Słoń i porcelana - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Słoń i porcelana

 

Czas czytania: ~3 min


Odpowiedź redakcji na zarzuty Jarosława Trybusia w sprawie tekstu „Awaria nad Wenecją” zamieszczonego w portalu Sztuka-Architektury.pl w dniu 08.06.2010

Bardzo dziękuję Panu Jarosławowi Trybusiowi za ustosunkowanie się do relacji z wydarzeń wokół wyboru tegorocznej, polskiej prezentacji na Biennale Architektury w Wenecji. Na wstępie odpowiedzi krótka uwaga, co do kwestii anonimowości tekstu. Otóż w portalu Sztuka Architektury mamy zwyczaj, że krótkie teksty z działu „Aktualności” podpisane są inicjałami. W tym przypadku za inicjałem „ks” kryje się więc Krzysztof Sołoducha.

A teraz do meritum. Tekst do którego odnosi się Pan Jarosław Trybuś był relacją oraz komentarzem do wydarzeń związanych z przebiegiem tegorocznego konkursu organizowanego przez Zachętę. Grzechem założycielskim przyjętej przez dyrektor Morawińską ścieżki postępowania w sytuacji negatywnej decyzji jury konkursu był, moim zdaniem, naganny w przypadku osoby doświadczonej i piastującej tak wysokie stanowisko, brak delikatności. Przejawiało się to zarówno w stylu działania (zwrócenie się bez konsultacji z pozostałymi jurorami do dwóch członków komisji z propozycją wizyty u ministra), jak i w bardzo krytycznych komentarzach ze strony dyrektor Morawińskiej oraz pytanego przeze mnie telefonicznie Jarosława Trybusia, wobec uczestników konkursu. Jako członkowie jury mają oni prawo do swoich ocen, ale w tak delikatnej materii, przy dużej ilości pracy i ambicji włożonej w prace konkursowe przez autorów, członkowie komisji powinni wykazać się dużą wstrzemięźliwością oraz taktem. Niestety zabrakło delikatności i trudno się dziwić, że porcelanowe z natury środowisko kuratorów i artystów zareagowało oburzeniem wyrażonym po konkursie na stronach internetowych „Obiegu”.

Atmosfera nadmiernej krytyki i lekceważenia stworzona w tej sytuacji jest w miarę zrozumiała w przypadku dwóch młodych kuratorów, którzy już dwa lata temu, w sporach ze współautorami projektu „Hotel Polonia”, wykazali, że miłość własna nie jest im obca – w przypadku przedsięwzięć artystycznych to zresztą dosyć typowa sytuacji, co nie znaczy, że godna pochwały - to w przypadku dyrektor Morawińskiej, która powinna lać oliwę na wezbrane fale, jest to działanie, moim zdaniem naganne. Stworzyła wokół konkursu złą atmosferę braku szacunku do pracy uczestników oraz podejrzeń związanych z wyborem zagranicznego kuratora.

To pół biedy jeszcze, czasami w gorączce działania takie rzeczy się zdarzają, ale dalsze brnięcie w tą ślepą uliczkę i niezgoda na, estetyczną przynajmniej, korektę swoich działań, świadczy o braku wyczucia stylu. A w przypadku działań artystycznych jest to moim zdaniem dosyć poważny mankament. I dotyczy to, niestety, po części całej, zaangażowanej w tą sprawę, trójki jurorów – Morawińskiej, Piątka i Trybusia. Krok, gesty i słowa słoniowe. A wokół trzeszczy raczej porcelana.

Co do Redstona można odnieść wrażenie, że sportowy temat jego propozycji jest powieleniem tematu tegorocznego London Festival of Architecture, a wąski krąg zaproszonych do współpracy biur architektonicznych nie jest tylko spowodowany brakiem czasu, ale i brakiem rozeznania w polskich realiach. Ale ostatecznie jest on chyba jedną z, bogu ducha winnych, ofiar tego zamieszania. Choc na niewiniątko też nie wygląda.

Krzysztof SołoduchaZobacz zarzuty Jarosława Trybusia

Podepnij swój artykuł

tagi

In/Out House - dom otoczony betonowym murem
In/Out House - dom otoczony betonowym murem

W Krakowie zrealizowano interesujący projekt, którego cechą charakterystyczną jest betonowy mur okal ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera