Terapia przestrzeni - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Terapia przestrzeni

 

Czas czytania: ~3 min


bvOlfb3WAnOW4IpCcKgLXjX0Yyf2esy8dvjltsSNstPtmPcljxejobZF1Evc_gdinvisible-gate-lkw-gallery-1.JPG
Terapia przez sztukę nie musi dotyczyć wyłącznie ludzi. Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska pokazuje, że arteterapię równie dobrze można zastosować wobec przestrzeni miejskiej. We wtorek, 2 lutego 2010 r., miała miejsce inauguracja dwóch kolejnych obiektów, zrealizowanych w ramach tego przedsięwzięcia – „Niewidzialnej Bramy” nowojorskiej grupy Front Studio i „Staging Anonymous” polskiego artysty Dominika Lejmana. Front Studio, którego praca została wyróżniona w pierwszej edycji międzynarodowego konkursu GZMG w 2005 r., pokryło część wiaduktu przy ul. Szopy stalową okładziną w formie luster. Ten prosty zabieg ma rozbudowane podłoże symboliczne – jest próbą zatarcia podziału między Starym a Dolnym Miastem. Dematerializując obiekt, który przecina Gdańsk na część „lepszą” i „gorszą”, artyści chcą naprawić to, co zepsuli planiści. Pokryty lustrami wiadukt zmienia się w „niewidzialną bramę”, przestaje być barierą, a staje się zachętą do przekroczenia psychologicznej granicy i poznania Dolnego Miasta. Odbijając i multiplikując obrazy otoczenia, ludzi, architektury i rzeki oraz wykorzystując efekt gry świateł o różnych porach dnia, ma wprowadzić w tę część miasta nową wartość estetyczną. Praca Front Studio nie jest jedyną w rejonie wiaduktu. Wcześniej powstało tam studio „LKW Gallery”, a w planach jest jeszcze realizacja „Kropel bursztynu” (Amber Drops) autorstwa Daniela Schlaepfera i Freda Hatta, zdobywców drugiej nagrody w trzeciej edycji konkursu GZMG.
lgx3Oy0UPOw9WZryeIwgTL4IWhpn13QkrvdDSQaGXqhy2J7Yg1aNRgdeOcDV_gdstaging-anonymous.JPG
Drugi obiekt – „Staging Anonymous” Lejmana – to instalacja świetlna w przejściu podziemnym na skrzyżowaniu ulic Łąkowej i Podwale Przedmiejskie. Jej projekt został wybrany w drugiej edycji konkursu GZMG w 2007 r. Lejman przekształcił przejście w miejską scenę, na której aktorami są przypadkowi przechodnie nieoczekiwanie znajdujący się w kręgu światła „śledzących” ich reflektorów. Iluminacja rozświetla szary tunel, ożywia go i nadaje mu malarski charakter, sprawiając, że może na nowo i w zupełnie innym wymiarze zaistnieć w świadomości użytkowników. Uzupełnieniem instalacji jest rzucony na jedną ze ścian iluzoryczny obraz schodów, który stopniowo – w miarę zbliżania się przechodniów – zanika. Usytuowany przy wyjściu z tunelu od strony Dolnego Miasta jest odbiciem schodów prowadzących do wyjścia po przeciwnej stronie, czyli do Starego Miasta – miejsca chętnie odwiedzanego przez turystów i mieszkańców i powszechnie uważanego za zaprzeczenie Dolnego Miasta.
ZsgqlZKCZ2MLUqiO3WITerYAu2CnvGKrfCBId7oaGuSgQecufgdqKErB3JvB_gdstaging-anonymous-2.JPG
MB93goGwLzXxiH1T2EAh7U7QKAPZ5cfJDNffIixr6rBJUWDSO3n6JXT8cJts_esther-stocker.JPG
14 maja 2010 roku, czyli w przeddzień Nocy Muzeów, prace te zostaną włączone do programu wydarzeń artystycznych GZMG. Wówczas również nastąpi inauguracja kolejnego sezonu warsztatów edukacyjno-artystycznych prowadzonych w studio LKW Gallery. Na tym jednak planów gdańskiej galerii nie koniec – latem 2010 r. Dolne Miasto ma się wzbogacić o kolejne dzieło sztuki – instalację „Untitled” austriackiej artystki Esther Stocker. Podobnie jak praca Lejmana, będzie ona związana z przejściem podziemnym na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i Podwale Przedmiejskie, stanowiąc architektoniczne uzupełnienie stworzonej przez polskiego artystę instalacji świetlnej. Autorka chce pokazać inny – artystyczny – wariant wejścia do podziemnego pasażu. W tym celu najpierw poddaje je dekonstrukcji, by następnie podjąć próbę odbudowy i nadania mu nowej tożsamości poprzez opakowanie formy w siatkę współrzędnych, rozbitych na fragmenty struktur i czarno-białych wzorów. W ten sposób chce na nowo zdefiniować przestrzeń i skłonić przechodniów do zatrzymania się i refleksji nad bezmyślnym przechodzeniem obok form, w otoczeniu których funkcjonujemy każdego dnia. Obecnie trwają prace związane z wyborem wykonawcy tego obiektu. W następnych latach mają zostać zrealizowane kolejne prace – w 2011 r. wybrane w trzeciej edycji konkursu „Amber Drops” Daniela Schlaepfera i Freda Hatta ze Szwajcarii, a w 2012 – „Scent of Colour” amerykańskiej artystki Carmen Einfinger oraz „Leader Swing” Fernando Sancheza Castillo z Hiszpanii. Fot. Anna Szynwelska
MzomEk830b5p6cxut09PahhsrqJQIBmtVF9jS5RqlzFSuAeE99LbTkKwMlVc_esther-stocker-2.JPG

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom na pochyłej działce
Dom na pochyłej działce

W przyszłym roku ma być gotowy dom, zlokalizowany na pochyłej działce w Małopolsce, zaprojektowany p ...

Hala sportowa w modernistycznym kontekście
Hala sportowa w modernistycznym kontekście

Miasto Stalowa Wola kojarzy się z przemysłem – w końcu było najważniejszym środkiem Centralnego Okrę ...

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021 – wybierz swój typ
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021 – wybierz swój typ

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – to organizowany już po raz 22 przez Zarząd Wo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera