Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rusza Forum Muzyki

 

Czas czytania: ~2 min


GlyVLCsH5ugW7gX18j6CQkiWUAzJwY6xwITgS8HHaQNKo7igGg5IvtwAwzG3_nfm-8.jpeg
Okazuje się, że kryzys nie wszystkim straszny i pieniędzy nie jest tak mało, jak mogłoby się wydawać. Dowód? Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu ze środków unijnych, którymi dysponuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sobotę, 30 maja, minister Bogdan Zdrojewski przypieczętował przekazanie na ten cel prawie 145 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Konkurs na projekt Narodowego Forum Muzyki i zagospodarowania placu Wolności we Wrocławiu został rozstrzygnięty w 2005 r. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Ericka van Egeraata za najlepszą uznało koncepcję zespołu Kuryłowicz & Associates, drugie miejsce przyznając warszawskiemu studiu Mąka.Sojka, a trzecie – Maćków Pracowni Projektowej z Wrocławia. Budowę planowano rozpocząć jesienią następnego roku i na przełomie 2009 i 2010 r. sala koncertowa miała otworzyć swe podwoje. Zaprojektowanemu przez biuro Stefana Kuryłowicza budynkowi przyszło jednak dłużej poczekać na realizację. Teraz jednak wydaje się, że inwestycji nic już nie zagraża i w centrum Wrocławia powstanie „świątynia muzyki” – przez jednych niecierpliwie oczekiwana, przez innych – krytykowana za nieciekawą i przeciętną formę architektoniczną.
Djgxjo5RJluEk0nJGOnh4qbyDyyQK4em79HKOLWBqeOG25gtzFFFE2Wr5jHo_nfm-9.jpeg
Zwycięski projekt zakłada budowę gmachu, którego kształt i pokrywająca elewacje drewniana okładzina w kolorze lakieru, jakiego używa się do malowania instrumentów smyczkowych, ma nasuwać skojarzenia z pudłem rezonansowym skrzypiec.

W nocy poziome „pęknięcia” między pasami okładziny będą efektownie podświetlone światłem z wnętrza foyer. NFM ma spełniać najnowocześniejsze standardy akustyczne, odpowiednie dla różnego rodzaju muzyki – od klasycznej, przez jazz, po rozrywkową. Znajdą się w nim cztery sale muzyczne – największa sala koncertowa z widownią przeznaczoną dla 1800 widzów i trzy kameralne, które będą mogły pomieścić od 150 do 300 osób. Największa z sal kameralnych znajdzie się poniżej poziomu gruntu i będzie służyła również jako sala prób dla orkiestry. Oprócz tego, w budynku NFM zaplanowana została przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, sala kinowa i biblioteka. Część obiektu przeznaczona jest na pomieszczenia konferencyjno-biurowe.

Narodowe Forum Muzyki będzie siedzibą dwóch połączonych instytucji kultury – Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Nowoczesny budynek ma sprawić, że Wrocław stanie się muzyczną stolicą Polski, przyciągając najlepszych twórców i wykonawców oraz melomanów z całego kraju i z zagranicy. Jak zapowiada Minister, będzie to obiekt na wskroś nowoczesny, dorównujący klasą najlepszym salom koncertowym na świecie. Jego zestawienie z gmachem Opery Wrocławskiej, na tyłach której zostanie wzniesiony, ma symbolizować naturę Wrocławia, w której przenikają się tradycja i nowoczesność.

Więcej o konkursie na projekt Narodowego Forum Muzyki
rlsHSz07zjS90HmxCD4X1VlzmAcQj8rajJ50OpN7dbXuvkDNQ3KaamrAfphW_nfm.jpeg
VDIKny11OpqUPhdey3CNjvpOtAv5daP9bSllkoj7aYMI3CSR7venKV13cjZD_nfm-2.jpeg
H9RlXC92NgMhEjd7obSBVQkIhuKrccN1wWP6e8C7vrrVYD8wC4dYOJ55l5uj_nfm-3.jpeg
ha94sFSjVP0gY2lJT75AxBrh6ZKF5NginJLpdPdTHq37dfGIQkyXLGY2mUId_nfm-4.jpeg
agWSYtPA2JlsioQVDblV7qwPUJyhEY4Nl56LY0tm5igrzD27rSouhdjHOKEY_nfm-5.jpeg
691mjaU47rFqTRnCJ6J2JRCGc0z4QrvHGkMQKk6P2CpGzlQ2gQ0nFrjc8qSJ_nfm-6.jpeg
q7eEEjgQXPsHLX8TNiDOvJqPoxUx1V9w4Qbt81k3ngUPReNtIBNyhJRdrOtf_nfm-7.jpeg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera