Pod patronatem UIA - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pod patronatem UIA

 

Czas czytania: ~3 min


hJzR0z3c0tU5OFCC48GF6x8Q9NulHPKdpaxGJ21r7NcGN1S4H1IjBvUhrXq2_mhpwiz.jpg
W poniedziałek, 6 kwietnia 2009 r., Ministerstwo Kultury ogłosiło międzynarodowy architektoniczny konkurs na projekt nowej, stałej siedziby Muzeum Historii Polski.
Jego lokalizacja znana jest od końca września ubiegłego roku, kiedy to władze Warszawy podjęły decyzję o budowie gmachu nad Trasą Łazienkowską na wysokości Placu na Rozdrożu, na osi Parku i Zamku Ujazdowskiego.

Konkurs na projekt muzeum odbywa się pod patronatem Międzynarodowej Unii Architektów (UIA) oraz Stowarzyszenia Architektów Polski. Będzie on dwuetapowy – w pierwszej, urbanistyczno-architektonicznej fazie uczestnicy przedstawią swoje koncepcje budynku i określą jego relacje z otoczeniem. Dziesięć najlepszych propozycji przejdzie do drugiego etapu, w którym trzeba będzie przygotować szczegółowe rozwiązania architektoniczne i funkcjonalne. Wyniki konkursu mają zostać ogłoszone w grudniu tego roku.

Póki co znane są tylko ogólne oczekiwania wobec przyszłej siedziby MHP – wiadomo, że budynek ma mieć około 20 tysięcy m² i być niezbyt wysoki. Nie będzie zajmował całej platformy, która przykryje Trasę Łazienkowską – resztę terenu zagospodaruje miasto. Wiadomo też, ile pieniędzy ma pochłonąć inwestycja – szacowany jej koszt to 300 milionów złotych, z czego 80% ma pochodzić z funduszy unijnych, a pozostałe – ze środków Ministerstwa Kultury. Do nowej siedziby muzeum powinno się przenieść już w 2013 r. (chyba że czeka nas konkursowa „powtórka z rozrywki”…).

Obecny podczas inauguracji konkursu minister Bogdan Zdrojewski podkreślił, że muzeum powinno być nowoczesne i nastawione przede wszystkim na młodych odbiorców, których trzeba historią Polski zainteresować. Jego działalność nie powinna zamykać się w murach budynku, ale wychodzić w otaczającą je przestrzeń. Minister ma też nadzieję, że dzięki odpowiedniej aranżacji otoczenia muzeum uda się odtworzyć ogrody królewskie. Z kolei zastępca prezydenta stolicy, Jacek Wojciechowicz, zwrócił uwagę na prestiż lokalizacji gmachu MHP i związane z tym wysokie wymagania stawiane architektom. Budynek musi być nowoczesny, ale, z drugiej strony, nie może przytłoczyć zabytkowego otoczenia, przede wszystkim pobliskiego Zamku Ujazdowskiego.

Konkurs na projekt gmachu Muzeum Historii Polski i jego budowa będą z pewnością jednym z najważniejszych w naszym kraju wydarzeń architektonicznych najbliższych miesięcy, jeśli nie lat. I nic dziwnego – to przedsięwzięcie o dużym znaczeniu narodowym, społecznym i kulturowym. Nie jest więc też zaskoczeniem rozmach, który towarzyszy mu od samego początku – w ślad za prestiżowym, pierwszym w historii polskiej architektury, patronatem UIA nad konkursem, idzie międzynarodowy skład jury. Jak informuje Życie Warszawy, mają w nim zasiąść takie osobistości, jak laureat Nagrody Pritzkera z 1996 r. – Rafael Moneo, Aurelio Galfetti – twórca i profesor Akademii Architektury w Mendriso czy Eduardo Souto de Moura – autor między innymi projektu stadionu w portugalskiej Bradze. Podobno udział w jury rozważa również japoński architekt Kengo Kuma. Zainteresowanie konkursem nie tylko ze strony architektów z kraju, ale i wielu pracowni zagranicznych w połączeniu ze światowego formatu architektami, którzy będą decydować o wynikach, pozwala mieć nadzieję, że nie skończy się na szumnych zapowiedziach i nowy budynek nie tylko będzie reprezentował światowej klasy architekturę, ale też stanie się długo oczekiwanym impulsem dla przywrócenia architektonicznej i urbanistycznej świetności stolicy.

Podepnij swój artykuł

tagi

Amazon buduje kolejną swoją siedzibę
Amazon buduje kolejną swoją siedzibę

Amazon, jedna z pięciu największych korporacji technologicznych świata swoją siłę i niezwykłość chce ...

Drewno w architekturze
Drewno w architekturze

Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym, które w epoce budownictwa ekologicznego przeżywa swój ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera