Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gorzów vs Kopehnaga

 

Czas czytania: ~3 min


VvXuvxsZEjFrTlCiEDXEM1pHX2RfARfXlka9y8DQwiaF72UQP4smRSCxpMQy_united-flowers.jpg
Gorzów Wielkopolski idzie w ślady Kopenhagi. Gorzowscy radni chcą, żeby plac w środku największego tamtejszego blokowiska zaaranżować na wzór projektu „United Flowers of Copenhagen", który dla placu Toftegaards w stolicy Danii zaprojektowali młodzi architekci ze Śląska.
CnQdRtrNDJM6P1MqmtQEcU3n2KW2jYzmPAfAmE7VT2cnQhi3RNo7gn74e7sa_united-flowers2.jpg
Konkurs na koncepcyjny projekt zagospodarowania placu Toftegaards został rozstrzygnięty w październiku ubiegłego roku. Spośród 113 prac jurorzy wybrali cztery, na podstawie których miał powstać ostateczny projekt. Wśród nich była wizja Katarzyny Furgalińskiej i Michała Lisickiego. Odpowiadając na konkursowe zadanie, polegające na stworzeniu atrakcyjnego marketingowo i przestrzennie rozwiązania, dzięki któremu Toftegaards Plads zyska nowe znaczenie dla dzielnicy Valby i całej Kopenhagi, polscy architekci zaproponowali realizację gigantycznych kwiatów, ulokowanych na przecięciu istotnych osi widokowych i tworzących symboliczną bramę do miasta.

Jak wyjaśniali: „gigantyczne kwiaty, rozkwitające w centrum miasta, sprawiają, że miejsce ulega umownemu przeskalowaniu – plac staje się łąką, którą ludzie, jak mrówki, przemierzają w bezładzie, we wszystkich możliwych kierunkach, w rożnym tempie i konfiguracjach”. Nie zabrakło jednak pragmatycznej funkcji nieco surrealistycznych obiektów – kwiaty miałyby pełnić rolę niekonwencjonalnego hotelu młodzieżowego z kapsułami mieszkalnymi wyniesionymi wysoko ponad powierzchnię. Uwolniona w ten sposób płyta placu mogłaby się stać miejscem wydarzeń kulturalnych. Pod powierzchnią placu zaś znalazłyby się kawiarnie, restauracje, sklepy i zaplecze techniczne.

Osiedle Staszica w Gorzowie Wielkopolskim to niczym się nie wyróżniające blokowisko. Jeśli jednak udałoby się zrealizować ambitny plan, stałoby się jednym z najciekawszych miejsc w mieście. Działkę o powierzchni blisko hektara usytuowaną między ulicami Marcinkowskiego, Baczyńskiego i Dunikowskiego zajmowało kiedyś targowisko i parking. Decyzja władz miejskich o sprzedaniu jej pod budowę kolejnych bloków spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców. Dopięli swego – magistrat wycofał się z tych planów, a pusty teren ma zostać przekształcony w miejski skwer z fontanną, zielenią i placem zabaw.

Wtedy pojawiły się głosy, że realizacja na tak dużym terenie zwykłego miejskiego zieleńca to za mało, a plac na osiedlu Staszica powinien się stać „wizytówką miasta”, którą mieszkańcy Gorzowa będą mogli się chwalić (no i może w końcu udałoby się zatrzeć wrażenie uznawanego powszechnie na pomnik kiczu Info Globu zwanego Pająkiem, zaprojektowanego przez Autorską Pracownię Projektową Format Architekci Małgorzaty i Waldemara Kłosowskich). Projekt Furgalińskiej i Lisickiego idealnie by się w tej roli sprawdził. Pytanie tylko, czy w obliczu wymuszonych przez kryzys oszczędności władze miejskie zdecydują się na spektakularną i perspektywiczną, ale drogą inwestycję? I co właściwie mają na myśli radni mówiący o „wzorowaniu się” na „United Flowers of Copenhagen”?
rUkhU6rKPyukUISULccLM95J7A8bLelDLyVqonDkzYNuu6zVUAN5zTbNLIne_united-flowers3.jpg
enqjZ6QtQr29DfWRiEk6FNEGd3I4AmiH63ybI9EX4O6cmMxWFfDLxc15V1Sj_united-flowers4.jpg
RfvhgUJUbcZn7gvi7NSEjbu2ksxLGI1o1fGIz5TNE4Ddxe0MMG3naRt1GenJ_united-flowers-sytuacja.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera