Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kielichy w galerii

 

Czas czytania: ~3 min


d6yzyLiTtXCubwQpWuFeNaclQ0O06MPNnRmJNzV5XzkfiPFv4aXPiHvELfTv_kat.jpg
Firma Neinver za miliard złotych zmieni wygląd placu Szewczyka i hali głównej dworca PKP w Katowicach. Powstanie tu także ogromna galeria handlowa. Projekt nie obejmuje przebudowy peronów i prowadzących do nich tuneli. Katowicka inwestycja wiernie więc naśladuje model warszawskich "Złotych Tarasów".

Główne wejście do dworca będzie od ul. Młyńskiej, przed nim powstanie nowy, znacznie mniejszy plac Szewczyka z fontannami, ławkami i kawiarniami. W nowej hali zostaną wyeksponowane betonowe kielichy, nie zabraknie też sklepów, ale znajdzie się miejsce na kasy, punkt informacji, poczekalnie dla pasażerów. Po obu stronach dworca mają powstać nowoczesne budynki biurowe.
fLMmm41YPAJGEWx8R3llPLrobIPLLP73M5ZRefp1YavRWlNcvp12UiLZNzel_kat1.jpg
Nicolas Roque z firmy SUD Architectes (w Polsce ich najsłynniejszym dziełem jest łódzka Manufaktura), która przygotowała projekt zabudowy placu Szewczyka i hali głównej dworca, mówi, że jego celem jest stworzenie w tym miejscu nowej ikony miasta. Projektując nowe budynki, kierowano się lokalną tradycją. - Nie wyobrażaliśmy sobie pozbycia się 16 betonowych kielichów w hali głównej dworca. Ich pozostawienie jest dla tego projektu bardzo ważne - mówił Roque.

Na placu Szewczyka powstanie olbrzymia galeria handlowa. Elewacja będzie z perforowanej stali. Obiekt będzie częścią miasta. Galeria handlowa będzie połączona z halą dworcową. Taras dworca zostanie przykryty szklanym dachem i zamieni się w "aleję mody".

Najwięcej niewiadomych dotyczyło rozwiązań komunikacyjnych wokół nowego obiektu. Według planów ulica Dworcowa będzie dwukierunkowa i zostanie ukryta pod ziemią. Będzie biegła pod dzisiejszym dolnym pasażem dworca. Z niej będzie można wjechać do podziemnych parkingów. Tędy do przystanków będą też dojeżdżać autobusy. Na przystanki zaplanowano 5,2 tys. m kw. Miejscy urzędnicy boją się, że to zbyt mało. Ale kwestie komunikacji i przystanków autobusowych nie są jeszcze ostatecznie ustalone i zdanie miasta będzie kluczowe.

Podczas przebudowy pasażerowie pociągów będą korzystać z kas i wejścia od strony placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej.

Tomasz Studniarek, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w Katowicach, planami Neinver nie jest zachwycony. - Usłyszeliśmy dziś od przedstawicieli Neinver, że prezentują nam plan zabudowy dworca. To, niestety, prawda, rola dworca została zmarginalizowana - mówi Studniarek. Podkreśla też, że wciąż niewyjaśnione są kwestie sprawnej komunikacji w okolicy dworca. - A miasto nie ma planu zagospodarowania przestrzennego tego miejsca, tak by wymusić pewne korzystne dla siebie rozwiązania - dodaje Studniarek.

Irma Kozina, historyk sztuki z Uniwersytetu Śląskiego, cieszy się z tego, że Neinver pozostawi nienaruszone betonowe kielichy. - Doprowadziły do tego nasze protesty. Martwi mnie jednak to, że nie wyjaśniono do końca sprawy peronów a także komunikacji wokół dworca.

Neinver zapowiada, że koszt prac to około miliarda złotych. Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku i zakończyć w pierwszej połowie 2012 roku. Cały projekt nazwano roboczo "Galeria Katowice", choć wkrótce inwestor ogłosi konkurs na jego nazwę.

Zobacz film z wizualizacją projektu
Lh20CXm9WtoYK7XZtSSGPM0Kjt53yE1bXy9QdNRtAvpscn2IHh4GMMjR39Jd_kat2.jpg
mSpX3vPOU6LprENxmFg4x7LyqLFdlOfujAa89Jh1485ExPcpCThhQYOidXpH_kat3.jpg
74HMPo0h75mfghredNO7coC8lNDa5qZDldlRGgujkcA4f138mQzUT62ECXqW_kat5.jpg
ToU6r0ub0UuzjnCjXu101QZETDEw5fSNbhMVijoosJPAkMU1UI3PNq04qD6y_kat6.jpg
cJHgr3PBkMZTB8d5RmpltKw1vsltXn0OJwZIxKFSUmk0HVNu3EYcn6ULgStl_kat7.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera