Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Białe Orłowo

 

Czas czytania: ~3 min


FKd5NRU6bqNp8eqhoKOBRIZYImvr1nfEdYoNnnEVFLA5JEk6dfQD5wJlgIS6_1.jpg
Wczoraj zaprezentowaliśmy Państwu wyniki konkursu na projekt nowego osiedla w gdyńskiej dzielnicy Orłowo. Dziś więcej uwagi poświęcamy zwycięskiej koncepcji, którą opracowało biuro Arch-Deco z Gdyni.
1S2J4HAmWinf56H1xDZOyIOvOPtgsPzCvdonw3TtpnXWJQD9s8lxx6lHSu1i_2.jpg
Konkurs ogłosił inwestor – firma Invest Komfort – który na 4,5-hektarowej działce chce wznieść zespół mieszkaniowo-usługowy. Miejsce, gdzie ma on powstać, jest bardzo wymagające, bo dzielnica Orłowo łączy w sobie modernistyczną architekturę willową z czasów dwudziestolecia międzywojennego z malowniczym sąsiedztwem rzeki Kaczej, molo, stromego, klifowego urwiska w rezerwacie przyrody Kępa Redłowska oraz zespołu dworsko-parkowego Kolibki, który jest jednym z najcenniejszych zabytków Gdyni, a zarazem miejscem wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i ekologicznych. Jedynym mankamentem, a jednocześnie udogodnieniem komunikacyjnym, jest przebiegająca wzdłuż zachodniej granicy działki Al. Zwycięstwa – główna arteria Trójmiasta.

Plan zagospodarowania dla tej części dzielnicy, objętej drugą strefą ochrony konserwatorskiej, dopuszcza wzniesie na przeważającej części terenu zabudowy o niewielkich rozmiarach dostosowanych do skali okolicznych willi. Inwestor ze swojej strony oczekiwał ponadto założenia harmonijnie wpisującego się z nadmorski charakter okolicy oraz funkcjonalnej architektury o wysokim standardzie i wpisującej się w najnowsze, światowe trendy.

Jak wyjaśniają autorzy zwycięskiej koncepcji, ich głównym celem było zaprojektowanie nowoczesnej zabudowy o rozpoznawalnych formach nawiązujących do charakteru modernistycznej architektury Orłowa. Osiągnięciu tego celu służy zarówno struktura samej zabudowy, która prostymi formami, gabarytami i podziałami nawiązuje do modernistycznych willi, jaki i poprzecinanie terenu alejami obsadzonymi szpalerami drzew. Sąsiedztwo Kępy Redłowskiej znalazło odbicie w ilości zieleni, w której tonąć ma nowe osiedle – roślinność będzie „spływać z rezerwatu przyrody i wnikać w zabudowę, znacznie powiększając wrażenie prywatności i izolacji budynków pomiędzy sobą”.

Nadmorski klimat i krajobraz stały się bodźcem do otwarcia budynków na otoczenie. W zaproponowanych przez Arch-Deco apartamentowcach pojawią się więc transparentne elewacje, których znakomitą część stanowić będą duże przeszklenia oraz przestronne tarasy i loggie z drewnianymi okładzinami. Będą one okalać budynki z trzech stron, zapewniając mieszkańcom dodatkowe powierzchnie wypoczynkowe. Nieco inaczej potraktowane zostały jedynie północne elewacje, które będą pełniły rolę kurtyn oddzielających budynki od siebie. Zastosowane w nich pełne ściany mają zapewnić mieszkańcom poczucie prywatności.

Szerokie pasy przeszkleń oraz wydłużone tarasy i wnęki loggi podkreślają horyzontalną kompozycję brył, optycznie je obniżając. Zestawienie na elewacjach bieli i naturalnego drewna ma dodać budynkom lekkości i elegancji, nadając całemu założeniu charakter luksusowego, nadmorskiego kurortu.

Skład zespołu: Zbigniew Reszka, Michał Baryżewski, Paulina Czurak, Marek Kruk, Łukasz Piankowski, Anita Skalska, Piotr Rodziewicz, Oskar Berent, Barbara Jawień, Ania Trzcińska, Tomasz DąbrowskiNEabVyFQSAfzzCttwoBqOlU0ikTuSChPRFxCUqewo4Rphda9H2nM5iBBNeqC_3.jpg
QZegooOEp7BRqALMHiTFlpFxcR4UWTytOyBDI6G8TAe3u84iFZGD3VcLhJ3C_4.jpg
qivBseqlieHo4EY2CLUuCHDJaoywRBDYEiVHVFKQamRyJphzM0jLJC3ir0lW_5.jpg
YI6vjgTNyd5rWy7In3JQkU0FoGciMZpKZFRwzoKXBGdLvW9UOpMQy10AdIal_6.jpg
Ke6v5870yVbNZOoNbby5h144IvLnHsPiFFvbXJ6S9P27av6ayXpR9J40CnqK_7.jpg
obOLhcBTBW6G1kNxXOBCUXjGktKWfePHpghPvq76Lpwb7SIdnWAALWUOucry_8.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle z plisowanych segmentów
Osiedle z plisowanych segmentów

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem łączącym dwa brzegi Wisły na południowych obrzeż ...

Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska
Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

Pod koniec lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Jurajskiego Cent ...

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera