Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gra w okna

 

Czas czytania: ~3 min


tgplAHBBmqXkXdKZioaipSmk0ToW9FZcxbiw06RAtBiH9MSt2iEOkGXBLtWu_domicz-artpunkt-5.jpg
Opole się zmienia. Także jego instytucje kulturalne. Metamorfozę przeszedł już tamtejszy amfiteatr, w którym powstaje też Muzeum Piosenki, na przebudowę po rozstrzygniętych konkursach czekają Teatr Lalki i Aktora oraz Galeria Sztuki Współczesnej. Dla tej ostatniej będzie to kolejna już duża zmiana – w ubiegłym roku zakończyła się adaptacja dawnego hotelu robotniczego na Centrum Edukacji Artystycznej Artpunkt, które będzie jednostką Galerii Sztuki Współczesnej. Autorami tej przebudowy są architekci z opolskiej pracowni M. i A. Domicz Małgorzaty Pizio-Domicz i Antoniego Domicza.
fs5kEOpdHgd8KvIc6Ts5cUYkcfYeMbojZgdio3oq574qHfOnzROZ9qiZjzKt_domicz-artpunkt.jpg
Artpunkt mieści się przy ul. Kośnego, przy której znajduje się także teatr lalek, zajmując narożną działkę na końcu ciągu budynków z początku XX wieku. Pierwotnie pełnił funkcję hotelu robotniczego dla ekip budujących pobliski Teatr im. Jana Kochanowskiego (1961, projekt: Julian Duchowicz, Zygmunt Majerski). Później został przemianowany na siedzibę Estrady Opolskiej. Przez kilka ostatnich lat stał pusty, stopniowo popadając w ruinę i stając się atrakcyjnym gruntem dla drzewek-samosiejek. Jednak to nie zły stan budynku okazał się największym problemem w trakcie jego adaptacji.
6vvpZN5zQihW9aL3U5HPl5KXaUFLGlTNPpy895EjcNdXvtDvGK71BJ3cmqt0_domicz-artpunkt-2.jpg
Niewielka, pięciokondygnacyjna kamienica o powierzchni użytkowej około 60 m2 na każdym piętrze musiała pomieścić bardzo zróżnicowany program funkcjonalny. 'Upchnięcie' go w ciasną skorupę było nie lada wyzwaniem. W budynku musiały się bowiem znaleźć zarówno pomieszczenia wymagające oświetlenia dziennym światłem – pracownia plastyczna, biura, pokoje gościnne, jak i te, w których światło nie jest mile widziane, np. ciemnia fotograficzna, magazyn obrazów i grafik. Konieczne było więc takie ukształtowanie elewacji, żeby zapewnić optymalne warunki we wszystkich pomieszczeniach.
gkXI3IhIgUCW2U1sEkurNYhYXsk3CVXtWyVTqnOPtQ7ZVFSTNkW1SYPFC60Z_domicz-artpunkt-3.jpg
Autorzy projektu wyjaśniają: „Przebudowa elewacji polegała wpierw na uporządkowaniu układu otworów okiennych, a następnie zaślepieniu niektórych z nich. Elewacja została osłonięta dodatkowo wielkoformatowymi, półprzejrzystymi płytami poliwęglanu, „zewnętrznymi firanami” filtrującymi światło. Cienkie płyty elewacyjne uginają się, falują na wietrze, lecz dzięki zamocowaniu na chaotycznie rozmieszczonych łącznikach nie popadają w drgania. W zależności od kąta obserwacji płyty tworzą jednolitą jasną, nieprzezierną powierzchnię lub są niemal przejrzyste ujawniając strukturę otworów okiennych. Ta struktura otworów ujawnia się w pełni dopiero o zmroku, kiedy lampy zamocowane w wnękach okiennych rozświetlą elewacje.”.
OCvc9BpbDKYz9SQ1n94eo2aVR5GWXYF9MrrBSih9SehH1QWsN1ZYyVnLuyy8_domicz-artpunkt-8.jpg
Elewacje parteru, na którym mieści się min. pracownia plastyczna z warsztatem graficznym, mają kolor grafitowy, natomiast konstrukcja i zadaszenie tarasu na dachu budynku – świeżej, wiosennej zieleni. Zielone są również wnętrza pomieszczeń sanitarnych i socjalnych. We wnętrzach usunięto ściany działowe, uwalniając przestrzeń od zbędnych przegród, a także skorygowano wielkość drzwi. Całkowitej przebudowy wymagała też klatka schodowa. Ze względu na małą rozpiętość ścian konstrukcyjnych architekci zdecydowali się na nietypową formę balustrady – została ona wykonana z pełnych płyt ze szczelinami w miejscach pochwytów.
d1oSJHxhBhbyWUKb7RdD5kLzeox8AjaUBv0l5xDe3HUOVzOPA4BtuxSJp3Fm_domicz-artpunkt-11.jpg
Budynek Artpunktu jest fragmentem zespołu obiektów Galerii Sztuki Współczesnej – sal ekspozycyjnych i placu wystaw plenerowych, na którym wkrótce powstanie nowy pawilon według projektu wybranego w drodze konkursu architektonicznego.


Autorzy: M. i A. Domicz – pracownia architektury, Opole / Małgorzata Pizio-Domicz, Antoni Domicz, współpraca Marta Pizio, Robert Liberda
Inwestor: Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
Wykonawca: AKBUD Andrzej Kijas, Opole
Powierzchnia terenu: 109 m2
Powierzchnia zabudowy: 96 m2
Powierzchnia użytkowa: 420 m2
Kubatura: 1722 m3
Projekt: 2006 - 2007r.
Realizacja: 2009 – 2010
vPjxGTEAGaeGA2WjNrVeNU8w5CnQEqoAGqDWmX9GxeFmsITV6ZWKYaofjjGq_artpunktsytuacja.jpg
n2xCDI296vuOSujB7ZmdJ3sroQEsootZHWUzQzR319NaBk5m5jlqxCFvW89s_artpunktprzeka.jpg
kJe4gyOJJ0TQREdo7KY39sbj4sk0rlhfJzf3v3ZaBgKSdyXsNC0veBH8hxyp_artpunktprzekb.jpg
AOYILONl5BCpSeMJR0exfCTls7Jd3gEBB0nYvJaByA7Nn6q61YxnUt26Xdc2_artpunktparter.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera