Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wiatr i woda

 

Czas czytania: ~4 min


Oj4cQVazf9hlWqsSy5j6s2XfQW8cAkpxSfwysmH1mpwCETa57PeqjbZl1T1c_gest.jpg
22 marca obchodzony był Światowy Dzień Wody. W tym kontekście prezentujemy dziś kolejny polski projekt zgłoszony na organizowany przez magazyn eVolo Skyscraper Competition. Jego autorami są Jerzy Woźniak i Paweł Garus z poznańskiej pracowni Modelina Architekci.
kZddyc8WMVjKTpQyVzqVQWHMKwndmxYVUUxSI01t3FQwpBxFSzmumKHhyYnJ_gesterbine-evolo-1.jpg
Podobnie jak w przypadku opisanej wcześniej koncepcji Hugona Kowalskiego, jest to próba zmierzenia się z jednym z największych problemów współczesnego świata – barkiem słodkiej wody. Tyle że w tym przypadku architekci nie wybrali się do dalekiej Afryki, ale postanowili działać na własnym podwórku – ich GESTERBINE to niezwykły wieżowiec, który mógłby pomóc w rozwiązaniu problemu postępującego stepowienia Wielopolski.

Projekt wieżowca powstał w oparciu o analizę sytuacji klimatycznej i hydrologicznej Wielkopolski. Jego nazwa zaś – GESTERBINE – jest zlepkiem angielskich wyrazów gesture, water i turbine, określających trzy czynniki, które zdeterminowały formę i funkcję obiektu: ludzki ruch, pompę wodną oraz turbiny wiatrowe.

Modelina Architekci:

Główną przyczyną stepowienia Wielkopolski jest jej specyficzna lokalizacja – na pograniczu wpływu klimatu morskiego i kontynentalnego – charakteryzująca się małą ilością opadów (mniej niż 500 milimetrów na rok, podczas gdy średnia krajowa wynosi około 600 milimetrów) przy dużym parowaniu (różnica między opadami, a parowaniem wynosi 400-450 milimetrów na rok). Kolejnymi czynnikami są: duża przepuszczalność gleby w centralnej części dorzecza rzeki Warty oraz zmniejszająca się w ostatnim stuleciu powierzchnia lasów, co wynika z rosnącego zapotrzebowania na grunty uprawne. W rezultacie tych zmian, zniknęło wiele otoczonych zielenią sadzawek i bagien. Ponadto, ze względu na potrzeby żeglugi śródlądowej, Warta została poddana drastycznej regulacji i wyprostowana, co skróciło jej bieg o około 100 kilometrów. To z kolei oznacza, że płynie ona szybciej i w mniejszym stopniu nawadnia okoliczne tereny. Ta tendencja szybko doprowadziła do obniżenia poziomu wód gruntowych, tak ważnego dla naturalnej cyrkulacji wody w przyrodzie.

Pod względem możliwości wykorzystania energii wiatru, Wielkopolska została sklasyfikowana jako obszar „bardzo dobry” ze względu na dużą średnią prędkość wiatru oraz korzystne, równinne ukształtowanie terenu.

W ciągu dnia, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest duże, GESTERBINE pełni funkcję elektrowni zaopatrującej w energię mieszkania, gospodarstwa rolne i małe biura. W nocy zaś, kiedy zużycie energii spada, GESTERBINE staje się samowystarczalną pod względem energetycznym pompą wodną, która transportuje wodę rzeczną w głąb lądu. Woda ta jest następnie wykorzystywana do uzupełniania lub nawet tworzenia małych zbiorników retencyjnych. Działania te powinny iść w parze z sadzeniem nowych drzew, które pomogą jak najdłużej utrzymywać wodę w ziemi i w ten sposób podnieść poziom wód gruntowych.

Zależność między możliwością produkcji energii i wysokością nad poziomem gruntu jest wprost proporcjonalna. Na wysokości 10 metrów nad ziemią wynosi 73 W/m2, podczas gdy 40 metrów nad podłożem aż 198 W/m2. To główny powód wykorzystania formy wieżowca jako platformy dla turbin wiatrowych elektrowni. Zamiast wielkiego śmigła, zastosowaliśmy szereg mniejszych turbin, które mogą pracować niezależnie od siebie – kiedy jedna z nich się zepsuje, ciągłość produkcji energii zostaje zachowana dzięki pozostałym.

Ludzka energia to energia dla ludzkości. Forma wieżowca jest wynikiem eksperymentów nad kinetyką ludzkich ruchów. Ideą było bowiem przełożenie energii kinetycznej ludzkiego ciała na wektory, które następnie posłużyły do ukształtowania bryły wieżowca produkującego energię.

Eksperyment mający na celu przeprowadzenie zapisu i analizy ludzkich ruchów polegał na zamocowaniu do ludzkiego ciała diod LED i rejestrowaniu jego ruchu w ciemnym pokoju, za pomocą aparatu ustawionego na długi czas naświetlania. Powstały w ten sposób zapis został przełożony na trójwymiarowe modele kartonowe.


khAkEdWR47WnX49wESNc9LnrSUpHeu5aGHAna9cVxL3dODX7YLJpUTETJci2_gesterbine-evolo-2.jpg
slpisPFa0hqNLmRfefdzBQEhv22q9IvBN87O8yDnQzZ89tMU3yMYDctsv2xV_gesterbine-scheme.jpg
XurwOxkfxM3jkWGC5MhfEBc5YjCT9eZjoNcMm3Cun6QT66bAFjejZs0mBv3e_gesterbine-vis1.jpg
zKMYuCPhvJrA4n58CO0lxSVCUeKpiE8vxKWDoi8PcIQUVOnixNPCqxXjRbaR_gesterbine-model.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera