Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sudecki, ale nowoczesny

 

Czas czytania: ~3 min


ZKqjYorFCLI1FWqxs61zj9xwd7ETsP0m6tacNJUz4sCujof7apWYdwIDAnlY_sudecki-house01.jpg
Szósta edycja konkursu 20+10+X przyniosła zwycięstwo kilku polskim projektom. O jednym z nich – Domu z opału autorstwa warszawskiej pracowni Plus48 – już pisaliśmy. Dziś prezentujemy kolejną z zauważonych na międzynarodowym forum koncepcji – Dom Sudecki zaprojektowany przez pracownię JPP Architekci z Gdyni – która otrzymała wyróżnienie.

Ponieważ projekt projekt powstał na konkurs koncepcyjny na współczesny, modelowy dom sudecki o cechach architektury regionalnej Ziemi Kłodzkiej, architekci zaproponowali rozwiązania nawiązujące do elementów spotykanych w historycznych budynkach w tym rejonie, traktując je jednak nie jako gotowy wzornik, ale raczej zbiór motywów, które następnie poddali współczesnej interpretacji. Nowoczesny dom ma więc mieć zbliżone do protoplastów proporcje rzutu, ścian szczytowych z charakterystycznymi dla tradycyjnych domów poziomymi podziałami szczytu i deskowaniem oraz analogiczne kąty nachylenia połaci dachu. Ponadto, wzdłuż ścian kalenicowych zaplanowano wydzielone galerie, które jednak nie biegną wzdłuż całej ściany, jak to miało miejsce w tradycyjnym budownictwie, ale zostały ograniczone do pojedynczego modułu o współczesnej formie. Wysunięcie połaci dachowych ponad ściany szczytowe umożliwiło wygospodarowanie dodatkowej zadaszonej przestrzeni, która może funkcjonować jako tzw. „salon letni”. Projekt został pomyślany tak, by możliwa była dalsza rozbudowa domu w układzie liniowym.

Do charakteru lokalnego budownictwa nawiązuje również przewidziana przez architektów konstrukcja i materiały budowlane – murowane ściany, drewniana więźba dachowa i żaluzje, dach i elewacje pokryte gontem. Naturalne materiały – drewno i kamień – mają dominować również we wnętrzach.

Mimo, że na pierwszy rzut oka budynek wygląda jak prostopadłościan nakryty dwuspadowym dachem, autorzy projektu wskazują na jego złożoność – „W rzeczywistości rzut domu jest bardzo rozczłonkowany. Składają się na niego poszczególne moduły, które zostały porozsuwane w układzie północ-południe. Takie rozwiązanie ma za zadanie rozdzielenie poszczególnych stref domu jak również zapewnienie większej prywatności potencjalnym mieszkańcom”. Bardzo ważnym elementem kształtującym nowoczesny charakter bryły są duże przeszklenia, które mają zapewnić dużą ilość naturalnego światła we wnętrzach, a także otworzyć budynek na otoczenie, zacierając granicę między wnętrzem a okalającym cały budynek tarasem i ogrodem.

Część mieszkalna zaprojektowana została jako otwarta przestrzeń z kuchnią i jadalnią oraz strefą dzienną o większej wysokości. W dawnej części inwentarskiej umieszczono toaletę, gabinet oraz sypialnię dla gości, zaś na użytkowym poddaszu znalazły się dwie sypialnie z garderobami oraz przestronna łazienka. Budynek został częściowo podpiwniczony, co umożliwiło wydzielenie miejsca dla niezbędnych pomieszczeń gospodarczych, takich jak kotłownia i pralnia, a także druga łazienka i pokój rekreacyjny. W dobudowanej części obiektu architekci zaproponowali umieszczenie segmentu agroturystycznego z niezależnym wejściem. Mieściłby on pokój dzienny z aneksem kuchennym na parterze oraz dwie sypialnie i łazienkę na poddaszu.

Autorzy projektu: Paweł Świątkiewicz, Jerzy Świątkiewicz, Marek Panowski

Współpraca: Tomasz Smoliński
0jBtEzdPQs64D1L6b3uCys22Wz6D37YJ332Y2ofOCqqpL9fA3QeFbDo1N3MJ_sudecki-house02.jpg


Zobacz "Dom z opału" autorstwa warszawskiej pracowni Plus48

mbPEbiyRi9xEAoYrQTtIADa1bjcqoPrrWoESGCmnQXewcZLixX8h98FgyGKY_sudecki-house03.jpg
BJoCeFcUp39fUySkTa4CjqRPph8aOrgJYDL71IlkkP4GCUh0Yny8GnDgYHnw_sudeckiplansza-nr-1.jpg
xTWmWOmE9XfGOxSTt7rKAGEJOtuy7CcINh2o7DnkcczrqRrtWM1pvsFylsbR_sudeckiplansza-nr-2.jpg
VkUCzvnfT38QZMpszvpspxQ0ih9EazxmRjcCaAfErmB55h7GKhRoWRM4KDGD_sudeckiplansza-nr-3.jpg
LDy1RqOf2iiaIIi4dzSWl1xDr2vjJGAZoQQGCZ6zl7BBOakvbK4v2M2lKt9O_sudecki-hosue-int01.jpg
zMGoJnjz1raqxUhtmNuq7tBneZpQGAARMxA1VqcfINmRVHWyIOXkLoS9DSSn_sudecki-house-int02.jpg
lbz4etSJsLpR4HXegropy8LPKDm8JsmGHGZzapwNs7CFuRrQStdp3SYGx66d_sudecki-house-plan01.jpg
u0tu2mKUKUCTEvjWI7zQzrTSzCMpxrAq4qhy96DyRhnw0xVW5SPbfcAp5R3p_sudecki-house-plan02.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura dla kultury ludowej
Architektura dla kultury ludowej

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu – to nowa placówka kultury, powołana przez samorzą ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera