Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Park eksperymentalny

 

Czas czytania: ~3 min


mkMwvHN7OcoVjPEPdDQKY69gVq9MW2lptHe9tajNU8NspguQQWnyKmYHDBoV_park-odkrywcow.jpg
Centrum Nauki Kopernik nie spoczęło na laurach pierwszego sukcesu. Otwarte w listopadzie ubiegłego roku, właśnie wzbogaciło się o kolejną atrakcję – Park Odkrywców. Autorem jego projektu, podobnie jak całego budynku, jest pracownia Rar2 Laboratorium Architektury Jana Kubeca.

Park Odkrywców ze wszystkimi swoimi atrakcjami jest otwarty dla zwiedzających od piątku 15 lipca 2011 r. To ogólnodostępna, zielona przestrzeń zaaranżowana między budynkiem CNK a mostem Świętokrzyskim, przy skrzyżowaniu Wybrzeża Kościuszkowskiego z ulicą Zajęczą. Przestrzeń ta pełna jest eksponatów naukowych, które mają pomagać w empirycznym poznawaniu praw fizyki.

Jak wyjaśniają inicjatorzy przedsięwzięcia: „Parku Odkrywców nie da się przypisać do żadnej z kategorii - nie jest to ani kolejna plama zieleni na mapie miasta, ani wielki plac zabaw. To połączenie przestrzeni rekreacyjnej z miejscem do eksperymentowania, oazą natury, przybytkiem sztuki.”.
BBejhC5BYjTzu8TkUvWZ2PCJCErEO52NmzRTN2nySyhWUeP0z0tLM29HL4rl_park-odkrywcow-3.jpg
Park ma 28 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i bezpośrednio łączy się z Wisłą. Projekt jego terenu nawiązuje do rzeźby pradoliny tej rzeki oraz związanych z nią procesów erozyjnych. Nierówny i pofalowany, pełen jest łagodnych wzniesień, granitowych głazów i ścieżek powtarzających dawny bieg rzeki. Rosnące tu rośliny są charakterystyczne dla naturalnego nadwiślańskiego krajobrazu – można tu zobaczyć klony, derenie jadalne, wierzby, tawuły, jałowce, wrzosy i trawy ozdobne.

Na trawnikach pomiędzy drzewami i krzewami znaleźć można eksponaty artystyczne, które w nietypowy sposób przybliżać mają prawa przyrody, wykorzystując na przykład efekty dźwiękowe i właściwości fali głosowej. Są to między innymi:
- szeptacze – instalacja autorstwa Elżbiety Weli Wierzbickiej będąca systemem wystających z ziemi metalowych rur. Kiedy zbliża się do nich człowiek, rury „ożywają” i zaczynają wydawać dźwięki natury: śpiew ptaków, szum wiatru albo wody.
- fala – stworzona przez grupę Greyworld i usytuowana przed głównym wejściem do CNK kompozycja w postaci zamocowanych do stelażu różnej długości rur. Kiedy powie się coś do specjalnej tuby, rury zaczną się poruszać i układać w kształt fali dźwiękowej.
- zwierciadła akustyczne – dwa paraboliczne betonowe zwierciadła stojące na brzegu Wisły. Oddalone od siebie na pewną odległość, ustawione są tak, by przekazywały sobie dźwięki. Przykładając ucho do jednego ze zwierciadeł, można usłyszeć słowa wypowiadane przy drugim z nich
- echo – specjalne tuby znajdujące się w dwóch miejscach Parku: przy jednym odwiedzający mówią, przy drugim – nasłuchują. Obydwa miejsca łączą trzy rury różnej długości. Na ich pokonanie głos potrzebuje raz więcej, raz mniej czasu. W trakcie pokonywania tych odległości głos w różny sposób się zmienia, zaś pogłos staje się rytmiczny.
- konferencja – kolejna instalacja złożona z tub. Tutaj jedna osoba przemawia do rury chowającej się w ziemi, druga zaś odsłuchuje wypowiedzi wydobywającej się z rury spod ziemi wychodzącej.
yWs1iRq8Gh7dg9epJFVChY3btuZ2rX72bxevh9y8QtukoCZ2omVAGLKaWbqZ_park-odkrywcow-2.jpg
W Parku Odkrywców znajduje się także galeria plenerowa stworzona z myślą o wystawach i zdarzeniach artystycznych. Wykonany z gliny pawilon o długości 85 metrów i szerokości 5 metrów ma być miejscem wystaw i warsztatów przygotowywanych szczególnie z myślą o grupie odbiorców najczęściej korzystających z nabrzeża Wisły – spacerowiczach, rowerzystach, właścicielach psów i amatorach wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu. Pierwsza wystawa ma zostać otwarta wiosną 2012 roku.

Wraz z otwarciem Parku Odkrywców udostępniona została także scena letnia, gdzie od 22 lipca odbywać się będą seanse filmowe połączone ze spotkaniami z naukowcami.

Fot.: materiały prasowe CNK

Więcej o budynku CNK

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera