Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Tuba nadchodzi

 

Czas czytania: ~3 min


OtRRIgvuYROusTm87EGgC6IMvPAr7s5RIC8tXPYOgdEcu5kFNCe1oigDU3Gq_sss.jpg
Dwa lata po ogłoszeniu wyników konkursu Specjalna Strefa Sztuki w Łodzi dostała pozwolenie na budowę. 31 maja, czyli w ostatnim możliwym terminie, zostało ono dostarczone do ministra kultury, Bogdana Zdrojewskiego, co oznacza, że inwestycja ma szansę na dofinansowanie z funduszy unijnych, którymi dysponuje MKiDN. Na decyzję, czy je otrzyma, trzeba poczekać do grudnia.
FikH1k5KMzXUU5asAqLiTlUauLSdoklm6mckNVxqVuOJZ2QDifbIrFlUirZW_sss-2.jpg
Konkurs na projekt SSS został rozstrzygnięty w lipcu 2008 r. Zwyciężyła w nim koncepcja zespołu niemieckich architektów Moeller Architekten+Ingenieure – potężna, szklana tuba mieszcząca w środku prostopadłościenną, siedmiokondygnacyjną bryłę właściwego budynku. Usytuowana na linii wschód-zachód ma w symboliczny sposób łączyć dwie części Europy, tworząc między nimi kulturowy i artystyczny pomost.

Ideę tę podkreślić ma powierzenie zaprojektowania dwóch ścian budynku artystom reprezentującym te „dwa światy”. Zachodnią – Ludwigowi Wildingowi, wschodnią – Ilji Kabakowowi. Program SSS obejmować ma działalność wystawienniczą i edukacyjną – dolne piętra przeznaczone są na Artpolis, czyli centrum edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wyższe natomiast mieścić będą sale ekspozycyjne.

Budowa Specjalnej Strefy Sztuki w kwartale ulic Tuwima, Kopcińskiego, Narutowicza i Sienkiewicza ma być pierwszym etapem potężnej inwestycji, mającej na celu stworzenie na terenie dawnej elektrociepłowni EC1 i w okolicach dworca Łódź Fabryczna nowego centrum kulturalno-artystycznego centrum miasta skupionego wokół Rynku Kobro. Jego koncepcję urbanistyczną przygotował luksemburski architekt Rob Krier. W sumie program rewitalizacji objąć ma teren o powierzchni 90 hektarów. Jego częścią miał być także głośny projekt Camerimage Łódź Center Franka Gehry’ego, którego budowa, w atmosferze skandalu, została zablokowana przez radę miejską. Ważnym elementem planu jest przeniesienie pod ziemię dworca kolejowego. Pierwszym budynkiem widzianym przez przyjezdnych wychodzących z podziemnej stacji będzie właśnie SSS – nowa kulturalna wizytówka Łodzi.

Losy SSS przez kilka ostatnich miesięcy stały pod dużym znakiem zapytania. W marcu minister Zdrojewski zapewniał, że jeśli władze Łodzi uporają się z wydaniem pozwolenia na budowę do końca maja, projekt ma duże szanse na dofinansowanie w wysokości nawet 190 milionów złotych, bo inwestycja jest na pierwszym miejscu rezerwowej listy inwestycji kulturalnych (całkowity koszt budowy szacowany jest na 400 milionów, z czego 200 milionów mają przekazać wspólnie Rada Miejska i sejmik województwa). Miesiąc później pojawiły się jednak mniej optymistyczne informacje, mówiące, że takie wsparcie nie będzie możliwe, bo wszystkie dostępne środki ministerstwo kultury już przekazało. Ostatecznie okazało się, że możliwości zdobycia dofinansowania jednak są, ale ze złożeniem wniosku trzeba się spieszyć.

Pierwszy warunek władze Łodzi spełniły – udało się dopiąć sprawę pozwolenia na budowę. Ale to dopiero połowa sukcesu. Teraz SSS będzie musiała się zmierzyć z pozostałymi pretendentami do środków z ministerialnej kasy. A konkurenci to nie lada, bo między innymi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Historii Polski w Warszawie.
gJFOTq8gnWS6tNxLBM2NdkS1wipYemmUGuhM25z46TQPR15xiKawF2YKylCl_sss-3.jpg
8K5F2E9kTTYwaNHdhUA1JQYZgXctVqgsH92ayB5egyAsp298S3sq5txquAie_sss-4.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera