Jojko, Nawrocki i Medusa - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jojko, Nawrocki i Medusa

 

Czas czytania: ~3 min


WiPXMEWCyfNYz0YDEHSSNudxPmYazLMEEkxwFOvLpWcKZoKWjCYDoA1XkkLx_jojkonawrocki-domy-w-rybniku.jpg
Kandydatów było ponad trzydziestu. Na finałowej liście znalazło się dwanaście obiektów. Wyniki 16 edycji konkursu Architektura Województwa Śląskiego zostały ogłoszone w środę, 13 października 2010 r. Grand Prix i zaszczytny tytuł Obiektu Roku trafiły w ręce pracowni jojko+nawrocki architekci za domy sąsiedzkie w Rybniku. Jury doceniło tę realizację za „wyważony i elegancki sposób myślenia o budynku mieszkalnym”, argumentując dalej: „Doskonale rozwiązana funkcja oraz zaskakujące walory przestrzenne wyróżniają ten zespół w przestrzeni podmiejskiej. Sposób myślenia zarówno o funkcji, jak również o formie, a także rozwiązania materiałowe ukazują kierunek, który w obecnym pojmowaniu architektury domu jednorodzinnego jest nowoczesny i atrakcyjny”.
ila3azdiMVcFAX5EUO0LQp5Tag4kBDLk9sjre7nMdWtumMHGMUnPdYzp0YNG_medusagroup-zespbudwielorodzwkatowicach.jpg
W kategorii budynku roku jurorzy zdecydowali również przyznać wyróżnienia dwóm realizacjom medusagroup: - zespołowi budynków wielorodzinnych w Katowicach za „wykreowanie przestrzeni, która jest przyjazna dla mieszkańców, łatwa w identyfikacji i porządkująca dzielnicę. Rozwiązania przestrzenne i materiałowe są wyrafinowane w swej prostocie. Zespół stanowi modelowy przykład skutecznych rozwiązań budynków wielorodzinnych dla przyszłych inwestorów.”
R3I8zYetSKqer7zbEm4Hi563wRStIqfA7WzXwVEWtCcLeYeBeRXOTYWy4yqK_medusagroup-bud-biur-uslugwgliwicach.jpg
- budynkowi usługowo-biurowemu w Gliwicach za „konsekwentne i wyrafinowane podejście do projektu i realizacji począwszy od atrakcyjnej koncepcji na autorskich detalach kończąc. Powstał obiekt ważny w skali miasta, dopełniający i zamykający widokowo rewitalizowany kwartał. Rozwiązania wnętrzarskie budują klimat odmienny od stereotypowego biura.”
QUFmRQCDczltd0VKBU4O4WJEVwyHc08r9nnFiVPshvlg7LcufzgM3BdkFGVf_medusaindustry-klub-jazzowy.jpg
Nagrodę w kategorii Wnętrze Roku odebrała pracownia medusaindustry za Klub Jazzowy Tratata Cafe w Chorzowie. W tym przypadku jurorzy docenili, że „wykreowana przestrzeń wnętrza swoją rzeźbiarską formą, jak również odważnym użyciem w zasadzie jednego materiału, wymyka się stereotypom wnętrz klubowych, redefiniując je na nowo” , a „pomysł na wnętrze jest uniwersalny, autonomiczny i niezależny od konkretnej lokalizacji.”
gPiGPeH3srSTTWpEjyN89MZupdIr4TWR4VK1tOhf5dFpImUEaleeyzxu9xUy_medusagroup-pracownia.jpg
Wyróżnienie otrzymała natomiast medusagroup za aranżację swojego biura w Bytomiu. Jak wyjaśnili sędziowie: „Prostota w formie i oszczędność w użyciu koloru wyraźnie podkreślają industrialny charakter wnętrza. Autorzy z szacunkiem odnoszą się do adaptowanej tkanki czerpiąc pomysły z twórczego użycia zastałych fragmentów budynku.”
ibpvbF5O35Mx61hxjLH2G9lskCBJsoESfslMys2nzdRF44J9rVAJPMhwkyyr_group-a-powen.jpg
Nagroda w kategorii Mała Forma przypadła w udziale gropu_a architects za projekt wnętrza biura zarządu grupy Powen-Wafapomp SA w Zabrzu, w którym sędziowie docenili „twórcze rozwinięcie estetyki industrialnej, wykorzystanie detali i form zaczerpniętych z sąsiednich hal i okolicznych zakładów przemysłowych.” W tym roku jurorzy postanowili nie przyznawać nagrody dla Młodego Twórcy Śląskiej Architektury. W sądzie konkursowym zasiadali: Iwona Wilczek, Jaroslav Wertig, Dariusz Herman oraz Piotr Kuczia i Jerzy Stożek – laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu. Organizatorem konkursu był katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, a patronat nad nim objął Marszałek Województwa Śląskiego. Wystawę pokonkursową można oglądać od 15 do 29 października 2010 r. w Galerii Architektury SARP w Katowicach przy ul. Dyrekcyjnej 9. Źródło: www.sarp.katowice.pl

Podepnij swój artykuł

tagi

In/Out House - dom otoczony betonowym murem
In/Out House - dom otoczony betonowym murem

W Krakowie zrealizowano interesujący projekt, którego cechą charakterystyczną jest betonowy mur okal ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera