Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe rozdanie w Katowicach

 

Czas czytania: ~3 min


cEwJKRydCy2sQnkgv8WUTaF0hE4jaXJZBpaYAyGLjQLESrxmlWSeDxIHfKC9_konior.jpg
Wygląda na to, że projekt przebudowy centrum Katowic Tomasza Koniora ostatecznie wylądował w koszu. Trudno się dziwić – od samego początku budził wątpliwości, zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i urzędników. Nowy projekt ma być gotowy do 2010 r., a przygotuje go polsko-hiszpańskie konsorcjum, które wygrało w rozstrzygniętym w lipcu przetargu.
Wprawdzie wyniki przetargu zostały ogłoszone dwa miesiące temu, ale zostały oprotestowane przez jedną z firm. Sprzeciw został jednak odrzucony i w poniedziałek, 21 września, została podpisana umowa opiewająca na 5,5 miliona złotych. Zgodnie z nią, konsorcjum firm: Redan ze Szczecina, Apia XXI SA z Hiszpanii, Apia XXI IAK z Warszawy, Biprokom-Kraków SA i EcoOne z Katowic do końca 2010 r. ma przygotować ma plan reorganizacji linii tramwajowych oraz trzy alternatywne wizje przyszłego Rynku i łączącej się z nim Alei Korfantego.

Planowana przebudowa ma objąć teren o powierzchni 28 hektarów, w tym południową część centrum z ulicami Mariacką Tylną i Wojewódzką, otoczenie dworca kolejowego z ul. 3 Maja, rejon kampusu uniwersyteckiego oraz tereny dawnej kopalni Katowice. Inwestycja będzie podzielona na etapy – pierwszy z nich ma objąć teren między rynkiem a rondem.

Jednym z zadań, jakie stoją przed projektantami, jest stworzenie trzech różnych wersji zagospodarowania rynku wraz z końcowymi odcinkami przylegających do niego ulic oraz odsłonięcia kanału rzeki Rawy i aranżacji otaczających go terenów. Władze miasta obiecują, że przy wyborze najlepszej z nich dużą rolę będą odgrywać zapowiedziane już konsultacje społeczne. W projekcie przebudowy centrum Katowic pojawią się także obiekty komunalne – obecny budynek Domu Prasy przy ul. Młyńskiej 1 ma zostać częściowo zaadaptowany na mieszkania, a częściowo – na potrzeby miejskiego Wydziału Geodezji i Gospodarki Mieniem. Do niego, przy południowej stronie Rynku, dobudowany zostanie sześciokondygncyjny Miejski Obiekt Wielofunkcyjny, łączący program komercyjny i miejski. Główny miejski plac znajdzie się między Teatrem Śląskim, domem handlowym Skarbek, siedzibą Banku Śląskiego i ul. Moniuszki przedłużoną na zachód do ul. Skargi.

Poważne zmiany czekają również komunikację – zarówno miejską, jak i samochodową. Tory tramwajowe biegnące środkiem Alei Korfantego zostaną częściowo przerzucone pod wschodnią pierzeję Rynku, a przed tzw. superjednostką powstanie nowa ulica, nazwana roboczo Śródmiejską, która skomunikuje planowane obiekty z rondem i ul. Moniuszki. W południowej i północnej części Rynku mają powstać podziemne parkingi.

Każda z tworzących konsorcjum firm ma wyznaczone swoje pole działania. Przewodniczące mu szczecińskie Biuro Projektowo-Inżynierskie "Redan" będzie koordynować wszystkie działania, a poza tym odpowiada za prace architektoniczne i hydrologiczne, Apia XXI ma się zająć drogami i częścią sanitarną, Biprokom-Kraków SA – torowiskami, a EcoOne – rozwiązaniami ekologicznymi, sieciami elektrycznymi i telekomunikacyjnymi.

Szacunkowy koszt pierwszego etapu inwestycji to 262 mln zł., natomiast łączna wartość planowanych na najbliższe lata inwestycji publicznych w centrum Katowic ma sięgnąć miliarda złotych. Samorząd musi pokryć 80 procent tej kwoty i w związku z tym władze Katowic rozważają uruchomienie nowej linii kredytowej w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Zobacz info o losach projektu Koniora

Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera