Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Idea dla parku

 

Czas czytania: ~3 min


3tGonTxbFDmlK6chHIjds1JGtbk0DozSqU1krfPXDrjzxgFUS119dDG6Q3mQ_akg-rataje-plansza-3.jpg

Na terenie poznańskiej dzielnicy Rataje powstać ma park sportowo-rekreacyjny. Poszukując pomysłów na jego zagospodarowanie, władze miasta ogłosiły konkurs ideowy, którego wyniki mają posłużyć jako podstawa do zmiany studium zagospodarowania przestrzeni i planu miejscowego. Zwyciężyła propozycja krakowskiej pracowni AKG Architektura Krajobrazu Marcina Gajdy.

Startujący w konkursie projektanci musieli w swoich koncepcjach zaplanować nie tylko tereny zielone i obiekty sportowo-rekreacyjne, ale także budynki komercyjne, min. gastronomiczne i handlowe, które mają przynosić dochody pozwalające na utrzymanie parku. Mieli za to zupełną swobodę w opracowaniu poszczególnych stref założenia, choć organizator oczekiwał jednocześnie, że planując zagospodarowanie parku autorzy koncepcji przeprowadzą analizę ekonomiczną swoich propozycji, biorąc pod uwagę konieczność wykupu terenu od prywatnych właścicieli, rekultywacji gruntu i przygotowania go pod budowę, a także koszty utrzymania i eksploatacji założenia w przyszłości.

Lp6wrFErCGrLa6eDZG2EYo33WrKdvINSjvpWu8graZOUymtHvCJhZenKV8xT_akg-rataje-plansza.jpg

Nowy poznański zieleniec ma mieć około 40 hektarów powierzchni i zająć obszar o bardzo nieregularnym kształcie, na dodatek poprzecinany ulicami. Autorzy zwycięskiej pracy postanowili zorganizować założenie wokół trzech osi widokowych, z którymi pokrywać się będą główne trasy piesze i rowerowe, obiekty kubaturowe zaś ulokowali na obrzeżach, traktując je jako rodzaj bram na teren założenia. Zaproponowali również scalenie parku poprowadzonymi nad ulicami przejściami – 'ekoduktami'. Te zielone platformy mają zapewnić bezpieczne i swobodne poruszanie się po całym obszarze. Pochylnia jednego z 'ekoduktów' – od strony ul. Piłsudskiego – ma być ukształtowana tarasowo, by mogła pełnić funkcję widowni. Naprzeciwko niej zaplanowano ścianę drzew, która w połączeniu z platformą stworzyć ma kameralne 'wnętrze' służące jako scena dla imprez plenerowych, koncertów czy letniego kina. Przy amfiteatrze znaleźć by się miały punkty gastronomiczne wraz z zapleczem technicznym niezbędnym do obsługi imprez.

d6CCFjggdErAeJbRFsYUIZlS67l7MwxNyz4cHqhI2lvnu0qASJDeX1zoPuH1_akg-rataje-park.jpg

Niewątpliwą atrakcją planowanego parku jest staw kąpielowy o powierzchni blisko dwóch hektarów, z piaszczystą plażą i kawiarnią na drewnianym tarasie. Zimą fragment zbiornika będzie mógł służyć jako lodowisko. Architekci zaplanowali utworzenie czterech placów zabaw przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku, a z myślą o młodzieży – skateparku służącego do jazdy na rolkach, deskorolce i wyczynowej jazdy na rowerze. W jego sąsiedztwie mogłaby także stanąć ścianka wspinaczkowa. Na terenie zieleńca powstać by też mogły ogrody tematyczne, min. ogród kwiatowy z bylinami i trawami ozdobnymi, a przy stawie – ogród wodny.

W miejscu dawnej wytwórni prefabrykatów betonowych zespół Marcina Gajdy zaproponował ulokowanie hali sportowo-widowiskowej z wielofunkcyjnym boiskiem, salami fitness, centrum rehabilitacyjnym dla seniorów i salami ćwiczeń dla niepełnosprawnych. Oprócz wydarzeń sportowych, hala będzie mogła gościć spektakle teatralne i imprezy rozrywkowe. W bezpośrednim otoczeniu obiektu mógłby powstać zespół boisk sportowych.

3dh5aG9Anmvfsb7uVwPq2SzSgdnh5597a9G4S701ufHZrWSVdYxpikruqanC_akg-rataje-plansza-2.jpg

W południowej części parku projektanci zaproponowali wzniesienie dwóch piętnastokondygnacyjnych biurowców, które dzięki swojej wysokości stworzyłyby wyraźną bramę na teren założenia. Trzy kolejne, dziesięciopiętrowe budynki biurowo-usługowe z podziemnymi parkingami mogłyby stanąć we wschodniej i zachodniej części parku, a w pobliżu obiektów sportowych – budynek mieszkalny.

Póki co, poznańscy urzędnicy poszukiwali jedynie koncepcji ideowej dla przyszłego parku. O tym, które elementy zwycięskiej pracy uda się wcielić w życie i kiedy będzie to możliwe zadecyduje wiele czynników, z ekonomicznymi na czele.Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Marmurowe Muzeum Historii Polski
Marmurowe Muzeum Historii Polski

29 września 2023 roku Muzeum Historii Polski rozpocznie swoje działanie w nowej siedzibie na terenie ...

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera