Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Batalia o kielichy - ciąg dalszy

 

Czas czytania: ~2 min


BF2QuRU1Dpo8uEGnmQ9YPGbEt7z34ibQcqiA3e2Dm0jItteI6gBrmFaBrfc1_dworzeckat.jpg
Choć wydawało się, że sprawa jest już zamknięta, epopei głównego dworca w Katowicach ciąg dalszy. Kiedy w październiku ubiegłego roku pojawił się inwestor, a wraz z nim zapowiedź zburzenia cennego obiektu, w świecie architektów i historyków sztuki zawrzało. I wydawało się, że odnieśli sukces.
TKkh8hePk3lpbbZGyEii6oL7ecLXXuZksGr027iytPS0tnGN2VY9IDZdUzwd_dworzeckat2.jpg
Po długich bojach ich protesty zostały uwzględnione – nowy kompleks łączący dworzec i galerię handlową miał wprawdzie wchłonąć stary budynek, ale firma Neinver Polska i władze PKP zapewnili, że najważniejsze elementy unikatowej konstrukcji – betonowe kielichy podtrzymujące sklepienie – zostaną nienaruszone. Na tym postanowieniu bazował przygotowany przez pracownię SUD Architectes projekt przebudowy obiektu, który został zaprezentowany w lipcu tego roku. Tymczasem okazuje się, że może być inaczej.

Nowy inwestor postanowił jednak zburzyć cenną konstrukcję, tłumacząc to jej złym stanem technicznym. Podobno, choć sam beton jest w dobrym stanie, zbrojenie jest skorodowane. Postępowanie tego procesu stwarza zaś poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Według kierownika projektu z firmy Neinver – Antoniego Pomorskiego, taki jest wynik ekspertyzy, przeprowadzonej przez specjalistów z Politechniki Śląskiej. Tyle, że jeden z uczestniczących w badaniach naukowców – prof. Włodzimierz Starosolski – twierdzi, że zagrożenia nie stwierdzono, a korozję można powstrzymać.

Decyzja firmy Neinver nie dziwi. W końcu zachowanie i renowacja „prawie zabytkowych” elementów wiąże się wyłącznie z problemami i komplikacją budowy oraz – co najważniejsze – dodatkowymi kosztami. Lepiej więc pozbyć się kłopotu zawczasu.

Sprawa nie jest jeszcze przesądzona, bo choć Neinver chce się kielichów pozbyć, ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę podejmie wojewoda śląski. A ten chce najpierw szczegółowo przeanalizować wyniki ekspertyz.

Oburzenia nie kryje wojewódzka konserwator zabytków – Barbara Klajmon, która zapowiada interwencję, jeżeli inwestor nie wycofa się ze swoich planów. Jedyną możliwością jest w tej sytuacji wpisanie dworca na listę zabytków. Batalia trwa więc dalej.

Czytaj więcej o dworcu tu i tu

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera