Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Śląsk nagradza

 

Czas czytania: ~2 min


aI3yG4ctICiQErJRYNL4YUzBGZDTZnvEXGaxmaLd1hb34sRnLhcyelEhdCFr_katstraznic.jpg
21 października w siedzibie katowickiego SARP-u rozdano nagrody w dwóch podsumowujących ubiegły rok konkursach – na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego organizowanym przez marszałka województwa oraz o tytuł najlepszego budynku roku, który przyznają swoim kolegom sami architekci.

W pierwszym konkursie za najlepszą realizację architektoniczną „odwołującą się do tradycji modernistycznej i klimatu przestrzeni industrialnych” jury uznało budynek Strażnicy w Katowicach Szopienicach zaprojektowany przez Jerzego Domańskiego, Ireneusza Wieszczka i Janusza Rączką.
1GnJPPyh4jdIvv9QuJSgSV7yEVORhwHQkOA1B2jxdW3FutVFvb5TRDXee8dM_katzagrodazubrow.jpg
Najlepszym założeniem urbanistycznym zaś okazała się Pokazowa Zagroda Żubrów w parku pszczyńskim, zaprojektowana przez Ryszarda Gburka. Projekt ten zajął również drugie miejsce w plebiscycie internautów.
xJtVfpecrlX6uTWMWmLp1qz7W2ntV7wfqSajPxUXigo4prwsPzIhrzL6KCDU_katteatr.jpg
Za najlepszą modernizację ubiegłego roku uznano przebudowę Teatru Rozrywki w Chorzowie według projektu Jerzego Stożka. W uzasadnieniu swojej decyzji jurorzy podkreślili, że jest to miejsce „powszechnie akceptowane i harmonijnie połączone z tkanką miejską”, wskazali także na „świetne operowanie materiałami”. Na wyróżnienie zasłużyły zaprojektowane przez Ewę i Tomasza Taczewskich Centrum Dydaktyczno-Naukowe Neofilologii Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu oraz renowacja terenu wokół kościoła parafialnego w Zabrzu przeprowadzona na podstawie projektu Krzysztofa i Lechosława Rostańskich.
RK0hKYJ8U45FCtN4UyYEwzgGa1ZT22Hg7FALqpZrgpTq8TXdjpUlMstG0uas_katcanea.jpg
Kilka dni wcześniej, bo 16 października, poznaliśmy wyniki głosowania internautów. W ciągu dwóch tygodni plebiscytu głosy oddało ponad 4 tysiące osób. Spośród 23 propozycji internautom najbardziej spodobał się zespół budynków magazynowo-biurowych CANEA w Cieszynie, zaprojektowany przez pracownię Studio Stożek & Partnerzy Jerzego Stożka i Ryszarda Zapolskiego. Drugie miejsce zajęła wspomniana już pokazowa zagroda dla żubrów w Pszczynie, trzecie zaś – nagrodzony w kategorii „modernizacja” chorzowski Teatr Rozrywki wraz z zagospodarowaniem otaczającego go terenu.
Z opinią jury konkursu na najlepszą śląską przestrzeń publiczną częściowo pokrył się wybór, jakiego dokonali sędziowie konkursu Architektura Roku. Po raz kolejny tryumfował Jerzy Stożek i jego projekt przebudowy Teatru Rozrywki w Chorzowie (projekt teatralnego holu przyniósł mu również nagrodę za najlepsze wnętrze roku). Na najwyższym stopniu podium obok Jerzego Stożka stanął również Piot Kuczia – autor projektu Ośrodka Sportów Wodnych MORiS w Pszczynie. Jurorzy docenili budynek za „wyrafinowaną architekturę i detal, znakomite wpisanie w krajobraz, nowoczesny sposób formowania bryły i użycie materiałów”.

Jurorzy konkursu Architektura Roku przyznali również wyróżnienia. Otrzymali je: Medusa Group za dom jednorodzinny w Pyskowicach oraz Zakład Architektury za projekt Domu E.K w Mikołowie. Tytuł najbardziej obiecującego młodego architekta otrzymał Szymon Bańka, a w wyróżnienie w tej kategorii przyznano Maciejowi Grychowskiemu.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera