Scena ze skate parkiem - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Scena ze skate parkiem

 

Czas czytania: ~2 min


3QaR1zLyXm5doBSzC6gdp244X4gwLF69r3hfBq4gppRIvOZHsoi6utXe884q_widok-3d-noc1.jpg
Młode wrocławskie biuro architektoniczne Scoliosis zajęło czwarte miejsce w międzynarodowym konkursie na projekt pływającej sceny w Miami. Koncepcja Marcina Husarza, Wojciecha Motylskiego, Jana Jerzmańskiego okazała się jedną z najlepszych spośród ponad stu propozycji nadesłanych z całego świata.
NbxyEramBUlW7jmtuaPbSadHaECj9hD6kIQK5FBqWy0RpC0r92jl9jF2eq7v_plansza1-2.jpg
Przedmiotem konkursu Dawntown Miami 2011 była pływająca scena ulokowana przy nabrzeżu Virgninia Key, w sąsiedztwie Marine Stadium – zaprojektowanego przez Hilaria Candelę brutalistycznego obiektu wzniesionego w latach 60. XX wieku. W 1992 r. teren, na którym znajduje się stadion, został zniszczony przez huragan Andrew. Od tamtego czasu nieużytkowany obiekt stopniowo popada w ruinę. Tymczasem okolice stadionu i cały obszar Virginia Key Park to tereny o dużym znaczeniu urbanistycznym i rekreacyjnym dla Miami, a także obszar wciąż żywy w świadomości mieszkańców, czego dowodem są liczne inicjatywy społeczne na rzecz jego ochrony. Konkurs na projekt sceny, która mogłaby się przyczynić do ponownego ożywienia Marine Stadium i jego adaptacji na cele kulturalne, był elementem planu rewitalizacji tej części miasta.
mSVbQ1ZngHC0MFJAmQWKTEpwrk8o5ffKMUVtsScKDdpfLz9wGRkAkW3PDyhL_plansza2-2.jpg
Architekci ze Scoliosis wyjaśniają: „Zależało nam na takiej formie projektowanej sceny, która wymusi jej dodatkową funkcję, będącą pretekstem do korzystania z tego obiektu nie tylko w trakcie cyklicznych imprez, ale wręcz na co dzień, zmieniając zarazem społeczne postrzeganie tego terenu jako zniszczonego czy otwartego tylko okazjonalnie.”. Dlatego zdecydowali się na połączenie sceny ze skate parkiem.
H5XAn4kQkOMqAMdXYE2HJT97l5E354FRZO2CKzLSp7rl5L4wupIx2yd4ZQYI_trans-sceny.jpg
Dzięki ruchomym ramionom scena szybko zmienia funkcję i wygląd, dając możliwość jej różnorodnego użytkowania, co bez wątpienia zwiększa jej atrakcyjność, jako obiektu użytku publicznego. Tworzy ją system pięciu ramp, otwierających się kładką w stronę brzegu i połączonych sześciokątnym spocznikiem stanowiącym centralny punkt obiektu. Wewnątrz sześciokąta ulokowano całe zaplecze techniczne związane z obsługą sceny. Kiedy rampy są podniesione, powstaje rodzaj muszli koncertowej mieszczącej scenę, na której z powodzeniem mogą się odbywać wszelkiego rodzaju koncerty, spektakle teatralne, pokazy, przedstawienia i projekcje.
9WAGtJKfU9QwyKIkMLYgEffisPOMH6AQP1nreEHNlcLmqzoXwItKt2P1zjWa_przekroj-1.jpg
Forma architektoniczna obiektu podyktowana została zarówno jego funkcją i charakterem, jak i kontekstem istniejącej zabudowy historycznej oraz uwarunkowaniami środowiskowymi. Jak podkreślają autorzy projektu, obła forma stanowiąca wyraźny kontrapunkt dla stadionu, jest 'wypadkową miękkich linii z jakimi kojarzą się nabrzeża i muzyka oraz wykorzystany materiał'. Refleksyjne płyty stalowe za dnia maja wtapiać scenę w krajobraz, podczas wieczornych wydarzeń zaś – kiedy mocne światło ze sceny będzie przenikać między ramionami ramp – przekształcać ją w 'ikonę', atrakcyjną dominantę na wodzie.
02DB8Pkrr7ziBlE8n9G5LC950mnADh9j71JrT93x812Xs9JvVWkyfY1Cc5g7_noc-mala.jpg
Konkurs Dawntown Miami 2011 objęły patronatem m.in.: Urząd Miasta Miami, AIA Miami (odpowiednik naszego SARPu) oraz tamtejszy uniwersytet. Źródło: materiały projektantów, scoliosis.com.pl
SARVlsodKi7s8oSthHldfppzFnlYXo2XOtzzxN734WuzS9rig9yB0eJygywQ_aa1.jpg
TfpewMwgxwxfkxIJFURVXyNPo9OKPrirrb6vbz2Hzj40B9EqkEZFMVcw9fWU_bb1.jpg
YUuXocoxkTj7km7cxjX0N7JH1TGBaygi1umfKavYDhRZoZyQEh9YolZK2rR6_cc1.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Centrum Edukacji Ekologicznej – drewniana bryła w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej – drewniana bryła w Warszawie

Władze stolicy wraz z jednostką o nazwie Lasy Miejskie chcą stworzyć Centrum Edukacji Ekologicznej. ...

Zabytkowa wieża ciśnień. Dzieło współtwórcy Bauhausu w Polsce
Zabytkowa wieża ciśnień. Dzieło współtwórcy Bauhausu w Polsce

W miejscowości Jankowa Żagańska w powiecie żagańskim w województwie lubuskim znajduje się mało znany ...

Mieszkania w młynie od Maćków Pracownia Projektowa
Mieszkania w młynie od Maćków Pracownia Projektowa

Maćków Pracownia Projektowa stworzyła koncepcję przebudowy, rozbudowy i zmiany sposobu użytkowania t ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera