Jojko, Nawrocki i Medusa - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jojko, Nawrocki i Medusa

 

Czas czytania: ~3 min


WiPXMEWCyfNYz0YDEHSSNudxPmYazLMEEkxwFOvLpWcKZoKWjCYDoA1XkkLx_jojkonawrocki-domy-w-rybniku.jpg
Kandydatów było ponad trzydziestu. Na finałowej liście znalazło się dwanaście obiektów. Wyniki 16 edycji konkursu Architektura Województwa Śląskiego zostały ogłoszone w środę, 13 października 2010 r. Grand Prix i zaszczytny tytuł Obiektu Roku trafiły w ręce pracowni jojko+nawrocki architekci za domy sąsiedzkie w Rybniku. Jury doceniło tę realizację za „wyważony i elegancki sposób myślenia o budynku mieszkalnym”, argumentując dalej: „Doskonale rozwiązana funkcja oraz zaskakujące walory przestrzenne wyróżniają ten zespół w przestrzeni podmiejskiej. Sposób myślenia zarówno o funkcji, jak również o formie, a także rozwiązania materiałowe ukazują kierunek, który w obecnym pojmowaniu architektury domu jednorodzinnego jest nowoczesny i atrakcyjny”.
ila3azdiMVcFAX5EUO0LQp5Tag4kBDLk9sjre7nMdWtumMHGMUnPdYzp0YNG_medusagroup-zespbudwielorodzwkatowicach.jpg
W kategorii budynku roku jurorzy zdecydowali również przyznać wyróżnienia dwóm realizacjom medusagroup: - zespołowi budynków wielorodzinnych w Katowicach za „wykreowanie przestrzeni, która jest przyjazna dla mieszkańców, łatwa w identyfikacji i porządkująca dzielnicę. Rozwiązania przestrzenne i materiałowe są wyrafinowane w swej prostocie. Zespół stanowi modelowy przykład skutecznych rozwiązań budynków wielorodzinnych dla przyszłych inwestorów.”
R3I8zYetSKqer7zbEm4Hi563wRStIqfA7WzXwVEWtCcLeYeBeRXOTYWy4yqK_medusagroup-bud-biur-uslugwgliwicach.jpg
- budynkowi usługowo-biurowemu w Gliwicach za „konsekwentne i wyrafinowane podejście do projektu i realizacji począwszy od atrakcyjnej koncepcji na autorskich detalach kończąc. Powstał obiekt ważny w skali miasta, dopełniający i zamykający widokowo rewitalizowany kwartał. Rozwiązania wnętrzarskie budują klimat odmienny od stereotypowego biura.”
QUFmRQCDczltd0VKBU4O4WJEVwyHc08r9nnFiVPshvlg7LcufzgM3BdkFGVf_medusaindustry-klub-jazzowy.jpg
Nagrodę w kategorii Wnętrze Roku odebrała pracownia medusaindustry za Klub Jazzowy Tratata Cafe w Chorzowie. W tym przypadku jurorzy docenili, że „wykreowana przestrzeń wnętrza swoją rzeźbiarską formą, jak również odważnym użyciem w zasadzie jednego materiału, wymyka się stereotypom wnętrz klubowych, redefiniując je na nowo” , a „pomysł na wnętrze jest uniwersalny, autonomiczny i niezależny od konkretnej lokalizacji.”
gPiGPeH3srSTTWpEjyN89MZupdIr4TWR4VK1tOhf5dFpImUEaleeyzxu9xUy_medusagroup-pracownia.jpg
Wyróżnienie otrzymała natomiast medusagroup za aranżację swojego biura w Bytomiu. Jak wyjaśnili sędziowie: „Prostota w formie i oszczędność w użyciu koloru wyraźnie podkreślają industrialny charakter wnętrza. Autorzy z szacunkiem odnoszą się do adaptowanej tkanki czerpiąc pomysły z twórczego użycia zastałych fragmentów budynku.”
ibpvbF5O35Mx61hxjLH2G9lskCBJsoESfslMys2nzdRF44J9rVAJPMhwkyyr_group-a-powen.jpg
Nagroda w kategorii Mała Forma przypadła w udziale gropu_a architects za projekt wnętrza biura zarządu grupy Powen-Wafapomp SA w Zabrzu, w którym sędziowie docenili „twórcze rozwinięcie estetyki industrialnej, wykorzystanie detali i form zaczerpniętych z sąsiednich hal i okolicznych zakładów przemysłowych.” W tym roku jurorzy postanowili nie przyznawać nagrody dla Młodego Twórcy Śląskiej Architektury. W sądzie konkursowym zasiadali: Iwona Wilczek, Jaroslav Wertig, Dariusz Herman oraz Piotr Kuczia i Jerzy Stożek – laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu. Organizatorem konkursu był katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, a patronat nad nim objął Marszałek Województwa Śląskiego. Wystawę pokonkursową można oglądać od 15 do 29 października 2010 r. w Galerii Architektury SARP w Katowicach przy ul. Dyrekcyjnej 9. Źródło: www.sarp.katowice.pl

Podepnij swój artykuł

tagi

22 maja rusza Biennale Architektury w Wenecji
22 maja rusza Biennale Architektury w Wenecji

Już 22 maja 2021 rozpocznie się Biennale Architektury w Wenecji, czyli – używając nazwy oficjalnej, ...

Drewno w architekturze
Drewno w architekturze

Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym, które w epoce budownictwa ekologicznego przeżywa swój ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera