Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pucowanie pleneru

 

Czas czytania: ~3 min


K9AUOAUPzGOxvqeLLOXhZnEfmObKos6LTuehS3hLjY8nwJQhUFbdxdJsnWL3_operalesna.jpg
Pisaliśmy niedawno o planach gruntownego remontu i przebudowy amfiteatru w Opolu. Tymczasem poważne zmiany czekają także drugi symbol związany z polską piosenką – Operę Leśną w Sopocie, która w tym roku obchodzić będzie setne urodziny. Projekt oczekiwanej od dawna modernizacji sceny otrzymał w tym roku dofinansowanie w ramach funduszy unijnych i prace mają się rozpocząć we wrześniu tego roku. Ich zakończenie planowane jest na 2010 r.

Sopocka Opera Leśna rozpoczęła swoją działalność w sierpniu 1909 r. Autorem jej projektu był Paul Walther-Schaffer, a jej realizację powierzono Paulowi Püchmüllerowi, ówczesnemu miejskiemu mistrzowi budowlanemu. Do wybuchu pierwszej wojny światowej obiekt był wykorzystywany okazjonalnie, ale po kolejnych modernizacjach w latach 20-tych i 30-tych XX wieku nastąpił jego rozkwit, który trwał niemal do ostatnich dni wojny. Wznowienie działalności sceny nastąpiło po wojnie, a w 1964 r. rozpoczęły się prace związane z przykryciem Opery Leśnej dachem z impregnowanej, stilonowej tkaniny.

Mimo że już stuletnia, sopocka scena plenerowa nadal uważana jest za jeden z najpiękniejszych i odznaczających się najlepszą akustyką tego typu obiektów w Europie. Wymaga jednak gruntownej modernizacji, bo pod względem technicznym jest przestarzała i nie spełnia wymogów współcześnie organizowanych imprez. Dach przecieka, widownia i zaplecze dla artystów są za małe i nie spełniają nowoczesnych standardów, a montaż scenografii trwa zbyt długo. Nasuwa się jednak pytanie, czy rozwiązanie tych problemów nie zaowocuje zbyt daleko idącą zmianą wizualnej warstwy obiektu, która cieszy się tak dużym uznaniem. Obiekt zyska bowiem zupełnie inne, nowoczesne oblicze.
Konkurs na projekt przebudowy obiektu został rozstrzygnięty jesienią 2005 r., ale do tej pory remont opóźniał się z powodu braku funduszy. Zwycięska koncepcja, zaproponowana przez pracownię architektoniczną archi-CAD z Gdańska (Jacek Szczęsny, Andrzej Gołębiowski i Wiesław Rosowski), zakłada między innymi przebudowę zadaszenia i widowni, co umożliwi zwiększenie liczby widzów. Widownia będzie się składać z części stałej i rozbieralnej oraz balkonu. W sumie liczba miejsc siedzących zwiększy się z obecnych 4335 do 5005. W przypadku masowych imprez, po zdemontowaniu miejsc w części rozbieralnej, można będzie tę liczbę zwiększyć do 6 tysięcy. Remont czeka również scenę i jej zaplecze, w tym garderoby i pomieszczenia techniczne. Dzięki nowemu, wewnętrznemu układowi komunikacyjnemu, skróci się czas potrzebny na przygotowanie scenografii dla imprez kulturalnych, a to z kolei stworzy szansę na rozszerzenie oferty Opery Leśnej pod względem ilości imprez i długości sezonu kulturalnego. W planach jest także remont dróg ewakuacyjnych i dojazdowych, nowe ogrodzenie sceny oraz przebudowa zaplecza gastronomicznego.

Całkowity koszt modernizacji szacowany jest na ponad 74 mln złotych, z czego 28 mln pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”, a pozostała kwota – z budżetu miasta.
VsNoSf82mGpR6vUNbK4TLgk5wLrkEGGp23BJDTDpV8T1lBWGbAriIqkNRfG4_operalesnasopot.jpg
Zobacz plany modernizacji amfiteatru w Opolu.
Uq1S5BWNPAsfKAu9oZF5OVjAquAQTEkGxtC31QMFu2B1MpPqmVk95lVxn5CN_operalesnasopot-2.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022. Oto najlepsze realizacje minionego roku!
Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022. Oto najlepsze realizacje minionego roku!

W nowo otwartym budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, 6 czerwca 2023 roku odbyła się gala wr ...

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha na szczecińskiej wyspie Łasztownia to jedno z najn ...

Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio
Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio

Podczas Europejskich Dni Architektury w Strasburgu, Bogusław Barnaś, założyciel BXB studio, zaprezen ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera