Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Warszawa chce salonów

 

Czas czytania: ~4 min


7N0OsCnGa2XbmtqyLQyjFGDSMLPfyHwmyj5nuvJyxM2vOyRgXMieGRmHRy2d_marszakwarela-4.jpg
Czy ulica Marszałkowska ma szansę stać się warszawskimi Polami Elizejskimi? Reprezentacyjną aleją tętniącą wielkomiejskim życiem i podnoszącą prestiż miasta? Wizja jej rewitalizacji już powstała. Tylko czy doczekamy się jej realizacji?

Autorami projektu są młodzi urbaniści z Forum Rozwoju Warszawy, których wsparła Fundacja im. Stefana Batorego. Swoją koncepcję zaprezentują w środę, 22 kwietnia, o 12.30 w Teatrze Polonia przy ulicy Marszałkowskiej. W zorganizowanej przez nich debacie wezmą udział architekci i urbaniści, varsavianiści, przedstawiciele samorządu warszawskiego i urzędników, świata kultury, mediów i organizacji pozarządowych. Spotkanie to ma rozpocząć cykl dyskusji i konsultacji, których celem będzie opracowanie kompleksowego planu rozwoju ulicy i przekształcenia jej w godną stolicy, wielkomiejską Aleję Marszałkowską – dumę warszawiaków i Warszawy.

Nowa Marszałkowska, wzorem wspomnianych Champs Elysèes, barcelońskiej Passeig de Gràcia czy londyńskiej Oxford Street, miałaby pełnić funkcje głównej handlowo-rozrywkowej ulicy miasta, przyciągającej zarówno mieszkańców, jak i rzesze turystów. Według członków FRW, Marszałkowska ma wielki, ale niewykorzystany dotąd potencjał, będący świetnym punktem wyjścia dla przekształcenia jej w główny „salon wystawowy” stolicy, który można wykorzystać do jej promocji w kraju i za granicą.

Zaproponowane przez Forum Rozwoju Warszawy rozwiązania zakładają przekształcenia w zakresie urbanistyki, przestrzeni dla pieszych, zieleni, małej architektury, a także renowację istniejącej zabudowy i wzniesienie nowej, reorganizację komunikacji oraz zagospodarowanie istniejących i nowych lokali usługowych.

Wśród najważniejszych założeń koncepcji jest wzniesienie nowej zabudowy pierzejowej przy Placu Defilad i nad stacją metra „Świętokrzyska”, a także na odcinkach Alej Jerozolimskich do ul. Świętokrzyskiej i od Świętokrzyskiej do Królewskiej. Nowe budynki miałyby się także pojawić przy południowych narożnikach Ronda Dmowskiego. W parze z nowymi inwestycjami iść ma ochrona urbanistyki Ściany Wschodniej, a także renowacja zaniedbanych budynków, przywrócenie oryginalnych fasad przedwojennym kamienicom. Zdaniem członków stowarzyszenia, większość budynków przy ul. Marszałkowskiej powinna zostać objęta ochroną konserwatorską, a cały obszar ulicy – miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Oblicze Marszałkowskiej ma się zmienić między innymi za sprawą nowej małej architektury. Ławki, latarnie, śmietniki i kioski powinny być jednolite stylistycznie, a ich projekt – wyłoniony w publicznym konkursie. Indywidualny charakter miałaby także nadawać alei sztuka uliczna i zieleń miejska, zarówno w postaci szpalerów platanów, jak i małych form – trawników i kwietników. W ten sposób ulica Marszałkowska stałaby się w końcu przyjazną dla pieszych przestrzenią publiczną.

Ważnym postulatem Forum Rozwoju Warszawy jest również reorganizacja układu komunikacyjnego, między innymi przez ograniczenie prywatnego ruchu samochodowego na niektórych jej odcinkach, zwężenie ulicy do dwóch pasów w każdym kierunku i wprowadzenie między nimi pasa dla autobusów i tramwajów. Ruchowi pieszemu miałyby sprzyjać poszerzone do 14-18 metrów chodniki, większa liczba przejść i stworzenie przyjaznych śródmiejskich placów, min. przy Rotundzie, pod Sezamem i przy ul. Złotej.

Kolejnym problemem, na jaki wskazali młodzi warszawscy urbaniści jest konieczność zmiany polityki lokalowej władz miejskich, by umożliwić zwiększenie ilości handlu i usług w parterach budynków. Warunkiem uatrakcyjnienia i ożywienia ulicy jest bowiem skupienie przy niej sklepów, kawiarni, restauracji i pubów, a także kin i galerii.
Autorzy projektu zakładają, że część środków na jego realizacja mogłaby pochodzić z budżetu miasta, część z różnych programów unijnych i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a pozostała kwota – z sektora prywatnego.
BBRmhFhggXKeLxXJNB8QHSYUxBNuwiDfwAop5Tanji0Z6JLFbsbhfe2JlisB_marszakwarela-5.jpg
Projekt rewitalizacji ulicy Marszałkowskiej to kolejna – po koncepcjach przebudowy placu Piłsudskiego i zagospodarowania terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki – inicjatywa Forum Rozwoju Warszawy dotycząca ważnego punktu na mapie stolicy.

Ilustracje:
nr 1 - Grzegorz Wróbel
nr 2 - Minh Dam
nr 3 - Michał Orłowski
grafika przygotowana przez zespół FRW.
VzwiGHkBoAM9X3SOH4Wri7UxXdNWrkdgopHOyYxTBk3WFWlpSruLRjzVp6kb_marszakwarela-10.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami
Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

W dniu 13. czerwca 2024 odbyła się trzecia w 2024 roku konferencja w cyklu „Idee i Technologie” orga ...

Sport w Oliwie
Sport w Oliwie

10 czerwca rektor Uniwersytetu Gdańskiego podpisał umowę z przedstawicielem wykonawcy wielofunkcyjne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera