Wiecha nad bursztynem - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wiecha nad bursztynem

 

Czas czytania: ~2 min


YImSk4llCgdg8Ff0xLQxwd4i2EU6qmpV76q6O5jV9vmocc1uhQCuNCVjiB2j_balticarena.jpg
W sobotę, 24 lipca 2010 r., nad gdańskim stadionem PGE Arena zawieszono wiechę. W ten sposób Gdańsk znalazł się w stadionowej awangardzie przygotowań na Euro 2012. Mecz inauguracyjny ma się odbyć wiosną przyszłego roku.
jz7WnyOEcBapap3Tn4zZsoAvlR2ElIt0NQFC8SgKLb1PxhAjzjZvXk6ItmwR_balticarena-2.jpg
Projekt stadionu opracowały firmy RKW Rhode Kellermann Wawrowsky z Polski i Düsseldorfu oraz HPP Hentrich Petschnigg & Partner Düsseldorf. Zaproponowały one obiekt silnie zakorzeniony w lokalnym, nadmorskim kontekście – lekka konstrukcja dachu i fasady inspirowane są tradycyjną techniką budowania statków, tyle że zamiast drewna użyto tu nowoczesnych materiałów (stal, poliwęglan). Z drugiej strony, zaokrąglona bryła oraz kolor elewacji i podświetlenia obiektu są wyraźnym nawiązaniem do bursztynu. Również siedzenia na trybunach będą miały kolor tego kamienia, tym razem jednak zielony. Wyoblone formy i układ budynków towarzyszących (hotel, obiekty handlowe) i małej architektury – ławek, zadaszenia stojaków rowerowych i punktów kasowych – ma z kolei przypominać rozrzucone kamienie i głazy narzutowe.

Przygotowanie terenu pod inwestycję zaczęło się już w kwietniu 2008 r., a zakończenie budowy zaplanowano na koniec 2010 r. Wszystko wskazuje na to, że plany te uda się zrealizować, choć pracy zostało jeszcze sporo, bo zawieszenie wiechy oznacza, że gotowa jest dopiera sama konstrukcja. Teraz czas na montaż elewacji o łącznej powierzchni około 48 tysięcy metrów kwadratowych. Złożą się na nią elementy w sześciu różnych wariantach, co ma urozmaicić i ożywić powierzchnię obiektu. Dzięki temu, że im wyżej, tym moduły będą bardziej przezroczyste, budynek ma stwarzać wrażenie, jakby „rozpływał się” w powietrzu. Jednocześnie, takie rozwiązanie ma zapewnić dobre nasłonecznienie boiska. Jesienią na trybunach mają się pojawić krzesełka dla 44 tysięcy widzów, a wiosną 2011 r. rozłożona zostanie naturalna murawa. Równie dużo jest do zrobienia w otoczeniu obiektu, wokół którego powstać mają place i parkingi oraz promenada na nasypach i tor wrotkarski. Cały kompleks PGE Arena Gdańsk zajmie 34 hektary.

W uroczystości zawieszenia wiechy wzięli udział między innymi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, premier Donald Tusk, prezes PZPN Grzegorz Lato oraz Minister Sportu i Turystyki Adam Giersz.

Gdańsk w konkurencji stadionowej zdecydowanie przoduje, tymczasem we Wrocławiu kłopotów ciąg dalszy. Po tym, jak ze względu na opóźnienia miasto rozwiązało umowę z generalnym wykonawcą – Mostostalem i przekazało inwestycję w ręce firmy Max Boegl, pojawiły się wątpliwości natury prawnej, czy procedura ta została przeprowadzona poprawnie. Władze miasta zapewniają, że inwestycja nie jest zagrożona i Wrocław na Euro 2012 zdąży.

Zobacz film
gk0fmIha0SdsD2xsBNQzDAYCMQ7uJAroJ3gun5YEms1pdeLyTbhanaEw25eD_balticarena-3.jpg
sEMvdepxbhuK3Q9IdQLJZ0qEXyxe3IOVBH1cdg84lJjyO9riB7bbOT9fGZei_balticarena-4.jpg
aKnZztAbx0wpSpwyfFrBplYGmizeEl3Rcoww2IjxaQZY7aFPdKOvng8MBVRb_balticarena-5.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom ze złotym portalem
Dom ze złotym portalem

Inwestycja mieszkalna o nazwie Braniborska 44 (nazwa – to zarazem adres domu) – to złączone ze sobą, ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera