Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Śląsk nagradza

 

Czas czytania: ~2 min


aI3yG4ctICiQErJRYNL4YUzBGZDTZnvEXGaxmaLd1hb34sRnLhcyelEhdCFr_katstraznic.jpg
21 października w siedzibie katowickiego SARP-u rozdano nagrody w dwóch podsumowujących ubiegły rok konkursach – na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego organizowanym przez marszałka województwa oraz o tytuł najlepszego budynku roku, który przyznają swoim kolegom sami architekci.

W pierwszym konkursie za najlepszą realizację architektoniczną „odwołującą się do tradycji modernistycznej i klimatu przestrzeni industrialnych” jury uznało budynek Strażnicy w Katowicach Szopienicach zaprojektowany przez Jerzego Domańskiego, Ireneusza Wieszczka i Janusza Rączką.
1GnJPPyh4jdIvv9QuJSgSV7yEVORhwHQkOA1B2jxdW3FutVFvb5TRDXee8dM_katzagrodazubrow.jpg
Najlepszym założeniem urbanistycznym zaś okazała się Pokazowa Zagroda Żubrów w parku pszczyńskim, zaprojektowana przez Ryszarda Gburka. Projekt ten zajął również drugie miejsce w plebiscycie internautów.
xJtVfpecrlX6uTWMWmLp1qz7W2ntV7wfqSajPxUXigo4prwsPzIhrzL6KCDU_katteatr.jpg
Za najlepszą modernizację ubiegłego roku uznano przebudowę Teatru Rozrywki w Chorzowie według projektu Jerzego Stożka. W uzasadnieniu swojej decyzji jurorzy podkreślili, że jest to miejsce „powszechnie akceptowane i harmonijnie połączone z tkanką miejską”, wskazali także na „świetne operowanie materiałami”. Na wyróżnienie zasłużyły zaprojektowane przez Ewę i Tomasza Taczewskich Centrum Dydaktyczno-Naukowe Neofilologii Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu oraz renowacja terenu wokół kościoła parafialnego w Zabrzu przeprowadzona na podstawie projektu Krzysztofa i Lechosława Rostańskich.
RK0hKYJ8U45FCtN4UyYEwzgGa1ZT22Hg7FALqpZrgpTq8TXdjpUlMstG0uas_katcanea.jpg
Kilka dni wcześniej, bo 16 października, poznaliśmy wyniki głosowania internautów. W ciągu dwóch tygodni plebiscytu głosy oddało ponad 4 tysiące osób. Spośród 23 propozycji internautom najbardziej spodobał się zespół budynków magazynowo-biurowych CANEA w Cieszynie, zaprojektowany przez pracownię Studio Stożek & Partnerzy Jerzego Stożka i Ryszarda Zapolskiego. Drugie miejsce zajęła wspomniana już pokazowa zagroda dla żubrów w Pszczynie, trzecie zaś – nagrodzony w kategorii „modernizacja” chorzowski Teatr Rozrywki wraz z zagospodarowaniem otaczającego go terenu.
Z opinią jury konkursu na najlepszą śląską przestrzeń publiczną częściowo pokrył się wybór, jakiego dokonali sędziowie konkursu Architektura Roku. Po raz kolejny tryumfował Jerzy Stożek i jego projekt przebudowy Teatru Rozrywki w Chorzowie (projekt teatralnego holu przyniósł mu również nagrodę za najlepsze wnętrze roku). Na najwyższym stopniu podium obok Jerzego Stożka stanął również Piot Kuczia – autor projektu Ośrodka Sportów Wodnych MORiS w Pszczynie. Jurorzy docenili budynek za „wyrafinowaną architekturę i detal, znakomite wpisanie w krajobraz, nowoczesny sposób formowania bryły i użycie materiałów”.

Jurorzy konkursu Architektura Roku przyznali również wyróżnienia. Otrzymali je: Medusa Group za dom jednorodzinny w Pyskowicach oraz Zakład Architektury za projekt Domu E.K w Mikołowie. Tytuł najbardziej obiecującego młodego architekta otrzymał Szymon Bańka, a w wyróżnienie w tej kategorii przyznano Maciejowi Grychowskiemu.

Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera