieścia. Konkurs na architektoniczno-urbanistyczny projekt jego modernizacji został rozstrzygnięty w 2006 r. i początkowo zakładano, że inwestycja rozpocznie się w 2008 r. Jednak się nie rozpoczęła i nie wiadomo, kiedy to nastąpi, bo koncepcja Tomasza Koniora, która została wówczas wybrana, przestała się władzom miasta podobać.
suGAtUanCnIIru4cOTu4GjS9zkHAt9md8ogbN3ob6mx8Gs4zZEdQMHb9U10a_koniorcen2.jpg
O wynikach konkursu pisaliśmy szerzej tuż po jego rozstrzygnięciu. Tworząc swój projekt, Konior postawił sobie za cel przywrócenie życia do centrum miasta poprzez wyznaczenie niewielkiego, wzorowanego na przedwojennym, rynku oraz połączenie go z rondem za pomocą nowej zabudowy. Zasadniczym założeniem było maksymalne zagęszczenie tkanki miejskiej.

Głównym elementem planu Tomasza Koniora była reorganizacja Alei Korfantego i przekształcenie jej w wielkomiejski bulwar. Projekt zakłada wprowadzenie tam nowej, gęstej zabudowy, która utworzyłaby trakt równoległy do zachodniej pierzei ulicy. W parterach budynków znalazłyby się kawiarnie, galerie i sklepy. Według autorów koncepcji, dzięki takiemu rozwiązaniu powstałby atrakcyjny, tętniący życiem pasaż dla pieszych, a Katowice wreszcie zyskałyby przestrzeń publiczną z prawdziwego zdarzenia.

Zwycięska koncepcja od początku budziła kontrowersje. Krytykowano przede wszystkim zwężenie Alei Korfantego, porównywanej często do paryskich Pól Elizejskich i sprowadzenie jej do rangi „zwykłej” ulicy. Architektom zarzucano również niewystarczające wykorzystanie bliskości rzeki i jej walorów (przyszłych, bo obecnie rzeka do czystych nie należy). Przyznając zespołowi Koniora pierwszą nagrodę, sąd konkursowy zalecił mu jednocześnie rozważenie modyfikacji projektu z uwzględnieniem tych zarzutów.

Przeciwnicy przebudowy centrum Katowic zgodnie z projektem Koniora mogą spać spokojnie. Urzędnicy mają już inną koncepcję rozwoju centrum miasta i jego układu komunikacyjnego. Jej podstawowe założenia są zupełnym przeciwieństwem konkursowego projektu. Jednym z nich jest poszerzenie Alei Korfantego, a także ulic: Moniuszki, która ma mieć cztery pasy i Mickiewicza, która ma być dwukierunkowa. Prezydent Katowic, Piotr Uszok, który był zwolennikiem realizacji projektu Koniora, podkreśla, że architektoniczne koncepcje w konfrontacji z rzeczywistością często ulegają zmianie. Przepisy i warunki techniczne zmuszają do „urealnienia” tego, co dobrze wygląda w teorii. Czyżby w ten dyplomatyczny sposób dawał do zrozumienia, że projekt Koniora trafi do kosza?

Przetarg na projekt budowlany modernizacji centrum Katowic ma zostać ogłoszony jeszcze w marcu. Władze miasta zakładają, że za rok powinien być gotowy i otrzymać pozwolenie na budowę.

Podepnij swój artykuł

tagi

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2019 – znamy zwycięzców
Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2019 – znamy zwycięzców

Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro przyznawana jest od ponad dwóch dekad - ...

Dom Nad Jeziorem od Toya Design
Dom Nad Jeziorem od Toya Design

Gdy dostaje się do zabudowania zieloną działkę w Puszczy Noteckiej, jest jasne, że bryła domu ma swo ...

Projekt architektoniczny na stulecie
Projekt architektoniczny na stulecie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie w 2019 roku obchodziła stulecie istnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera