Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Olsztyn buduje mosty

 

Czas czytania: ~3 min


3n2j2zyZDgyzuSywGjb9dmtqK61zsYSjn9VgMda60lcHMu15LJqiRaRWN4mL_park-centralny-i-nagroda-gadomscy-3.jpg
Brzegi rzeki Łyny w Olsztynie spiąć ma kilka nowych kładek. Część z nich powstanie w Parku Podzamcze, część – w planowanym dopiero Parku Centralnym. Dwa odrębne konkursy na ich projekt rozstrzygnięte zostały pod koniec czerwca 2011 r. Celem ogłoszonych przez Gminę Olsztyn konkursów było wybranie koncepcji dla siedmiu nowych mostków pieszych. Trzy z nich powstać mają na terenie objętego ochroną konserwatorską Parku Podzamcze, cztery zaś – połączone z platformami rekreacyjnymi – w projektowanym dopiero Parku Centralnym. Na oba konkursy wpłynęło w sumie 37 prac. Mimo konserwatorskich obostrzeń, większym zainteresowaniem cieszył się Park Podzamcze, na który nadesłano 22 propozycje. Trzy równorzędne pierwsze nagrody otrzymali: pracownia Decocafe Dobrochny Kniat i Krzysztofa Kostrzyca z Poznania, Rafał Sokołowski z Pabianic oraz Marcin Urbanek z Warszawy. Nagrodę specjalną otrzymali Paweł Ogrodnik i Michał Pawluk ze Szczecina. W propozycji poznańskiej pracowni sąd konkursowy docenił spójną ideę dla wszystkich mostków. Z uznaniem spotkała się także zgodną z zasadą „less is more” prostota formalna – „zastosowanie jednostronne pełnej balustrady rekompensowane przezroczystą balustradą z drugiej strony, dającą wizualny kontakt z lustrem wody”. Uznano także, że propozycja ta „odpowiada tradycji miejscowej z zastosowaniem współczesnych środków wyrazu”.
GzxMf0tLVpGFUvgMyEMpKix0abmh5Qr5eVZqcgLZp2Xn9jrKb9H8QD2f9zmw_park-podzamcze-i-nagroda-rafal-sokolowski.jpg
Koncepcję Rafała Sokołowskiego jurorzy nagrodzili za „prostotę zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i jednolitą stylistykę mostków”, którą autor osiągnął mimo zastosowania zróżnicowanych zabiegów formalnych – „jednakowy materiał, z wyróżnieniem kształtów w zależności od kontekstu sytuacyjnego, z zastosowaniem współczesnej formy i cytatem w „gotyckiej” stylistyce dla obudowy ciepłociągu, daje ciekawy efekt plastyczny, uzyskany prostymi środkami stylistycznymi”.
7OGDxMR8g8ZeuUtypmqkKSH7Jn2NqiwaWlxEaZ9anwlUzVjEU7gwaXwCpxu8_park-podzamcze-i-nagroda-decocafe.jpg
W propozycji poznańskiej pracowni sąd konkursowy docenił spójną ideę dla wszystkich mostków. Z uznaniem spotkała się także zgodną z zasadą „less is more” prostota formalna – „zastosowanie jednostronne pełnej balustrady rekompensowane przezroczystą balustradą z drugiej strony, dającą wizualny kontakt z lustrem wody”. Uznano także, że propozycja ta „odpowiada tradycji miejscowej z zastosowaniem współczesnych środków wyrazu”.
CU13sY4FirD7T1KFabnp1zfI6hAnvwjO8uqVXtWT28ahSFwZO169atJ5PWCA_park-podzamcze-i-nagroda-marcin-urbanek.jpg
Propozycja Marcina Urbanka, podobnie jak dwie poprzednie, nagrodzona została za spójną stylistyką oraz „jednakową koncepcję plastyczno-konstrukcyjno-materiałową” mostów. Ponadto, z uznaniem jury spotkały się wprowadzenie efektów kolorystycznych dzięki zastosowaniu trzech „filtrów” w postaci szklanych balustrad.
V0PlO23o680bcTQAsMCpKJ7AMr7DrmLWrMzNYlii5ZMHo4XnI6VUyZwx4kD4_park-centralny-i-nagroda-gadomscy.jpg
W konkursie na projekt kładek dla Parku Centralnego zwyciężyła koncepcja przedstawiona przez zespół Piotr Gadomski, Wojciech Gadomski, Wiesława Gadomska z Olsztyna. Jurorzy nagrodzili jej autorów za przeprowadzenie studium lokalizacji planowanego zieleńca i jego powiązań komunikacyjnych, w celu zapewnienia bezkolizyjnej komunikacji pieszych i rowerzystów na wyjazdach z parku, a także dokładną analizę miejsca, w wyniku której powstały mostki będące jednocześnie miejscami rekreacyjnymi, stanowiącymi „kameralne wnętrza krajobrazowe”. W formie zaproponowanych kładek z pełnymi balustradami docenili nawiązanie do tradycyjnej architektury mostków warmińskich, a także do historycznej funkcji dzielnicy i identyfikujących ją obiektów (gazownia, tartak, plac Roosvelta, szpital) osiągnięte przy pomocy odpowiednich elementów „wyposażenia” platform. Prosta w wykonaniu konstrukcja, dzięki integralnemu połączeniu z tarasami-platformami, jest szansą na stworzenie atrakcyjnych i lubianych przez mieszkańców miejsc odpoczynku. Drugą nagrodę otrzymał Sebastian Grzesiak z Katowic, trzecią – Piotr Żuraw i Agata Pięt z Wrocławia. Fot: konsultacje.olsztyn.eu

Podepnij swój artykuł

tagi

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn
Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn

Nadleśnictwa Połczyn od lat 90. XX wieku za swoją siedzibę miało dwa budynki, wzniesione w 1965 roku ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera