Nagrody startują - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagrody startują

 

Czas czytania: ~3 min


RJwMUeCXSQol3EWPaxeC7zEgCSw6hdyMWymnIlBEOhInsrxYfrlspZpOQM3F_db2-muzeum-wsi-opolskiej.jpg
Kończy się powoli serial z nagrodami architektonicznymi podsumowującymi 2008 rok w architekturze i zaczyna tym samym kolejny sezon. W sobotę, 12 grudnia, poznaliśmy laureatów dwóch nagród przyznawanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich: Nagrody Roku 2008 i Nagrody Roku 2008 za najlepszy obiekt wzniesiony ze środków publicznych, a także wyniki konkursu „Polski beton w architekturze”, organizowanego wspólnie przez SARP i Stowarzyszenie Producentów Cementu.
W pierwszym rozdaniu górą było Opole. Spośród ponad 50 kandydatów do Nagrody Roku 2008 najlepszy okazał się budynek administracyjno-recepcyjny Muzeum Wsi Opolskiej zaprojektowany przez Iwonę Wilczek i Mariusza Tenczyńskiego z pracowni db2 we współpracy z Ewą i Jarosławem Oglęckimi. Ten sam werdykt powtórzył się w przypadku nagrody dla najlepszego obiektu wzniesionego ze środków publicznych.

Ciekawe połączenie tradycyjnego śląskiego budownictwa z nowoczesnymi rozwiązaniami formalnymi już wcześniej zdobyło nowemu obiektowi Muzeum Wsi Opolskiej uznanie. Dowodem na to była nominacja do prestiżowej nagrody im. Miesa van der Rohe. Z kolei w organizowanym przez sztukę-architektury plebiscycie Polska Architektura 2008 głosami ekspertów został uznany za najlepszy budynek biurowy ubiegłego roku. Więcej o Muzeum Wsi Opolskiej.
LrmSMsqHgTPYSlsvgBqP7BbNWyvNtRg4KqbBAQgy4pC5hlfVu2T1UYpA0gjx_skwer-hoovera.jpg
Kolejnym konkursem, którego wyniki ogłoszono podczas sobotniej gali, był „Polski cement w architekturze” nagradzający najlepsze polskie realizacje z użyciem technologii żelbetowej. Pierwsze miejsce zajęli architekci z pracowni JEMS za projekt zagospodarowania skweru Hoovera w Warszawie. Uzasadnienie decyzji jurorów było proste: „Najwyższy poziom architektury i wnętrz. Najwyższa kultura projektu i realizacji. Najwyższa jakość generalnego kształtowania kameralnej przestrzeni przy użyciu – zwłaszcza we wnętrzach – form i faktur betonu architektonicznego".
JQRaV5rR67SRJBu9zHP9ggwHga9Pf8Q3wwjRageQgoKIJaEJU5ebnrTmXOxG_aib-mlociny.jpg
Sędziowie przyznali również trzy równorzędne wyróżnienia i nagrodę specjalną. Wśród realizacji wyróżnionych znalazły się: węzeł komunikacyjny Młociny w Warszawie, zaprojektowany przez spółkę AiB (za konsekwentne zastosowanie betonu zarówno dla celów konstrukcyjnych, jak i rozwiązań architektonicznych oraz wnętrzarskich i fakturalnych. Zarzucono mu jednak brak finezji i uwzględnienia zróżnicowanego programu usług), Opera Krakowska autorstwa Atelier Loegler (za nowatorskie doświadczenie, poszerzające paletę środków wyrazu architektonicznego, polegające na użyciu w dużej skali w tego typu wnętrzach barwionych powierzchni betonowych) oraz Dom w krajobrazie Archistudio Studniarek+Pilinkiewicz z Katowic (za użycie betonu w konstrukcji i elementach wykończenia tworzące spójną całość kompozycji architektonicznej utrzymanego w duchu eleganckiego minimalizmu budynku wtopionego w krajobraz).
5nREXvU1Mvywx2Jas6rrNRk3DpoFoiRyOnwthIdKieiVv7pOoUIkC3BplC2Z_loegler-opera-krakowska.jpg
WvknrcV1oMykYr3sWPSNgBjQAPgUpXOOcOJljpHWxxnWN98ZCDSGKvCz8EbH_archistudio.jpg
jgcjHHNiJ2hwj2pCY67yLXLpUp93IoiudB4sfvP5PX1uuSVgBWU5Xib97pqt_kkmkozien-muzeum-ziemi-przmyskiej.jpg
Nagroda specjalna ufundowana przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce i przyznawana za zastosowanie betonu towarowego trafiła w ręce krakowskiej pracowni KKM Kozień Architekci za Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. W tym przypadku sędziowie docenili „dynamiczną, rzeźbiarską formę charakterystyczną dla konstrukcji monolitycznego żelbetu, która pomimo perfekcyjnego obłożenia kamieniem czytelnie przemawia swą wewnętrzną strukturą”.


Podepnij swój artykuł

tagi

Front Park – osiedle w stylu gdańskich kamienic
Front Park – osiedle w stylu gdańskich kamienic

Osiedle Front Park powstało niedaleko centrum Gdańsku, na do niedawna zdegradowanym a dziś poddawany ...

Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak
Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak

Zapraszamy na webinarium firmy EkoTeak, które poświęcone będzie nawierzchniom tarasów, balkonów, log ...

Webinarium Saint-Gobain: Jak zapewnić bezpieczeństwo pożarowe budynków w szkielecie drewnianym?
Webinarium Saint-Gobain: Jak zapewnić bezpieczeństwo pożarowe budynków w szkielecie drewnianym?

Zapraszamy na webinarium firmy Saint-Gobain, które dotyczyć będzie sposobów zabezpieczenia konstrukc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera