Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe rozdanie w Katowicach

 

Czas czytania: ~3 min


cEwJKRydCy2sQnkgv8WUTaF0hE4jaXJZBpaYAyGLjQLESrxmlWSeDxIHfKC9_konior.jpg
Wygląda na to, że projekt przebudowy centrum Katowic Tomasza Koniora ostatecznie wylądował w koszu. Trudno się dziwić – od samego początku budził wątpliwości, zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i urzędników. Nowy projekt ma być gotowy do 2010 r., a przygotuje go polsko-hiszpańskie konsorcjum, które wygrało w rozstrzygniętym w lipcu przetargu.
Wprawdzie wyniki przetargu zostały ogłoszone dwa miesiące temu, ale zostały oprotestowane przez jedną z firm. Sprzeciw został jednak odrzucony i w poniedziałek, 21 września, została podpisana umowa opiewająca na 5,5 miliona złotych. Zgodnie z nią, konsorcjum firm: Redan ze Szczecina, Apia XXI SA z Hiszpanii, Apia XXI IAK z Warszawy, Biprokom-Kraków SA i EcoOne z Katowic do końca 2010 r. ma przygotować ma plan reorganizacji linii tramwajowych oraz trzy alternatywne wizje przyszłego Rynku i łączącej się z nim Alei Korfantego.

Planowana przebudowa ma objąć teren o powierzchni 28 hektarów, w tym południową część centrum z ulicami Mariacką Tylną i Wojewódzką, otoczenie dworca kolejowego z ul. 3 Maja, rejon kampusu uniwersyteckiego oraz tereny dawnej kopalni Katowice. Inwestycja będzie podzielona na etapy – pierwszy z nich ma objąć teren między rynkiem a rondem.

Jednym z zadań, jakie stoją przed projektantami, jest stworzenie trzech różnych wersji zagospodarowania rynku wraz z końcowymi odcinkami przylegających do niego ulic oraz odsłonięcia kanału rzeki Rawy i aranżacji otaczających go terenów. Władze miasta obiecują, że przy wyborze najlepszej z nich dużą rolę będą odgrywać zapowiedziane już konsultacje społeczne. W projekcie przebudowy centrum Katowic pojawią się także obiekty komunalne – obecny budynek Domu Prasy przy ul. Młyńskiej 1 ma zostać częściowo zaadaptowany na mieszkania, a częściowo – na potrzeby miejskiego Wydziału Geodezji i Gospodarki Mieniem. Do niego, przy południowej stronie Rynku, dobudowany zostanie sześciokondygncyjny Miejski Obiekt Wielofunkcyjny, łączący program komercyjny i miejski. Główny miejski plac znajdzie się między Teatrem Śląskim, domem handlowym Skarbek, siedzibą Banku Śląskiego i ul. Moniuszki przedłużoną na zachód do ul. Skargi.

Poważne zmiany czekają również komunikację – zarówno miejską, jak i samochodową. Tory tramwajowe biegnące środkiem Alei Korfantego zostaną częściowo przerzucone pod wschodnią pierzeję Rynku, a przed tzw. superjednostką powstanie nowa ulica, nazwana roboczo Śródmiejską, która skomunikuje planowane obiekty z rondem i ul. Moniuszki. W południowej i północnej części Rynku mają powstać podziemne parkingi.

Każda z tworzących konsorcjum firm ma wyznaczone swoje pole działania. Przewodniczące mu szczecińskie Biuro Projektowo-Inżynierskie "Redan" będzie koordynować wszystkie działania, a poza tym odpowiada za prace architektoniczne i hydrologiczne, Apia XXI ma się zająć drogami i częścią sanitarną, Biprokom-Kraków SA – torowiskami, a EcoOne – rozwiązaniami ekologicznymi, sieciami elektrycznymi i telekomunikacyjnymi.

Szacunkowy koszt pierwszego etapu inwestycji to 262 mln zł., natomiast łączna wartość planowanych na najbliższe lata inwestycji publicznych w centrum Katowic ma sięgnąć miliarda złotych. Samorząd musi pokryć 80 procent tej kwoty i w związku z tym władze Katowic rozważają uruchomienie nowej linii kredytowej w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Zobacz info o losach projektu Koniora

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera