Duńskie tarasy - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Duńskie tarasy

 

Czas czytania: ~2 min


nSh8yH2L77UiZTQPahyxloRqjpc4dFJdcOfxqvaMI7AF7fuxJlTJJwjwlHWR_tower-terraces-5.jpg
Schmidt Hammer Lassen w końcu zbuduje w Polsce! W pierwszej połowie 2010 roku na warszawskim Mokotowie rozpocznie się budowa zaprojektowanego przez jedną z najbardziej cenionych duńskich pracowni kompleksu biurowców – Tower Terraces. Deweloper – polski oddział duńskiej firmy Sjaelso – otrzymał właśnie prawomocne pozwolenie na budowę.
XQhortW9wsNG1S0eaKLqy2awYf9Dlm1UYdStVna7bEimrl1dcR6JS4lz4Rnz_tower-terraces-4.jpg
Na działce u zbiegu ulic Domaniewskiej i Postępu powstaną cztery kaskadowo ukształtowane budynki o zróżnicowanej wysokości – od najniższego, 7-kondygnacyjnego, przez dwa liczące po 12 pięter, po 15-piętrową wieżę, będącą najwyższym obiektem w tej części Mokotowa. Zgodnie z nazwą kompleksu, najbardziej charakterystycznym elementem założenia będą przestronne, zielone tarasy na każdym piętrze budynku. Przesunięcie ich względem siebie i naprzemienne ułożenie białych balustrad tarasów i powierzchni przeszklonych stworzy na elewacjach biurowców szachownicę elementów wklęsłych i wypukłych, pełnych i transparentnych. Poszczególne bryły będą połączone pomostami umożliwiającymi szybką i łatwą komunikację w obrębie założenia.

Łączna powierzchnia użytkowa kompleksu to 28 tysięcy m². Parter budynków przeznaczony jest na funkcje handlowo-usługowe – znajdą się tam sklepy, kawiarnie i restauracje. Kolejne kondygnacje zajmą biura o elastycznym układzie, który będzie można zmieniać w zależności od potrzeb użytkowników, a także sale konferencyjne. Jednym z głównych założeń architektów podczas ich projektowania było wyeliminowanie układu korytarzowego na rzecz otwartej przestrzeni pełnej naturalnego światła wpadającego przez przeszklone elewacje. Pracownicy biur będą mieli dostęp do zielonych tarasów, stanowiących przedłużenie każdej kondygnacji. Trzy poziomy podziemne zajmą parkingi dla około 300 samochodów.

Jak zwykle w projektowanych przez siebie projektach, dużą wagę architekci przywiązali do rozwiązań ekologicznych – dostęp dziennego światła do pomieszczeń zapewni oszczędność energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia budynków, a odpowiednie usytuowanie obiektów, umożliwi zredukowanie nagrzewania południowych elewacji budynku, a więc i konieczność klimatyzacji. Ogrody na tarasach będą miały nie tylko walor dekoracyjny, ale też stworzą naturalny filtr powietrza i zapewnią przyjazny mikroklimat we wnętrzach budynków.
Tower Terraces będzie drugą, po osiedlu mieszkaniowym „Scandinavian House” na terenie warszawskiego Miasteczka Wilanów, inwestycją Sjaelso w Polsce. W planach jest jeszcze budowa centrum handlowego „Porto 55” w Elblągu i biurowca „Postępu 22" w sąsiedztwie Tower Terraces. Pracowni Schmidt Hammer Lassen przedstawiać nie trzeba. Wśród ich ciekawszych realizacji są „Czarny Diament”, czyli Biblioteka Królewska w Kopenhadze i siedziba Nykredit w stolicy Danii.

W ostatnim czasie SHL wykonało również projekt kompleksu biurowego dla dzielnicy Snipiskes w Wilnie.

Wizualizacje za: www.sjaelso.dk
s5RJClBEyG12GXPnxwmjumFtwz8geeovDzh56gFKOGpCD4ichsesz1N6aDO0_tower-terraces-6.jpg
IP9H0ERBMBlbJbyzIHXIocgpzdCHHMMfjbCPcB8yCgOMLEM8GF4NVjuer5yH_tower-terraces-7.jpg
ZutR4BVzkrpVRZwqZWjfIYdDVIH4vV6X2YX1I7c04uoayX4lkr6NODeuy86N_tower-terraces-9.jpg
sHbdjihGU9VScSudrHu2gcIFlWaSd10yfuYh0Jhe42xEpuG0OfEyIS1AvrBN_tower-terraces-10.jpg
cZB6HOe3KMZ7CKUnzhMWvKVLhkA4L8QUUBvqrV6xeH2VgcH8X1amqEzpEoYi_tower-terraces-11.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R
Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R

Architekci z pracowni Stoprocent opracowali interesujący projekt przebudowy budynku pochodzącego z l ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera