Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Honory SARP

 

Czas czytania: ~2 min


y7zAnX0m75BMDICeaL2pCeyyJ9xiIMNilt4xvZPsh6K8FXAOR1AxXVhiqNGf_renoma12.jpg
W sobotę, 11 grudnia 2010 r., Stowarzyszenie Architektów Polskich wręczyło swoje doroczne nagrody, honorujące najlepsze polskie realizacje architektoniczne. Nagrodę Roku odebrała wrocławska Maćków Pracownia Projektowa za modernizację i rozbudowę domu handlowego Renoma.
Rewaloryzacja Renomy przeprowadzona po kupieniu budynku przez firmę Centrum Development & Investments, miała na celu przekształcenie przedwojennego domu towarowego Wertheim, wniesionego w 1930 r. według projektu Hermana Dernburga, w nowoczesny pasaż handlowy. Miał przy tym zostać zachowany, a w wielu fragmentach również odtworzony, pierwotny wygląd zabytkowego budynku. Zgodnie z projektem MPP, na tyłach zabytkowego gmachu – od strony pl. Czystego – powstało nowe, neomodernistyczne skrzydło, którego forma inspirowana była charakterystyczną dla architektury pierwszych dziesięcioleci XX wieku fascynacją dynamiką ruchu, widoczną w wielu budynkach zrealizowanych wówczas we Wrocławiu. Nowa bryła nawiązuje do zabytkowego obiektu zaokrąglonymi narożnikami oraz silnymi, horyzontalnymi podziałami kontynuującymi kompozycję modernistycznych elewacji. Dynamiki dodaje jej wachlarzowe odchylenie poziomych gzymsów tworzących pierwszy plan fasady. Na styku obu brył powstało przeszklone atrium o kubistycznej formie kontrastującej z zaokrąglonymi narożnikami starej nowej części budynku, pełniące funkcję łącznika-buforu. Przypomnijmy, że Renoma jest jednym z polskich kandydatów do nagrody im. Miesa van der Rohe w 2011 r.
SVGPFX4B6TzFzjUn5pVYs3sUULE1kNcFx7eqJpcoqKiZkihiztqqweEejD81_srodki-publ-bibliotekawydzfilologii.jpg
Za najlepszą realizację wzniesioną z wykorzystaniem środków publicznych uznana została Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprojektowana przez pracownie Neostudio, Consultor Sp. z o. o. i APA Jacek Bułat

Zaprojektowany jako rozbudowa Collegium Maius – dawnej siedziby pruskiej Królewskiej Komisji Kolonizacyjnej (Hakaty) – i wzniesiony w otoczeniu historycznej zabudowy centrum miasta obiekt, którego bryła podzielona została na masywną bazę z piaskowca i lekką górę ze szkła, w zamyśle autorów wyrażać ma połączenie historii ze współczesnością.

Po raz czternasty zostały również wręczone nagrody „Polski Cement w Architekturze” za najlepszą realizację z wykorzystaniem technologii żelbetowej, przyznawane wspólnie przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i SARP. Dwie równorzędne nagrody otrzymały Sąd Okręgowy w Katowicach autorstwa Archistudia Studniarek i Pilinkiewicz oraz Młodzieżowe Centrum Sportu i Edukacji Com-Com Zone w Krakowie pracowni Wojciecha Obtułowicza.

Podczas sobotnich uroczystości Honorową Nagrodę SARP odebrał Bolesław Stelmach.

Podepnij swój artykuł

tagi

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera