Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sztuka zamiast wojska

 

Czas czytania: ~3 min


wrXXar1PpiQI20Mf9rX8gHek37xjqL4D25Qep8bOjY9078Dbzju1EySooGaJ_fort-sokolnickiego.jpg
Dawniej – fort wojskowy, wkrótce – bastion sztuki nowoczesnej. W poniedziałek rozpoczęły się prace remontowe w XIX-wiecznym Forcie Sokolnickiego w Warszawie. W 2010 r. ma w nim rozpocząć działalność Centrum Sztuki, w którego murach znajdzie się miejsce dla wszystkich dziedzin twórczości artystycznej – malarstwa, rzeźby, teatru i muzyki.

Fort Sokolnickiego, a właściwie Fort Siergieja, został wzniesiony za rządów cara Mikołaja I w 1851 r. i był elementem planów przebudowy Cytadeli, zgodnie z którymi miał ją otoczyć systemem baszt. Imię Michała Sokolnickiego – żyjącego w latach 1760-1816 wybitnego polskiego dowódcy i twórcy fortyfikacji – nadano budowli już po odzyskaniu niepodległości, w 1921 r. Po II wojnie światowej fort należał do polskiego wojska, które opuściło go pod koniec lat 80-tych. Wówczas obiekt został przekazany Agencji Mienia Wojskowego, która w 2003 r. sprzedała go gminie Żoliborz. W położonym na tyłach parku Żeromskiego forcie władze dzielnicy postanowiły utworzyć centrum artystyczne. Jednak przez kilka lat budynek powoli, acz konsekwentnie popadał w ruinę.
7Izy3RgSp3k35c1uyJ4JJVuQmWlUa6jfTmiN5PwWEXssbjgFt92vUVxgygo6_fort-sokolnickiego-2.jpg
Koncepcję przebudowy fortu opracowało biuro projektowe Barysz Point Line z Tychów. Oczywiście, powstała ona zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi i przewiduje jedynie minimalną ingerencję w tkankę zabytkowego obiektu. Najpoważniejszą zmianą będzie przebicie dwóch otworów w wewnętrznych murach, dzięki czemu zwiększy się powierzchnia planowanej sali teatralnej i koncertowej. Pojawi się również lekkie zadaszenie nad wewnętrznym dziedzińcem – przeszklone przekrycie o drewnianej konstrukcji. Budynek będzie miał strukturę modułową, dzięki czemu możliwe będzie pomieszczenie w nim różnych form działalności artystycznej. Ponieważ park Żeromskiego przeszedł już renowację, teren wokół fortu nie będzie przekształcany. Pewne zmiany się jednak pojawią – projekt przewiduje częściowe odsłonięcie dawnej fosy z umieszczonymi na głównej osi budynku przelotnią i kaponierą. Powstanie tam zewnętrzna scena z amfiteatralnie ukształtowaną widownią oraz plenerowa galeria rzeźby.

Po przebudowie w forcie, oprócz sali teatralnej i koncertowej, znajdą się również galerie malarstwa i rzeźby, siedziby fundacji artystycznych, a w podziemiach – sale prób muzycznych i pracownie dla artystów. W planach jest również kawiarnia.

Generalnym wykonawcą jest firma PBM Południe, znana między innymi z realizacji projektu Muzeum Powstania Warszawskiego. Prace mają potrwać 14 miesięcy, czyli do jesieni 2010 r. W pierwszej kolejności muszą jednak zostać osuszone i odgrzybione mury oraz zabezpieczone stropy. Przedsięwzięcie będzie objęte nadzorem konserwatorskim i archeologicznym.

Dawne forty to kolejne – po obiektach poprzemysłowych – opuszczone budynki, które zaczyna anektować sztuka i instytucje kulturalne. Jednym z ciekawszych europejskich przykładów artystycznej pacyfikacji dawnych obiektów wojskowych jest fort w Asperen w Holandii, o którym pisaliśmy przy okazji wystawy UN Studio
IA0RdLnNC6ySq5DZW4sDKs6jijpbHOWn0QORsRVBrNuDT1aXrDxqdDWi3XX3_fort-sokolnickiego-3.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Sport w Oliwie
Sport w Oliwie

10 czerwca rektor Uniwersytetu Gdańskiego podpisał umowę z przedstawicielem wykonawcy wielofunkcyjne ...

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera