Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lista do Miesa

 

Czas czytania: ~2 min


z5pGHY3jjKkOZlWT8e5aPxp4SpmUvKjLGoN3meuUf3noLo7UjPDeX4L1R8Az_mies2011-andels.jpg
Przyznawana co dwa lata nagroda Miesa van der Rohe, czyli Nagroda Unii Europejskiej dla Architektury Współczesnej, to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w architektonicznym świecie. Jakie polskie budynki będą się o nią ubiegać w przyszłym roku? Znan już jest lista nominowanych. Jest ona wyjątkowo długa – obejmuje 12 obiektów.
o7U5gUoiAeg4bM9AEvyGxcXHKmIi5wLtczSMfJ8TmviHaAgWgNh94wum8cDw_mies2011-cnkopernik.jpg
Z największym uznaniem ekspertów spotkały się budynki pracowni JEMS Architekci – wśród nominowanych są aż trzy ich warszawskie realizacje: Skwer Herberta Hoovera, budynek biurowy Cristal Park oraz zespół budynków mieszkalnych przy Al. Wilanowskiej w Warszawie. Na drugim miejscu znalazło się Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz z dwiema realizacjami – Sądem Okręgowym w Katowicach i Centrum Promocji Regionu w Łańcucie.
dEQJGL7E4RksmxutJK9452htW03gTfOWEHo6Y5jUxXm6bIhQGl85zxv9Z5lE_mies2011-instytut-chopinowski.jpg
Ważną grupę wśród polskich kandydatów do nagrody Miesa van der Rohe stanowią obiekty z dziedziny kultury i nauki: otwarte przed kilkunastoma dniami Centrum Nauki Kopernik zaprojektowane przez pracownię RAr-2 Laboratorium Architektury, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie autorstwa Pysall.Ruge Architekten i Bartłomieja Kisielewskiego oraz Centrum Chopinowskie w Warszawie i rewaloryzacja parku w Żelazowej Woli zaprojektowane przez pracownię Stelmach i Partnerzy.
BsGaR18znJDD1yyF7lJxCKvSxHeLiWX89HsEZlIM2RAY1D05WPybG8RufLmo_mies2011-renoma.jpg
O prestiżową nagrodę powalczą także dwie ważne i wielokrotnie doceniane w kraju i za granicą rewaloryzacje i modernizacje ukończone w 2009 r.: domu handlowego Renoma we Wrocławiu zrealizowana na podstawie projektu Maćków Pracowni Projektowej oraz łódzkiego hotelu Andel’s zaprojektowana przez OP Architekten.
rtD38pcm8MtpVv35kYiFCtmeetUs6oMOYxSkUmx0g1AV0WYvGtXpYRvRRBuu_mies20100-mlp.jpg
Listę zamykają dwa bardziej kameralne obiekty: dom artystki Moniki Sosnowskiej w Warszawie zaprojektowany przez Piotra Brzozę i Marcina Kwietowicza oraz reprezentant sfery sacrum – kościół Votum Aleksa w Tarnowie pracowni Beton.

Polskie nominacje wskazywali: Stowarzyszenie Architektów Polskich, Ewa Porębska (redaktor naczelna ‘Architektury-murator’), Andrzej Duda (architekt, wykładowca na gliwickim Wydziale Architektury), Roman Rutkowski (architekt, wiceprezes wrocławskiego oddziału SARP).

Nagroda im. Miesa van der Rohe należy do najważniejszych międzynarodowych wyróżnień architektonicznych. Przyznawana od 1987 r. przez Komisję Europejską i Fundację imienia Miesa van der Rohe w Barcelonie trafia w ręce autorów budynków wyróżniających się jakością koncepcji, rozwiązań technicznych i konstrukcyjnych. Jej celem jest również podkreślanie znaczenia architektury jako dziedziny twórczej i innowacyjnej, a przy tym odpowiedzialnej społecznie, kulturowo i ekologicznie.

Co roku do konkursu zgłaszanych jest kilkaset obiektów. Nagrodę – statuetkę w formie barcelońskiego pawilonu zaprojektowanego przez Miesa van der Rohe oraz 60 tysięcy euro – otrzymać może tylko jeden z nich. W 2009 r. był to zaprojektowany przez Snøhettę budynek Opery Narodowej i Baletu w Oslo. Oprócz nagrody głównej jury przyznaje wyróżnienie dla najlepszego debiutanta – statuetkę oraz 20 tysięcy euro.

Podepnij swój artykuł

tagi

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera