Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gorzów vs Kopehnaga

 

Czas czytania: ~3 min


VvXuvxsZEjFrTlCiEDXEM1pHX2RfARfXlka9y8DQwiaF72UQP4smRSCxpMQy_united-flowers.jpg
Gorzów Wielkopolski idzie w ślady Kopenhagi. Gorzowscy radni chcą, żeby plac w środku największego tamtejszego blokowiska zaaranżować na wzór projektu „United Flowers of Copenhagen", który dla placu Toftegaards w stolicy Danii zaprojektowali młodzi architekci ze Śląska.
CnQdRtrNDJM6P1MqmtQEcU3n2KW2jYzmPAfAmE7VT2cnQhi3RNo7gn74e7sa_united-flowers2.jpg
Konkurs na koncepcyjny projekt zagospodarowania placu Toftegaards został rozstrzygnięty w październiku ubiegłego roku. Spośród 113 prac jurorzy wybrali cztery, na podstawie których miał powstać ostateczny projekt. Wśród nich była wizja Katarzyny Furgalińskiej i Michała Lisickiego. Odpowiadając na konkursowe zadanie, polegające na stworzeniu atrakcyjnego marketingowo i przestrzennie rozwiązania, dzięki któremu Toftegaards Plads zyska nowe znaczenie dla dzielnicy Valby i całej Kopenhagi, polscy architekci zaproponowali realizację gigantycznych kwiatów, ulokowanych na przecięciu istotnych osi widokowych i tworzących symboliczną bramę do miasta.

Jak wyjaśniali: „gigantyczne kwiaty, rozkwitające w centrum miasta, sprawiają, że miejsce ulega umownemu przeskalowaniu – plac staje się łąką, którą ludzie, jak mrówki, przemierzają w bezładzie, we wszystkich możliwych kierunkach, w rożnym tempie i konfiguracjach”. Nie zabrakło jednak pragmatycznej funkcji nieco surrealistycznych obiektów – kwiaty miałyby pełnić rolę niekonwencjonalnego hotelu młodzieżowego z kapsułami mieszkalnymi wyniesionymi wysoko ponad powierzchnię. Uwolniona w ten sposób płyta placu mogłaby się stać miejscem wydarzeń kulturalnych. Pod powierzchnią placu zaś znalazłyby się kawiarnie, restauracje, sklepy i zaplecze techniczne.

Osiedle Staszica w Gorzowie Wielkopolskim to niczym się nie wyróżniające blokowisko. Jeśli jednak udałoby się zrealizować ambitny plan, stałoby się jednym z najciekawszych miejsc w mieście. Działkę o powierzchni blisko hektara usytuowaną między ulicami Marcinkowskiego, Baczyńskiego i Dunikowskiego zajmowało kiedyś targowisko i parking. Decyzja władz miejskich o sprzedaniu jej pod budowę kolejnych bloków spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców. Dopięli swego – magistrat wycofał się z tych planów, a pusty teren ma zostać przekształcony w miejski skwer z fontanną, zielenią i placem zabaw.

Wtedy pojawiły się głosy, że realizacja na tak dużym terenie zwykłego miejskiego zieleńca to za mało, a plac na osiedlu Staszica powinien się stać „wizytówką miasta”, którą mieszkańcy Gorzowa będą mogli się chwalić (no i może w końcu udałoby się zatrzeć wrażenie uznawanego powszechnie na pomnik kiczu Info Globu zwanego Pająkiem, zaprojektowanego przez Autorską Pracownię Projektową Format Architekci Małgorzaty i Waldemara Kłosowskich). Projekt Furgalińskiej i Lisickiego idealnie by się w tej roli sprawdził. Pytanie tylko, czy w obliczu wymuszonych przez kryzys oszczędności władze miejskie zdecydują się na spektakularną i perspektywiczną, ale drogą inwestycję? I co właściwie mają na myśli radni mówiący o „wzorowaniu się” na „United Flowers of Copenhagen”?
rUkhU6rKPyukUISULccLM95J7A8bLelDLyVqonDkzYNuu6zVUAN5zTbNLIne_united-flowers3.jpg
enqjZ6QtQr29DfWRiEk6FNEGd3I4AmiH63ybI9EX4O6cmMxWFfDLxc15V1Sj_united-flowers4.jpg
RfvhgUJUbcZn7gvi7NSEjbu2ksxLGI1o1fGIz5TNE4Ddxe0MMG3naRt1GenJ_united-flowers-sytuacja.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera