Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sztuka zamiast wojska

 

Czas czytania: ~3 min


wrXXar1PpiQI20Mf9rX8gHek37xjqL4D25Qep8bOjY9078Dbzju1EySooGaJ_fort-sokolnickiego.jpg
Dawniej – fort wojskowy, wkrótce – bastion sztuki nowoczesnej. W poniedziałek rozpoczęły się prace remontowe w XIX-wiecznym Forcie Sokolnickiego w Warszawie. W 2010 r. ma w nim rozpocząć działalność Centrum Sztuki, w którego murach znajdzie się miejsce dla wszystkich dziedzin twórczości artystycznej – malarstwa, rzeźby, teatru i muzyki.

Fort Sokolnickiego, a właściwie Fort Siergieja, został wzniesiony za rządów cara Mikołaja I w 1851 r. i był elementem planów przebudowy Cytadeli, zgodnie z którymi miał ją otoczyć systemem baszt. Imię Michała Sokolnickiego – żyjącego w latach 1760-1816 wybitnego polskiego dowódcy i twórcy fortyfikacji – nadano budowli już po odzyskaniu niepodległości, w 1921 r. Po II wojnie światowej fort należał do polskiego wojska, które opuściło go pod koniec lat 80-tych. Wówczas obiekt został przekazany Agencji Mienia Wojskowego, która w 2003 r. sprzedała go gminie Żoliborz. W położonym na tyłach parku Żeromskiego forcie władze dzielnicy postanowiły utworzyć centrum artystyczne. Jednak przez kilka lat budynek powoli, acz konsekwentnie popadał w ruinę.
7Izy3RgSp3k35c1uyJ4JJVuQmWlUa6jfTmiN5PwWEXssbjgFt92vUVxgygo6_fort-sokolnickiego-2.jpg
Koncepcję przebudowy fortu opracowało biuro projektowe Barysz Point Line z Tychów. Oczywiście, powstała ona zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi i przewiduje jedynie minimalną ingerencję w tkankę zabytkowego obiektu. Najpoważniejszą zmianą będzie przebicie dwóch otworów w wewnętrznych murach, dzięki czemu zwiększy się powierzchnia planowanej sali teatralnej i koncertowej. Pojawi się również lekkie zadaszenie nad wewnętrznym dziedzińcem – przeszklone przekrycie o drewnianej konstrukcji. Budynek będzie miał strukturę modułową, dzięki czemu możliwe będzie pomieszczenie w nim różnych form działalności artystycznej. Ponieważ park Żeromskiego przeszedł już renowację, teren wokół fortu nie będzie przekształcany. Pewne zmiany się jednak pojawią – projekt przewiduje częściowe odsłonięcie dawnej fosy z umieszczonymi na głównej osi budynku przelotnią i kaponierą. Powstanie tam zewnętrzna scena z amfiteatralnie ukształtowaną widownią oraz plenerowa galeria rzeźby.

Po przebudowie w forcie, oprócz sali teatralnej i koncertowej, znajdą się również galerie malarstwa i rzeźby, siedziby fundacji artystycznych, a w podziemiach – sale prób muzycznych i pracownie dla artystów. W planach jest również kawiarnia.

Generalnym wykonawcą jest firma PBM Południe, znana między innymi z realizacji projektu Muzeum Powstania Warszawskiego. Prace mają potrwać 14 miesięcy, czyli do jesieni 2010 r. W pierwszej kolejności muszą jednak zostać osuszone i odgrzybione mury oraz zabezpieczone stropy. Przedsięwzięcie będzie objęte nadzorem konserwatorskim i archeologicznym.

Dawne forty to kolejne – po obiektach poprzemysłowych – opuszczone budynki, które zaczyna anektować sztuka i instytucje kulturalne. Jednym z ciekawszych europejskich przykładów artystycznej pacyfikacji dawnych obiektów wojskowych jest fort w Asperen w Holandii, o którym pisaliśmy przy okazji wystawy UN Studio
IA0RdLnNC6ySq5DZW4sDKs6jijpbHOWn0QORsRVBrNuDT1aXrDxqdDWi3XX3_fort-sokolnickiego-3.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera