Rusza Forum Muzyki - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rusza Forum Muzyki

 

Czas czytania: ~2 min


GlyVLCsH5ugW7gX18j6CQkiWUAzJwY6xwITgS8HHaQNKo7igGg5IvtwAwzG3_nfm-8.jpeg
Okazuje się, że kryzys nie wszystkim straszny i pieniędzy nie jest tak mało, jak mogłoby się wydawać. Dowód? Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu ze środków unijnych, którymi dysponuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sobotę, 30 maja, minister Bogdan Zdrojewski przypieczętował przekazanie na ten cel prawie 145 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Konkurs na projekt Narodowego Forum Muzyki i zagospodarowania placu Wolności we Wrocławiu został rozstrzygnięty w 2005 r. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Ericka van Egeraata za najlepszą uznało koncepcję zespołu Kuryłowicz & Associates, drugie miejsce przyznając warszawskiemu studiu Mąka.Sojka, a trzecie – Maćków Pracowni Projektowej z Wrocławia. Budowę planowano rozpocząć jesienią następnego roku i na przełomie 2009 i 2010 r. sala koncertowa miała otworzyć swe podwoje. Zaprojektowanemu przez biuro Stefana Kuryłowicza budynkowi przyszło jednak dłużej poczekać na realizację. Teraz jednak wydaje się, że inwestycji nic już nie zagraża i w centrum Wrocławia powstanie „świątynia muzyki” – przez jednych niecierpliwie oczekiwana, przez innych – krytykowana za nieciekawą i przeciętną formę architektoniczną.
Djgxjo5RJluEk0nJGOnh4qbyDyyQK4em79HKOLWBqeOG25gtzFFFE2Wr5jHo_nfm-9.jpeg
Zwycięski projekt zakłada budowę gmachu, którego kształt i pokrywająca elewacje drewniana okładzina w kolorze lakieru, jakiego używa się do malowania instrumentów smyczkowych, ma nasuwać skojarzenia z pudłem rezonansowym skrzypiec.

W nocy poziome „pęknięcia” między pasami okładziny będą efektownie podświetlone światłem z wnętrza foyer. NFM ma spełniać najnowocześniejsze standardy akustyczne, odpowiednie dla różnego rodzaju muzyki – od klasycznej, przez jazz, po rozrywkową. Znajdą się w nim cztery sale muzyczne – największa sala koncertowa z widownią przeznaczoną dla 1800 widzów i trzy kameralne, które będą mogły pomieścić od 150 do 300 osób. Największa z sal kameralnych znajdzie się poniżej poziomu gruntu i będzie służyła również jako sala prób dla orkiestry. Oprócz tego, w budynku NFM zaplanowana została przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, sala kinowa i biblioteka. Część obiektu przeznaczona jest na pomieszczenia konferencyjno-biurowe.

Narodowe Forum Muzyki będzie siedzibą dwóch połączonych instytucji kultury – Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Nowoczesny budynek ma sprawić, że Wrocław stanie się muzyczną stolicą Polski, przyciągając najlepszych twórców i wykonawców oraz melomanów z całego kraju i z zagranicy. Jak zapowiada Minister, będzie to obiekt na wskroś nowoczesny, dorównujący klasą najlepszym salom koncertowym na świecie. Jego zestawienie z gmachem Opery Wrocławskiej, na tyłach której zostanie wzniesiony, ma symbolizować naturę Wrocławia, w której przenikają się tradycja i nowoczesność.

Więcej o konkursie na projekt Narodowego Forum Muzyki
rlsHSz07zjS90HmxCD4X1VlzmAcQj8rajJ50OpN7dbXuvkDNQ3KaamrAfphW_nfm.jpeg
VDIKny11OpqUPhdey3CNjvpOtAv5daP9bSllkoj7aYMI3CSR7venKV13cjZD_nfm-2.jpeg
H9RlXC92NgMhEjd7obSBVQkIhuKrccN1wWP6e8C7vrrVYD8wC4dYOJ55l5uj_nfm-3.jpeg
ha94sFSjVP0gY2lJT75AxBrh6ZKF5NginJLpdPdTHq37dfGIQkyXLGY2mUId_nfm-4.jpeg
agWSYtPA2JlsioQVDblV7qwPUJyhEY4Nl56LY0tm5igrzD27rSouhdjHOKEY_nfm-5.jpeg
691mjaU47rFqTRnCJ6J2JRCGc0z4QrvHGkMQKk6P2CpGzlQ2gQ0nFrjc8qSJ_nfm-6.jpeg
q7eEEjgQXPsHLX8TNiDOvJqPoxUx1V9w4Qbt81k3ngUPReNtIBNyhJRdrOtf_nfm-7.jpeg

Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle w kolorach ziemi od Beczak&Beczak Architekci
Osiedle w kolorach ziemi od Beczak&Beczak Architekci

W bezpośredniej okolicy parku Kampinoskiego pod Warszawą powstało osiedle w kolorach ziemi, zaprojek ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak
Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak

Zapraszamy na webinarium firmy EkoTeak, które poświęcone będzie nawierzchniom tarasów, balkonów, log ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera