Idea dla parku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Idea dla parku

 

Czas czytania: ~3 min


3tGonTxbFDmlK6chHIjds1JGtbk0DozSqU1krfPXDrjzxgFUS119dDG6Q3mQ_akg-rataje-plansza-3.jpg

Na terenie poznańskiej dzielnicy Rataje powstać ma park sportowo-rekreacyjny. Poszukując pomysłów na jego zagospodarowanie, władze miasta ogłosiły konkurs ideowy, którego wyniki mają posłużyć jako podstawa do zmiany studium zagospodarowania przestrzeni i planu miejscowego. Zwyciężyła propozycja krakowskiej pracowni AKG Architektura Krajobrazu Marcina Gajdy.

Startujący w konkursie projektanci musieli w swoich koncepcjach zaplanować nie tylko tereny zielone i obiekty sportowo-rekreacyjne, ale także budynki komercyjne, min. gastronomiczne i handlowe, które mają przynosić dochody pozwalające na utrzymanie parku. Mieli za to zupełną swobodę w opracowaniu poszczególnych stref założenia, choć organizator oczekiwał jednocześnie, że planując zagospodarowanie parku autorzy koncepcji przeprowadzą analizę ekonomiczną swoich propozycji, biorąc pod uwagę konieczność wykupu terenu od prywatnych właścicieli, rekultywacji gruntu i przygotowania go pod budowę, a także koszty utrzymania i eksploatacji założenia w przyszłości.

Lp6wrFErCGrLa6eDZG2EYo33WrKdvINSjvpWu8graZOUymtHvCJhZenKV8xT_akg-rataje-plansza.jpg

Nowy poznański zieleniec ma mieć około 40 hektarów powierzchni i zająć obszar o bardzo nieregularnym kształcie, na dodatek poprzecinany ulicami. Autorzy zwycięskiej pracy postanowili zorganizować założenie wokół trzech osi widokowych, z którymi pokrywać się będą główne trasy piesze i rowerowe, obiekty kubaturowe zaś ulokowali na obrzeżach, traktując je jako rodzaj bram na teren założenia. Zaproponowali również scalenie parku poprowadzonymi nad ulicami przejściami – 'ekoduktami'. Te zielone platformy mają zapewnić bezpieczne i swobodne poruszanie się po całym obszarze. Pochylnia jednego z 'ekoduktów' – od strony ul. Piłsudskiego – ma być ukształtowana tarasowo, by mogła pełnić funkcję widowni. Naprzeciwko niej zaplanowano ścianę drzew, która w połączeniu z platformą stworzyć ma kameralne 'wnętrze' służące jako scena dla imprez plenerowych, koncertów czy letniego kina. Przy amfiteatrze znaleźć by się miały punkty gastronomiczne wraz z zapleczem technicznym niezbędnym do obsługi imprez.

d6CCFjggdErAeJbRFsYUIZlS67l7MwxNyz4cHqhI2lvnu0qASJDeX1zoPuH1_akg-rataje-park.jpg

Niewątpliwą atrakcją planowanego parku jest staw kąpielowy o powierzchni blisko dwóch hektarów, z piaszczystą plażą i kawiarnią na drewnianym tarasie. Zimą fragment zbiornika będzie mógł służyć jako lodowisko. Architekci zaplanowali utworzenie czterech placów zabaw przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku, a z myślą o młodzieży – skateparku służącego do jazdy na rolkach, deskorolce i wyczynowej jazdy na rowerze. W jego sąsiedztwie mogłaby także stanąć ścianka wspinaczkowa. Na terenie zieleńca powstać by też mogły ogrody tematyczne, min. ogród kwiatowy z bylinami i trawami ozdobnymi, a przy stawie – ogród wodny.

W miejscu dawnej wytwórni prefabrykatów betonowych zespół Marcina Gajdy zaproponował ulokowanie hali sportowo-widowiskowej z wielofunkcyjnym boiskiem, salami fitness, centrum rehabilitacyjnym dla seniorów i salami ćwiczeń dla niepełnosprawnych. Oprócz wydarzeń sportowych, hala będzie mogła gościć spektakle teatralne i imprezy rozrywkowe. W bezpośrednim otoczeniu obiektu mógłby powstać zespół boisk sportowych.

3dh5aG9Anmvfsb7uVwPq2SzSgdnh5597a9G4S701ufHZrWSVdYxpikruqanC_akg-rataje-plansza-2.jpg

W południowej części parku projektanci zaproponowali wzniesienie dwóch piętnastokondygnacyjnych biurowców, które dzięki swojej wysokości stworzyłyby wyraźną bramę na teren założenia. Trzy kolejne, dziesięciopiętrowe budynki biurowo-usługowe z podziemnymi parkingami mogłyby stanąć we wschodniej i zachodniej części parku, a w pobliżu obiektów sportowych – budynek mieszkalny.

Póki co, poznańscy urzędnicy poszukiwali jedynie koncepcji ideowej dla przyszłego parku. O tym, które elementy zwycięskiej pracy uda się wcielić w życie i kiedy będzie to możliwe zadecyduje wiele czynników, z ekonomicznymi na czele.Podepnij swój artykuł

tagi

In/Out House - dom otoczony betonowym murem
In/Out House - dom otoczony betonowym murem

W Krakowie zrealizowano interesujący projekt, którego cechą charakterystyczną jest betonowy mur okal ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera