Czerwień wypiętrzona - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czerwień wypiętrzona

 

Czas czytania: ~2 min


YfKZgTb4Iunpm5r9ujevlucbMcL3kNK1DvdpUCUHOkDlA1ev4tKGlFu68HKS_inco-mariacka-10.jpg
Mają już Spodek i przygotowują się do budowy w jego sąsiedztwie nowego centrum kongresowego. Ale Katowice chcą kolejnej ikony. Ma się nią stać zaadaptowana na miejsce wydarzeń kulturalnych kamienica przy ul. Mariackiej 10. Konkurs na projekt jej przebudowy wygrała gliwicka pracownia Inco.
7LhHxFpodtX4P5pxpic8v4TVcEgYpWizYUOhmgmdU8ukoRwFtehvO90EEf0Z_inco10.jpg
Ulica Mariacka, która do niedawna cieszyła się złą sławą jednej z najbardziej zaniedbanych w centrum miasta, w ubiegłym roku przeszła gruntowną metamorfozę, przekształcając się w deptak. Teraz czas na dalszy ciąg przemiany Kopciuszka w Księżniczkę. Narożna, neorenesansowa kamienica z 1873 r., dziś strasząca odrapanymi ścianami i odpadającym tynkiem, ma się przekształcić w nowoczesny obiekt, będący miejscem różnorodnych twórczych i społecznych aktywności.

Według architektów z grupy Inco, kamienica powinna stać się nową kompozycyjną dominantą rewitalizowanej ulicy. Chcą to osiągnąć poprzez nadanie je dynamicznej, nowoczesnej formy, która wyrazi możliwości i ambicje miasta, starającego się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Dynamikę ma zapewnić kontrast między zachowaną historyczną strukturą budynku, a wprowadzoną w jego wnętrze, wypiętrzoną ponad linię dachu, czerwoną bryłą. Jej żelbetowa konstrukcja obłożona będzie szklanymi płytami, zapewniającymi transparentność i lekkość nowej formy. Bryła ta będzie w całości podświetlona, by była widoczna z różnych punktów ulicy. Pojawi się też na niej napis informujący o kulturalnych planach Katowic związanych z 2016 rokiem.

Zgodnie z wymogami konkursu, w obiekcie zmieścić się ma maksymalnie bogaty program funkcjonalny, obejmujący między innymi wielofunkcyjną salę teatralno-koncertową z zapleczem scenicznym, przestrzeń ekspozycyjną z możliwością indywidualnej aranżacji, kawiarnię muzyczną z salonem muzycznym i ogródkiem na ulicy Mariackiej oraz kawiarenkę widokową na wysokości około 20 metrów, pub, wielofunkcyjną przestrzeń komercyjną (najlepiej, gdyby jej profil wpisywał się w kulturalno-społeczny program budynku), toalety, pomieszczenia magazynowe i gospodarcze a także nowy system komunikacyjny z ruchomymi schodami oraz windami osobowymi i towarowymi. Zasadnicze funkcje programu zamknięto w wewnętrznej bryle odsuniętej od historycznych elewacji budynku i ściany szczytowej.

Wszystkie poziomy użytkowe budynku dostępne będą dla osób niepełnosprawnych.

Zakładając całkowite przebudowanie wnętrza kamienicy, projekt przestrzega jednocześnie zawartych w regulaminie konkursu wytycznych konserwatorskich, wśród których było zachowanie oryginalnego wyglądu elewacji. Architekci zapewniają też, że wprowadzenie nowoczesnej struktury w ciekawy sposób wyeksponuje walory historycznej architektury.

Prace mają się rozpocząć w przyszłym roku i być realizowane etapami. Budowa ma potrwać do końca 2012 roku i kosztować około 10 milionów złotych.
zEWtDFPDLToyRKcLU0jmZ0XDfnR3mboOwaGxKZ7iznMTMeFEWtEGAROUgldA_inco2.jpg
gJaTL4zFM8uxeeN0BQZMrfZkOi9zGp5h581dHUZ1PTVKVtexciCAhYRWDDbb_inco3.jpg
st5umzSFSBwS0TkDsYJrFYOyU33hEh1s118SEO1XQBdC2aoO68DukPpSpexl_incorys1.jpg
OE0IoIgxpc429amulYigBTDWJxQK1ilh2jPX4vmAFP4rYeiOYpEQjoVLTIdh_incorys5.jpg
G4svjDnVrCEP4H8kXuhZDZT5HBvrye94NIO9yz4MEEa57gfeCcN50vVutgTc_incorys7.jpg
xGDx1qUXiYQdRqFxUauwtfhHwTGIDrdtqjYwZbqucPLm62KCjQCTXot4Fpw7_incorys8.jpg
L5K9Ol0g0HWM6BwdAFmnYQOTeTkCo1p9ru8Ch1Y1t9SA2bMhfF0Fve5RAODj_incorys9.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

In/Out House - dom otoczony betonowym murem
In/Out House - dom otoczony betonowym murem

W Krakowie zrealizowano interesujący projekt, którego cechą charakterystyczną jest betonowy mur okal ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera