Białe Orłowo - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Białe Orłowo

 

Czas czytania: ~3 min


FKd5NRU6bqNp8eqhoKOBRIZYImvr1nfEdYoNnnEVFLA5JEk6dfQD5wJlgIS6_1.jpg
Wczoraj zaprezentowaliśmy Państwu wyniki konkursu na projekt nowego osiedla w gdyńskiej dzielnicy Orłowo. Dziś więcej uwagi poświęcamy zwycięskiej koncepcji, którą opracowało biuro Arch-Deco z Gdyni.
1S2J4HAmWinf56H1xDZOyIOvOPtgsPzCvdonw3TtpnXWJQD9s8lxx6lHSu1i_2.jpg
Konkurs ogłosił inwestor – firma Invest Komfort – który na 4,5-hektarowej działce chce wznieść zespół mieszkaniowo-usługowy. Miejsce, gdzie ma on powstać, jest bardzo wymagające, bo dzielnica Orłowo łączy w sobie modernistyczną architekturę willową z czasów dwudziestolecia międzywojennego z malowniczym sąsiedztwem rzeki Kaczej, molo, stromego, klifowego urwiska w rezerwacie przyrody Kępa Redłowska oraz zespołu dworsko-parkowego Kolibki, który jest jednym z najcenniejszych zabytków Gdyni, a zarazem miejscem wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i ekologicznych. Jedynym mankamentem, a jednocześnie udogodnieniem komunikacyjnym, jest przebiegająca wzdłuż zachodniej granicy działki Al. Zwycięstwa – główna arteria Trójmiasta.

Plan zagospodarowania dla tej części dzielnicy, objętej drugą strefą ochrony konserwatorskiej, dopuszcza wzniesie na przeważającej części terenu zabudowy o niewielkich rozmiarach dostosowanych do skali okolicznych willi. Inwestor ze swojej strony oczekiwał ponadto założenia harmonijnie wpisującego się z nadmorski charakter okolicy oraz funkcjonalnej architektury o wysokim standardzie i wpisującej się w najnowsze, światowe trendy.

Jak wyjaśniają autorzy zwycięskiej koncepcji, ich głównym celem było zaprojektowanie nowoczesnej zabudowy o rozpoznawalnych formach nawiązujących do charakteru modernistycznej architektury Orłowa. Osiągnięciu tego celu służy zarówno struktura samej zabudowy, która prostymi formami, gabarytami i podziałami nawiązuje do modernistycznych willi, jaki i poprzecinanie terenu alejami obsadzonymi szpalerami drzew. Sąsiedztwo Kępy Redłowskiej znalazło odbicie w ilości zieleni, w której tonąć ma nowe osiedle – roślinność będzie „spływać z rezerwatu przyrody i wnikać w zabudowę, znacznie powiększając wrażenie prywatności i izolacji budynków pomiędzy sobą”.

Nadmorski klimat i krajobraz stały się bodźcem do otwarcia budynków na otoczenie. W zaproponowanych przez Arch-Deco apartamentowcach pojawią się więc transparentne elewacje, których znakomitą część stanowić będą duże przeszklenia oraz przestronne tarasy i loggie z drewnianymi okładzinami. Będą one okalać budynki z trzech stron, zapewniając mieszkańcom dodatkowe powierzchnie wypoczynkowe. Nieco inaczej potraktowane zostały jedynie północne elewacje, które będą pełniły rolę kurtyn oddzielających budynki od siebie. Zastosowane w nich pełne ściany mają zapewnić mieszkańcom poczucie prywatności.

Szerokie pasy przeszkleń oraz wydłużone tarasy i wnęki loggi podkreślają horyzontalną kompozycję brył, optycznie je obniżając. Zestawienie na elewacjach bieli i naturalnego drewna ma dodać budynkom lekkości i elegancji, nadając całemu założeniu charakter luksusowego, nadmorskiego kurortu.

Skład zespołu: Zbigniew Reszka, Michał Baryżewski, Paulina Czurak, Marek Kruk, Łukasz Piankowski, Anita Skalska, Piotr Rodziewicz, Oskar Berent, Barbara Jawień, Ania Trzcińska, Tomasz DąbrowskiNEabVyFQSAfzzCttwoBqOlU0ikTuSChPRFxCUqewo4Rphda9H2nM5iBBNeqC_3.jpg
QZegooOEp7BRqALMHiTFlpFxcR4UWTytOyBDI6G8TAe3u84iFZGD3VcLhJ3C_4.jpg
qivBseqlieHo4EY2CLUuCHDJaoywRBDYEiVHVFKQamRyJphzM0jLJC3ir0lW_5.jpg
YI6vjgTNyd5rWy7In3JQkU0FoGciMZpKZFRwzoKXBGdLvW9UOpMQy10AdIal_6.jpg
Ke6v5870yVbNZOoNbby5h144IvLnHsPiFFvbXJ6S9P27av6ayXpR9J40CnqK_7.jpg
obOLhcBTBW6G1kNxXOBCUXjGktKWfePHpghPvq76Lpwb7SIdnWAALWUOucry_8.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom na pochyłej działce
Dom na pochyłej działce

W przyszłym roku ma być gotowy dom, zlokalizowany na pochyłej działce w Małopolsce, zaprojektowany p ...

Hala sportowa w modernistycznym kontekście
Hala sportowa w modernistycznym kontekście

Miasto Stalowa Wola kojarzy się z przemysłem – w końcu było najważniejszym środkiem Centralnego Okrę ...

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021 – wybierz swój typ
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021 – wybierz swój typ

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – to organizowany już po raz 22 przez Zarząd Wo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera