Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wielki finał Akcji – Kreacji

 

Czas czytania: ~3 min


ScpnnZFroQz4Awk5JhrqFQt7733mUTEhqsMQdhPSHYQ4DnznlsWuhnnY4AD8_akcjakreacja15.jpg
Już 26 lutego w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się ogólnopolski finał cyklu imprez architektonicznych Akcja-kreacja. Projektowanie na żywo 2010/11. Publiczność będzie mogła zobaczyć na żywo, jak wygląda praca architektów, posłuchać, czym jest architektura, a pod koniec dnia wziąć udział w wyborze najlepszego projektu. Specjalnym gościem finału będzie niemiecki architekt i teoretyk architektury Daniel Dendra.

Wrocławska impreza jest ukoronowaniem procesu poszukiwania w całej Polsce najciekawszych, młodych zespołów architektonicznych. Przez cały 2010 rok toczyły się w całym kraju eliminacje regionalne. Zaproszone, młode zespoły architektoniczne projektowały w ciągu 10 godzin budynki o zdefiniowanej lokalizacji, programie i funkcji. Wyniki pracy projektantów, pokazane w postaci prezentacji oraz modelu, były demokratycznie oceniane przez publiczność. Wyłonione w siedmiu miastach Polski najlepsze zespoły 26 lutego wezmą udział w wydarzeniu kończącym drugą edycję tej imprezy.

Wśród finalistów znalazły się następujące pracownie:
Tabanda / Gdańsk
Modero Architekci / Katowice
NArchitekTURA / Kraków
Libido Architects / Łódź
mode:lina architekci / Poznań
+48 Grupa Projektowa / Warszawa
KameleonLab / Wrocław

Temat projektu finałowego zostanie ujawniony dopiero podczas otwarcia imprezy. Już dziś jednak wiadomo, że jedno z pytań z jakim zostaną skonfrontowani młodzi architekci będzie dotyczyło ich stosunku do ekologii i „zielonej architektury”. Był to motyw przewodni Akcji-Kreacji 2010.

W czasie finału specjalny wykład wygłosi Daniel Dendra. założyciel pracowni anOtherArchitect – multidyscyplinarnej platformy projektowej ukierunkowanej na badanie strategii zrównoważonego rozwoju, powiązań pomiędzy sieciami wirtualnymi a materialną stroną architektury oraz procesów urbanistycznych. W swoich działaniach łączy ona pracę architektów, artystów, projektantów mody, architektów krajobrazu, ekologów i inżynierów. W 2008 roku pracownia anOtherArchitect była nominowana do międzynarodowej nagrody im. Jakowa Czernikowa. Prace aA były prezentowane między innymi podczas Royal Academy Summer Show 2008, Model Festival w Budapeszcie, Parametric Prototypes 2009 w Xian (Chiny), 20+ w Kairze i podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2010 roku.

Przed założeniem aA Daniel Dendra pracował dla wielu biur architektonicznych w Londynie, Moskwie, Düsseldorfie i Rotterdamie, między innymi A.M.O. Rema Koolhaasa i Zaha Hadid Architects. Był zaangażowany w projekty różnej skali – od planów regionalnych (Hollocore, A.M.O., 2002) i urbanistycznych, przez projekty architektoniczne, po projektowanie wystaw (Spymaker. Londyn i Indianapolis 2006) i niewielkich instalacji (Urban Nebula, Londyn 2007). 0d 2007 roku prowadzi pracownię i wykłada w Instytucie Architektury w Dessau (Bauhaus Dessau), a od 2010 roku wspólnie z Thomasem Auerem prowadzi pracownię GREENlab na Ecole Spéciale d´Architecture w Paryżu. W 2008 roku był kuratorem festiwalu młodych architektów CANaction w Kijowie.

Jest jednym z założycieli platformy OpenSourceDesign Network: OpenSimSim.

Program imprezy finałowej

26 luty 2011, sobota
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
10.00 START - prezentacja tematu, początek projektowania
15.30 MANIFESTY - prezentacje uczestników
17.30 WYKŁAD - anOtherArchitect : Daniel Dendra - Walk This Way
19.00 PREZENTACJE PROJEKTÓW
20.00 FINAŁ / głosowanie / ogłoszenie wyników / wręczenie nagród

Akcja-kreacja. Projektowanie na żywo jest to specjalny program przygotowany z myślą o przybliżeniu publiczności istoty pracy architektów oraz umożliwieniu najciekawszym, młodym zespołom architektonicznym pokazania swojej sprawności zawodowej w trakcie rywalizacji. Impreza ma formę konkursu kompetencji. Zaproszone, młode zespoły architektoniczne projektują w ciągu 10 godzin budynek o zdefiniowanej lokalizacji, programie i funkcji. Wyniki pracy projektantów, pokazane w postaci prezentacji oraz modelu, są demokratycznie oceniane przez publiczność. Organizatorami wydarzenia są portal Sztuka-Architektury.pl i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Sponsorem nagród w czasie finału jest firma Vectorsoft, producent oprogramowania architektonicznego Bricscad.

Zobacz specjalny serwis poświęcony Akcji-Kreacji

Podepnij swój artykuł

tagi

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera