Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Terapia przestrzeni

 

Czas czytania: ~3 min


bvOlfb3WAnOW4IpCcKgLXjX0Yyf2esy8dvjltsSNstPtmPcljxejobZF1Evc_gdinvisible-gate-lkw-gallery-1.JPG
Terapia przez sztukę nie musi dotyczyć wyłącznie ludzi. Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska pokazuje, że arteterapię równie dobrze można zastosować wobec przestrzeni miejskiej. We wtorek, 2 lutego 2010 r., miała miejsce inauguracja dwóch kolejnych obiektów, zrealizowanych w ramach tego przedsięwzięcia – „Niewidzialnej Bramy” nowojorskiej grupy Front Studio i „Staging Anonymous” polskiego artysty Dominika Lejmana. Front Studio, którego praca została wyróżniona w pierwszej edycji międzynarodowego konkursu GZMG w 2005 r., pokryło część wiaduktu przy ul. Szopy stalową okładziną w formie luster. Ten prosty zabieg ma rozbudowane podłoże symboliczne – jest próbą zatarcia podziału między Starym a Dolnym Miastem. Dematerializując obiekt, który przecina Gdańsk na część „lepszą” i „gorszą”, artyści chcą naprawić to, co zepsuli planiści. Pokryty lustrami wiadukt zmienia się w „niewidzialną bramę”, przestaje być barierą, a staje się zachętą do przekroczenia psychologicznej granicy i poznania Dolnego Miasta. Odbijając i multiplikując obrazy otoczenia, ludzi, architektury i rzeki oraz wykorzystując efekt gry świateł o różnych porach dnia, ma wprowadzić w tę część miasta nową wartość estetyczną. Praca Front Studio nie jest jedyną w rejonie wiaduktu. Wcześniej powstało tam studio „LKW Gallery”, a w planach jest jeszcze realizacja „Kropel bursztynu” (Amber Drops) autorstwa Daniela Schlaepfera i Freda Hatta, zdobywców drugiej nagrody w trzeciej edycji konkursu GZMG.
lgx3Oy0UPOw9WZryeIwgTL4IWhpn13QkrvdDSQaGXqhy2J7Yg1aNRgdeOcDV_gdstaging-anonymous.JPG
Drugi obiekt – „Staging Anonymous” Lejmana – to instalacja świetlna w przejściu podziemnym na skrzyżowaniu ulic Łąkowej i Podwale Przedmiejskie. Jej projekt został wybrany w drugiej edycji konkursu GZMG w 2007 r. Lejman przekształcił przejście w miejską scenę, na której aktorami są przypadkowi przechodnie nieoczekiwanie znajdujący się w kręgu światła „śledzących” ich reflektorów. Iluminacja rozświetla szary tunel, ożywia go i nadaje mu malarski charakter, sprawiając, że może na nowo i w zupełnie innym wymiarze zaistnieć w świadomości użytkowników. Uzupełnieniem instalacji jest rzucony na jedną ze ścian iluzoryczny obraz schodów, który stopniowo – w miarę zbliżania się przechodniów – zanika. Usytuowany przy wyjściu z tunelu od strony Dolnego Miasta jest odbiciem schodów prowadzących do wyjścia po przeciwnej stronie, czyli do Starego Miasta – miejsca chętnie odwiedzanego przez turystów i mieszkańców i powszechnie uważanego za zaprzeczenie Dolnego Miasta.
ZsgqlZKCZ2MLUqiO3WITerYAu2CnvGKrfCBId7oaGuSgQecufgdqKErB3JvB_gdstaging-anonymous-2.JPG
MB93goGwLzXxiH1T2EAh7U7QKAPZ5cfJDNffIixr6rBJUWDSO3n6JXT8cJts_esther-stocker.JPG
14 maja 2010 roku, czyli w przeddzień Nocy Muzeów, prace te zostaną włączone do programu wydarzeń artystycznych GZMG. Wówczas również nastąpi inauguracja kolejnego sezonu warsztatów edukacyjno-artystycznych prowadzonych w studio LKW Gallery. Na tym jednak planów gdańskiej galerii nie koniec – latem 2010 r. Dolne Miasto ma się wzbogacić o kolejne dzieło sztuki – instalację „Untitled” austriackiej artystki Esther Stocker. Podobnie jak praca Lejmana, będzie ona związana z przejściem podziemnym na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i Podwale Przedmiejskie, stanowiąc architektoniczne uzupełnienie stworzonej przez polskiego artystę instalacji świetlnej. Autorka chce pokazać inny – artystyczny – wariant wejścia do podziemnego pasażu. W tym celu najpierw poddaje je dekonstrukcji, by następnie podjąć próbę odbudowy i nadania mu nowej tożsamości poprzez opakowanie formy w siatkę współrzędnych, rozbitych na fragmenty struktur i czarno-białych wzorów. W ten sposób chce na nowo zdefiniować przestrzeń i skłonić przechodniów do zatrzymania się i refleksji nad bezmyślnym przechodzeniem obok form, w otoczeniu których funkcjonujemy każdego dnia. Obecnie trwają prace związane z wyborem wykonawcy tego obiektu. W następnych latach mają zostać zrealizowane kolejne prace – w 2011 r. wybrane w trzeciej edycji konkursu „Amber Drops” Daniela Schlaepfera i Freda Hatta ze Szwajcarii, a w 2012 – „Scent of Colour” amerykańskiej artystki Carmen Einfinger oraz „Leader Swing” Fernando Sancheza Castillo z Hiszpanii. Fot. Anna Szynwelska
MzomEk830b5p6cxut09PahhsrqJQIBmtVF9jS5RqlzFSuAeE99LbTkKwMlVc_esther-stocker-2.JPG

Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle z plisowanych segmentów
Osiedle z plisowanych segmentów

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem łączącym dwa brzegi Wisły na południowych obrzeż ...

Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska
Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

Pod koniec lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Jurajskiego Cent ...

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera