Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagrody startują

 

Czas czytania: ~3 min


RJwMUeCXSQol3EWPaxeC7zEgCSw6hdyMWymnIlBEOhInsrxYfrlspZpOQM3F_db2-muzeum-wsi-opolskiej.jpg
Kończy się powoli serial z nagrodami architektonicznymi podsumowującymi 2008 rok w architekturze i zaczyna tym samym kolejny sezon. W sobotę, 12 grudnia, poznaliśmy laureatów dwóch nagród przyznawanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich: Nagrody Roku 2008 i Nagrody Roku 2008 za najlepszy obiekt wzniesiony ze środków publicznych, a także wyniki konkursu „Polski beton w architekturze”, organizowanego wspólnie przez SARP i Stowarzyszenie Producentów Cementu.
W pierwszym rozdaniu górą było Opole. Spośród ponad 50 kandydatów do Nagrody Roku 2008 najlepszy okazał się budynek administracyjno-recepcyjny Muzeum Wsi Opolskiej zaprojektowany przez Iwonę Wilczek i Mariusza Tenczyńskiego z pracowni db2 we współpracy z Ewą i Jarosławem Oglęckimi. Ten sam werdykt powtórzył się w przypadku nagrody dla najlepszego obiektu wzniesionego ze środków publicznych.

Ciekawe połączenie tradycyjnego śląskiego budownictwa z nowoczesnymi rozwiązaniami formalnymi już wcześniej zdobyło nowemu obiektowi Muzeum Wsi Opolskiej uznanie. Dowodem na to była nominacja do prestiżowej nagrody im. Miesa van der Rohe. Z kolei w organizowanym przez sztukę-architektury plebiscycie Polska Architektura 2008 głosami ekspertów został uznany za najlepszy budynek biurowy ubiegłego roku. Więcej o Muzeum Wsi Opolskiej.
LrmSMsqHgTPYSlsvgBqP7BbNWyvNtRg4KqbBAQgy4pC5hlfVu2T1UYpA0gjx_skwer-hoovera.jpg
Kolejnym konkursem, którego wyniki ogłoszono podczas sobotniej gali, był „Polski cement w architekturze” nagradzający najlepsze polskie realizacje z użyciem technologii żelbetowej. Pierwsze miejsce zajęli architekci z pracowni JEMS za projekt zagospodarowania skweru Hoovera w Warszawie. Uzasadnienie decyzji jurorów było proste: „Najwyższy poziom architektury i wnętrz. Najwyższa kultura projektu i realizacji. Najwyższa jakość generalnego kształtowania kameralnej przestrzeni przy użyciu – zwłaszcza we wnętrzach – form i faktur betonu architektonicznego".
JQRaV5rR67SRJBu9zHP9ggwHga9Pf8Q3wwjRageQgoKIJaEJU5ebnrTmXOxG_aib-mlociny.jpg
Sędziowie przyznali również trzy równorzędne wyróżnienia i nagrodę specjalną. Wśród realizacji wyróżnionych znalazły się: węzeł komunikacyjny Młociny w Warszawie, zaprojektowany przez spółkę AiB (za konsekwentne zastosowanie betonu zarówno dla celów konstrukcyjnych, jak i rozwiązań architektonicznych oraz wnętrzarskich i fakturalnych. Zarzucono mu jednak brak finezji i uwzględnienia zróżnicowanego programu usług), Opera Krakowska autorstwa Atelier Loegler (za nowatorskie doświadczenie, poszerzające paletę środków wyrazu architektonicznego, polegające na użyciu w dużej skali w tego typu wnętrzach barwionych powierzchni betonowych) oraz Dom w krajobrazie Archistudio Studniarek+Pilinkiewicz z Katowic (za użycie betonu w konstrukcji i elementach wykończenia tworzące spójną całość kompozycji architektonicznej utrzymanego w duchu eleganckiego minimalizmu budynku wtopionego w krajobraz).
5nREXvU1Mvywx2Jas6rrNRk3DpoFoiRyOnwthIdKieiVv7pOoUIkC3BplC2Z_loegler-opera-krakowska.jpg
WvknrcV1oMykYr3sWPSNgBjQAPgUpXOOcOJljpHWxxnWN98ZCDSGKvCz8EbH_archistudio.jpg
jgcjHHNiJ2hwj2pCY67yLXLpUp93IoiudB4sfvP5PX1uuSVgBWU5Xib97pqt_kkmkozien-muzeum-ziemi-przmyskiej.jpg
Nagroda specjalna ufundowana przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce i przyznawana za zastosowanie betonu towarowego trafiła w ręce krakowskiej pracowni KKM Kozień Architekci za Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. W tym przypadku sędziowie docenili „dynamiczną, rzeźbiarską formę charakterystyczną dla konstrukcji monolitycznego żelbetu, która pomimo perfekcyjnego obłożenia kamieniem czytelnie przemawia swą wewnętrzną strukturą”.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera