Nowe rozdanie w Katowicach - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe rozdanie w Katowicach

 

Czas czytania: ~3 min


cEwJKRydCy2sQnkgv8WUTaF0hE4jaXJZBpaYAyGLjQLESrxmlWSeDxIHfKC9_konior.jpg
Wygląda na to, że projekt przebudowy centrum Katowic Tomasza Koniora ostatecznie wylądował w koszu. Trudno się dziwić – od samego początku budził wątpliwości, zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i urzędników. Nowy projekt ma być gotowy do 2010 r., a przygotuje go polsko-hiszpańskie konsorcjum, które wygrało w rozstrzygniętym w lipcu przetargu.
Wprawdzie wyniki przetargu zostały ogłoszone dwa miesiące temu, ale zostały oprotestowane przez jedną z firm. Sprzeciw został jednak odrzucony i w poniedziałek, 21 września, została podpisana umowa opiewająca na 5,5 miliona złotych. Zgodnie z nią, konsorcjum firm: Redan ze Szczecina, Apia XXI SA z Hiszpanii, Apia XXI IAK z Warszawy, Biprokom-Kraków SA i EcoOne z Katowic do końca 2010 r. ma przygotować ma plan reorganizacji linii tramwajowych oraz trzy alternatywne wizje przyszłego Rynku i łączącej się z nim Alei Korfantego.

Planowana przebudowa ma objąć teren o powierzchni 28 hektarów, w tym południową część centrum z ulicami Mariacką Tylną i Wojewódzką, otoczenie dworca kolejowego z ul. 3 Maja, rejon kampusu uniwersyteckiego oraz tereny dawnej kopalni Katowice. Inwestycja będzie podzielona na etapy – pierwszy z nich ma objąć teren między rynkiem a rondem.

Jednym z zadań, jakie stoją przed projektantami, jest stworzenie trzech różnych wersji zagospodarowania rynku wraz z końcowymi odcinkami przylegających do niego ulic oraz odsłonięcia kanału rzeki Rawy i aranżacji otaczających go terenów. Władze miasta obiecują, że przy wyborze najlepszej z nich dużą rolę będą odgrywać zapowiedziane już konsultacje społeczne. W projekcie przebudowy centrum Katowic pojawią się także obiekty komunalne – obecny budynek Domu Prasy przy ul. Młyńskiej 1 ma zostać częściowo zaadaptowany na mieszkania, a częściowo – na potrzeby miejskiego Wydziału Geodezji i Gospodarki Mieniem. Do niego, przy południowej stronie Rynku, dobudowany zostanie sześciokondygncyjny Miejski Obiekt Wielofunkcyjny, łączący program komercyjny i miejski. Główny miejski plac znajdzie się między Teatrem Śląskim, domem handlowym Skarbek, siedzibą Banku Śląskiego i ul. Moniuszki przedłużoną na zachód do ul. Skargi.

Poważne zmiany czekają również komunikację – zarówno miejską, jak i samochodową. Tory tramwajowe biegnące środkiem Alei Korfantego zostaną częściowo przerzucone pod wschodnią pierzeję Rynku, a przed tzw. superjednostką powstanie nowa ulica, nazwana roboczo Śródmiejską, która skomunikuje planowane obiekty z rondem i ul. Moniuszki. W południowej i północnej części Rynku mają powstać podziemne parkingi.

Każda z tworzących konsorcjum firm ma wyznaczone swoje pole działania. Przewodniczące mu szczecińskie Biuro Projektowo-Inżynierskie "Redan" będzie koordynować wszystkie działania, a poza tym odpowiada za prace architektoniczne i hydrologiczne, Apia XXI ma się zająć drogami i częścią sanitarną, Biprokom-Kraków SA – torowiskami, a EcoOne – rozwiązaniami ekologicznymi, sieciami elektrycznymi i telekomunikacyjnymi.

Szacunkowy koszt pierwszego etapu inwestycji to 262 mln zł., natomiast łączna wartość planowanych na najbliższe lata inwestycji publicznych w centrum Katowic ma sięgnąć miliarda złotych. Samorząd musi pokryć 80 procent tej kwoty i w związku z tym władze Katowic rozważają uruchomienie nowej linii kredytowej w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Zobacz info o losach projektu Koniora

Podepnij swój artykuł

tagi

Museum Macura – przebudowa stodoły
Museum Macura – przebudowa stodoły

Stodoła, która przez wiele lat służyła jako magazyn na zboże kilka lat temu przeszła wielką przebudo ...

Sinfonia Varsovia coraz bliżej realizacji
Sinfonia Varsovia coraz bliżej realizacji

Przedstawiciele orkiestry Sinfonia Varsovia oraz pracowni architektonicznej Thomasa Puchera 6 kwietn ...

Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak
Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak

Zapraszamy na webinarium firmy EkoTeak, które poświęcone będzie nawierzchniom tarasów, balkonów, log ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera