Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kultura na eksport

 

Czas czytania: ~2 min


HPmfV0cqX15muiToZOoHZAwZPqR5CfKCh0545bCQPAnwIOQoD8eaY0CJ9e5K_logo-pl.jpg
Polska inwazja na Wielką Brytanię trwa. Kulturalna inwazja oczywiście. W Londynie, Edynburgu, Glasgow, Belfaście, Liverpoolu, Oxfordzie i wielu innych miastach brytyjska publiczność może zobaczyć prace polskich artystów, polskie filmy i spektakle, posłuchać polskiej muzyki, a także dowiedzieć się czegoś o polskiej architekturze. Wszystko to w ramach POLSKA! YEAR 2009-2010, który rozpoczął się wiosną tego roku.

Organizowany z inicjatywy ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych POLSKA! YEAR ma wzmocnić polsko-brytyjską współpracę na polu kultury i sztuki. Koordynatorem projektu, obejmującego ponad 200 wydarzeń kulturalnych, jest Instytut Adama Mickiewicza, a wszystkie przedsięwzięcia są przygotowywane w ścisłej współpracy z brytyjskimi partnerami. Polska jest już 24 krajem, który ma szansę w ten sposób zaprezentować swoją kulturę w Wielkiej Brytanii. Wcześniej były to min. Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Rosja, Szwecja, Chiny, Indie, Algieria czy Maroko.

Październikowy program POLSKA! YEAR obfituje w wydarzenia związane z architekturą. Tematem cyklu wystaw i dyskusji, które odbywają się między innymi w siedzibie Royal Institute of British Architects w Londynie jest „różnorodność polskiej architektury – budynki, przestrzeń i miasta, ich projektowanie, kształtowanie i adaptowanie przez architektów, artystów i mieszkańców jako odzwierciedlenie obecnej rzeczywistości, historii i aspiracji kraju w okresie wielkich przemian”. Towarzyszący wystawom cykl spotkań i wykładów przyciąga już samymi nazwiskami zaproszonych gości, wśród których są min. Daniel Libeskind, Joseph Rykwert i Tony Fretton.
Trzy główne wystawy architektoniczne to cykl „Open: Poland – architektura i tożsamość”, którego celem jest analiza ważniejszych współczesnych budynków i awangardowych projektów zmieniających oblicze polskich miast, ekspozycja „Polska architektura awangardowa i wydawnictwa architektoniczne w latach 1920-40” (obie czynne od 7 października do 25 listopada) oraz otwarta w zeszły piątek, 16 października, wystawa „Renoma: Reflection of Wrocław City”. Losy zbudowango w 1930 r. domu towarowego Wertheim ukazane zostały na tle burzliwej historii miasta. Jedna z modernistycznych pereł Wrocławia krótko cieszyła się dobrą kondycją. Odbudowa ze zniszczeń wojennych ciągnęła się latami, a kolejne remonty zamiast działać na korzyść, powodowały stopniową degradację budynku. Dopiero ostatnia, szeroko zakrojona rewaloryzacja i rozbudowa obiektu przeprowadzone na podstawie projektu Maćków Pracowni Projektowej z Wrocławia i zakończone w kwietniu 2009 r. przywróciły mu dawny blask.

Wystawa trwa do 29 stycznia 2010 r.

Pełen program wydarzeń w ramach POLSKA! YEAR

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera