Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kultura na eksport

 

Czas czytania: ~2 min


HPmfV0cqX15muiToZOoHZAwZPqR5CfKCh0545bCQPAnwIOQoD8eaY0CJ9e5K_logo-pl.jpg
Polska inwazja na Wielką Brytanię trwa. Kulturalna inwazja oczywiście. W Londynie, Edynburgu, Glasgow, Belfaście, Liverpoolu, Oxfordzie i wielu innych miastach brytyjska publiczność może zobaczyć prace polskich artystów, polskie filmy i spektakle, posłuchać polskiej muzyki, a także dowiedzieć się czegoś o polskiej architekturze. Wszystko to w ramach POLSKA! YEAR 2009-2010, który rozpoczął się wiosną tego roku.

Organizowany z inicjatywy ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych POLSKA! YEAR ma wzmocnić polsko-brytyjską współpracę na polu kultury i sztuki. Koordynatorem projektu, obejmującego ponad 200 wydarzeń kulturalnych, jest Instytut Adama Mickiewicza, a wszystkie przedsięwzięcia są przygotowywane w ścisłej współpracy z brytyjskimi partnerami. Polska jest już 24 krajem, który ma szansę w ten sposób zaprezentować swoją kulturę w Wielkiej Brytanii. Wcześniej były to min. Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Rosja, Szwecja, Chiny, Indie, Algieria czy Maroko.

Październikowy program POLSKA! YEAR obfituje w wydarzenia związane z architekturą. Tematem cyklu wystaw i dyskusji, które odbywają się między innymi w siedzibie Royal Institute of British Architects w Londynie jest „różnorodność polskiej architektury – budynki, przestrzeń i miasta, ich projektowanie, kształtowanie i adaptowanie przez architektów, artystów i mieszkańców jako odzwierciedlenie obecnej rzeczywistości, historii i aspiracji kraju w okresie wielkich przemian”. Towarzyszący wystawom cykl spotkań i wykładów przyciąga już samymi nazwiskami zaproszonych gości, wśród których są min. Daniel Libeskind, Joseph Rykwert i Tony Fretton.
Trzy główne wystawy architektoniczne to cykl „Open: Poland – architektura i tożsamość”, którego celem jest analiza ważniejszych współczesnych budynków i awangardowych projektów zmieniających oblicze polskich miast, ekspozycja „Polska architektura awangardowa i wydawnictwa architektoniczne w latach 1920-40” (obie czynne od 7 października do 25 listopada) oraz otwarta w zeszły piątek, 16 października, wystawa „Renoma: Reflection of Wrocław City”. Losy zbudowango w 1930 r. domu towarowego Wertheim ukazane zostały na tle burzliwej historii miasta. Jedna z modernistycznych pereł Wrocławia krótko cieszyła się dobrą kondycją. Odbudowa ze zniszczeń wojennych ciągnęła się latami, a kolejne remonty zamiast działać na korzyść, powodowały stopniową degradację budynku. Dopiero ostatnia, szeroko zakrojona rewaloryzacja i rozbudowa obiektu przeprowadzone na podstawie projektu Maćków Pracowni Projektowej z Wrocławia i zakończone w kwietniu 2009 r. przywróciły mu dawny blask.

Wystawa trwa do 29 stycznia 2010 r.

Pełen program wydarzeń w ramach POLSKA! YEAR

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie
G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie

Na narożnej działce w miejscu dawnej Fabryki Mydła i Świec „Adamczewski i S‑ka” działającej od lat 2 ...

Kawiarnia z widokiem projektu Kengo Kumy
Kawiarnia z widokiem projektu Kengo Kumy

W nadmorskiej japońskiej miejscowości Tottori powstała niezwykła kawiarnia projektu pracpwni Kengo K ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera