Gwiazdy do Łodzi - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gwiazdy do Łodzi

 

Czas czytania: ~2 min


Łódź przyciąga gwiazdy – najpierw David Lynch, a teraz Frank O. Gehry angażuje się w projekt stworzenia nowego centrum kulturalnego w tym mieście. W ostatnich dniach sierpnia jeden z najbardziej znanych na świecie współczesnych architektów podpisał umowę, zgodnie z którą ma opracować architektoniczną koncepcję centrum festiwalowo-kongresowego przy dawnej elektrociepłowni EC1.
wXHIwqnxPKMA758yzxuALRYsfhvE58VLHIyzb7xvDi9azLhjrOkowjryhvgI_frankogehry.jpg
Camerimage Łódź Center jest jednym z najważniejszych elementów planu stworzenia Nowego Centrum Łodzi w rejonie dworca Łódź-Fabryczna i zabytkowej elektrociepłowni EC1 przy ul. Targowej. Zaangażowanie Franka Gehry’ego ma podkreślić prestiż inwestycji, zapewnić jej medialny rozgłos i przyciągnąć poważnych partnerów. Koncepcja ma być gotowa na początku grudnia 2009 r., a po raz pierwszy zostanie publicznie zaprezentowana na tegorocznym festiwalu Plus Camerimage.

Podpisanie umowy z Frankiem Gehrym jest niewątpliwym sukcesem odpowiedzialnej za inwestycję spółki Camerimage Łódź Center, a zwłaszcza jej prezesa – Marka Żydowicza – który osobiście prowadził negocjacje z architektem w Los Angeles. Spółka została utworzona w czerwcu tego roku przez Miasto Łódź, Fundację Tumult – organizatora festiwalu Camerimage oraz Fundację Sztuki Świata, której celem jest utworzenie centrum kulturalnego ze studiem Davida Lyncha w zabytkowej elektrociepłowni EC1.

Koszt wykonania koncepcji Centrum wraz z honorarium autorskim wyniesie 1,5 miliona dolarów. Do tego dojdzie cena przygotowania projektu budowlanego i wykonawczego, czyli kolejne 13-15 milionów dolarów. Sama budowa zaś pochłonąć ma około 100-130 milionów dolarów, ale ostateczna kwota będzie znana dopiero po ukończeniu prac projektowych. Koszty pokryje Camerimage Łódź Center, przy wsparciu magistratu i marszałka województwa. Pomoc zadeklarował też minister kultury, Bogdan Zdrojewski. Spółka liczy także na udział kapitału prywatnego, który przyciągnie realizacja komercyjnego sektora kompleksu. Pozyskane w ten sposób środki będzie można przeznaczyć na budowę części niekomercyjnej.

Camerimage Łódź Center będzie mieć około 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Jego program nie został jeszcze ostatecznie ustalony, choć wiadomo, że Centrum będzie miejscem festiwali, konferencji i zjazdów. Zasadniczą część strefy niekomercyjnej będą stanowiły sale projekcyjne i infrastruktura festiwalowa. W sektorze komercyjnym zaś znajdzie się centrum kongresowe z hotelem oraz część handlowo-usługowa i rozrywkowa. Mówi się także o powiązaniu programu z działalnością pozostałych instytucji Nowego Centrum Łodzi: Fundacji Sztuki Świata, której siedziba znajdzie się w EC1, studiem Davida Lyncha, programem Jeziora Pamięci w EC1 Wschód i planem wystawienniczym EC1 Zachód.

Na początku przyszłego roku powinny się zacząć prace nad projektami wykonawczym i budowlanym. Potrwają one około 10 miesięcy. Realizacja projektu ma potrwać 3-4 lata, czyli do 2014 r.

Zgodnie z umową, w prace nad projektem będą również zaangażowani architekci z Polski.

Podepnij swój artykuł

tagi

22 maja rusza Biennale Architektury w Wenecji
22 maja rusza Biennale Architektury w Wenecji

Już 22 maja 2021 rozpocznie się Biennale Architektury w Wenecji, czyli – używając nazwy oficjalnej, ...

Drewno w architekturze
Drewno w architekturze

Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym, które w epoce budownictwa ekologicznego przeżywa swój ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera