Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda dialogu

 

Czas czytania: ~3 min


3jLsEDreV3oL85ph25MTqEqudcwG4V9MYos9BG3Mzsp4Z2EacQAIhpVW0Qzo_walterhouse-of-arts-and-culture-beirut.jpeg
Jeszcze do 20 kwietnia ubiegło- i tegoroczni absolwenci architektury z Niemiec i Polski mogą zgłaszać swoje magisterskie prace dyplomowe do konkursu Walter-Henn-Förderpreis 2010, organizowanego przez niemieckie i polskie stowarzyszenia architektów: BDA (Bund Deutscher Architekten) i SARP.

Konkurs odbywa się co roku – na przemian w Polsce i w Niemczech, a jego celem jest inspirowanie dyskusji, promowanie międzynarodowego dialogu oraz współpracy i integracji młodych architektów z obu państw. Nieprzypadkowo patronem nagrody jest zmarły w 2006 r. Walter Henn – architekt, wykładowca i polityk aktywnie działający na polu polsko-niemieckiego pojednania i współpracy.

Walter Henn urodził się w 1912 r. w Reichenbergu koło Würzburga. Ukończył studia na Akademii Sztuk w Dreźnie oraz na kierunku inżynierii budowlanej i architektury Politechniki Drezdeńskiej, gdzie uzyskał stopień doktora, a następnie, w 1946 r., został mianowany profesorem zwyczajnym i kierownikiem Katedry Konstrukcji Budowlanych i Architektury Przemysłowej na Wydziale Architektury. W 1953 r. został przeniesiony na takie samo stanowisko na najstarszej niemieckiej uczelni technicznej – Uniwersytecie Technicznym w Brunszwiku, a więc do RFN, gdzie w 1955 r. objął funkcję dziekana Wydziału Budownictwa. Dwa lata później został dyrektorem pierwszego w Niemczech Instytutu Architektury Przemysłu. Cały czas prowadził aktywną działalność zawodową, a uznanie zdobył przede wszystkim dzięki osiągnięciom w dziedzinie kształtowania architektury miejsc pracy. Był autorem min. fabryki turbin zakładów Siemens-Schuckert AG w Wesel (1957-1960), siedziby firmy Buch und Ton z koncernu wydawniczego Bertelsmanna w Gütersloh (1961), fabryki maszyn precyzyjnych Friedrich Deckel w Monachium (1956-1962), budynku stołówki Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (1958-1962), który otrzymał nagrodę miasta Brunszwik w 1964 r. za nowatorskie rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne i fabryki fortepianów Grotrian-Steinweg w Brunszwiku (1973-1975).

Wkrótce po przeprowadzce do RFN, Walter Henn nawiązał kontakt z polskimi architektami, chcąc w ten sposób przyczynić się do pojednania i zbliżenia pomiędzy Polską i Niemcami. Od 1960 r., kiedy to wziął udział w I Międzynarodowym Seminarium Architektury Przemysłu w Kazimierzu Dolnym, zapraszał polskich pracowników naukowych, czynnych architektów i studentów architektury na staże naukowe i praktyki studialne w kierowanej przez siebie katedrze na Uniwersytecie Technicznym w Brunszwiku oraz w swoich biurach projektowych. Już w 1985 r., we współpracy z Zarządem Głównym SARP, ustanowił przyznawaną od następnego roku nagrodę za najlepszą pracę dyplomową w dziedzinie architektury przemysłowej. Mogli ją zdobyć absolwenci wydziałów architektury polskich uczelni, a była nią kilkumiesięczna praktyka studialno-projektowa w renomowanych biurach niemieckich.

Do obecnej edycji konkursu o integracyjną nagrodę im. Waltera Henna można zgłaszać prace dyplomowe obronione w semestrze letnim 2009 r. oraz zimowym na przełomie 2009 i 2010 r. Nadesłane projekty oceniać będzie niemiecko-polskie jury. Główną nagrodą jest stypendium naukowo-badawcze albo praktyka projektowa w Polsce lub Niemczech.

W ubiegłym roku nagrodę otrzymali Jonas Greubel i Daniel Schilp z Alanus-Hochschule Bonn/Alfer – autorzy projektu domu kultury i sztuki w Bejrucie a wyróżnienie otrzymała Dorota Żurek za koncepcję muzeum archeologicznego Gyeonggi-do Jeongok w Korei Południowej.

Wyniki tegorocznej edycji konkursu zostaną ogłoszone w maju.
Szczegóły na stronie

Podepnij swój artykuł

tagi

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera