Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Scena ze skate parkiem

 

Czas czytania: ~2 min


3QaR1zLyXm5doBSzC6gdp244X4gwLF69r3hfBq4gppRIvOZHsoi6utXe884q_widok-3d-noc1.jpg
Młode wrocławskie biuro architektoniczne Scoliosis zajęło czwarte miejsce w międzynarodowym konkursie na projekt pływającej sceny w Miami. Koncepcja Marcina Husarza, Wojciecha Motylskiego, Jana Jerzmańskiego okazała się jedną z najlepszych spośród ponad stu propozycji nadesłanych z całego świata.
NbxyEramBUlW7jmtuaPbSadHaECj9hD6kIQK5FBqWy0RpC0r92jl9jF2eq7v_plansza1-2.jpg
Przedmiotem konkursu Dawntown Miami 2011 była pływająca scena ulokowana przy nabrzeżu Virgninia Key, w sąsiedztwie Marine Stadium – zaprojektowanego przez Hilaria Candelę brutalistycznego obiektu wzniesionego w latach 60. XX wieku. W 1992 r. teren, na którym znajduje się stadion, został zniszczony przez huragan Andrew. Od tamtego czasu nieużytkowany obiekt stopniowo popada w ruinę. Tymczasem okolice stadionu i cały obszar Virginia Key Park to tereny o dużym znaczeniu urbanistycznym i rekreacyjnym dla Miami, a także obszar wciąż żywy w świadomości mieszkańców, czego dowodem są liczne inicjatywy społeczne na rzecz jego ochrony. Konkurs na projekt sceny, która mogłaby się przyczynić do ponownego ożywienia Marine Stadium i jego adaptacji na cele kulturalne, był elementem planu rewitalizacji tej części miasta.
mSVbQ1ZngHC0MFJAmQWKTEpwrk8o5ffKMUVtsScKDdpfLz9wGRkAkW3PDyhL_plansza2-2.jpg
Architekci ze Scoliosis wyjaśniają: „Zależało nam na takiej formie projektowanej sceny, która wymusi jej dodatkową funkcję, będącą pretekstem do korzystania z tego obiektu nie tylko w trakcie cyklicznych imprez, ale wręcz na co dzień, zmieniając zarazem społeczne postrzeganie tego terenu jako zniszczonego czy otwartego tylko okazjonalnie.”. Dlatego zdecydowali się na połączenie sceny ze skate parkiem.
H5XAn4kQkOMqAMdXYE2HJT97l5E354FRZO2CKzLSp7rl5L4wupIx2yd4ZQYI_trans-sceny.jpg
Dzięki ruchomym ramionom scena szybko zmienia funkcję i wygląd, dając możliwość jej różnorodnego użytkowania, co bez wątpienia zwiększa jej atrakcyjność, jako obiektu użytku publicznego. Tworzy ją system pięciu ramp, otwierających się kładką w stronę brzegu i połączonych sześciokątnym spocznikiem stanowiącym centralny punkt obiektu. Wewnątrz sześciokąta ulokowano całe zaplecze techniczne związane z obsługą sceny. Kiedy rampy są podniesione, powstaje rodzaj muszli koncertowej mieszczącej scenę, na której z powodzeniem mogą się odbywać wszelkiego rodzaju koncerty, spektakle teatralne, pokazy, przedstawienia i projekcje.
9WAGtJKfU9QwyKIkMLYgEffisPOMH6AQP1nreEHNlcLmqzoXwItKt2P1zjWa_przekroj-1.jpg
Forma architektoniczna obiektu podyktowana została zarówno jego funkcją i charakterem, jak i kontekstem istniejącej zabudowy historycznej oraz uwarunkowaniami środowiskowymi. Jak podkreślają autorzy projektu, obła forma stanowiąca wyraźny kontrapunkt dla stadionu, jest 'wypadkową miękkich linii z jakimi kojarzą się nabrzeża i muzyka oraz wykorzystany materiał'. Refleksyjne płyty stalowe za dnia maja wtapiać scenę w krajobraz, podczas wieczornych wydarzeń zaś – kiedy mocne światło ze sceny będzie przenikać między ramionami ramp – przekształcać ją w 'ikonę', atrakcyjną dominantę na wodzie.
02DB8Pkrr7ziBlE8n9G5LC950mnADh9j71JrT93x812Xs9JvVWkyfY1Cc5g7_noc-mala.jpg
Konkurs Dawntown Miami 2011 objęły patronatem m.in.: Urząd Miasta Miami, AIA Miami (odpowiednik naszego SARPu) oraz tamtejszy uniwersytet. Źródło: materiały projektantów, scoliosis.com.pl
SARVlsodKi7s8oSthHldfppzFnlYXo2XOtzzxN734WuzS9rig9yB0eJygywQ_aa1.jpg
TfpewMwgxwxfkxIJFURVXyNPo9OKPrirrb6vbz2Hzj40B9EqkEZFMVcw9fWU_bb1.jpg
YUuXocoxkTj7km7cxjX0N7JH1TGBaygi1umfKavYDhRZoZyQEh9YolZK2rR6_cc1.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera