Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


NEWTON w Opolu

 

Czas czytania: ~4 min


f58r57Vz6oWUgAvzoT7fIHFYAnGdMsko1taGDdQctVPS3Whpr9sIv7rQrf4r_hwp-newton-opole.jpg

Innowacyjne Centrum Zintegrowanych Usług, Przestrzeni Informacyjnych i Bibliotecznych – taką skomplikowaną nazwę nosić będzie nowa inwestycja Politechniki Opolskiej. Urbanistyczno-architektoniczny konkurs na projekt założenia wygrał wrocławski oddział pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci.

Centrum powstać ma w południowo-zachodniej części kampusu politechniki. Ulokowany na obrzeżach kompleksu zabudowań uczelni zespół będzie z nim związany funkcjonalnie, a jednocześnie swoją formą będzie już przechodził w strukturę bardziej swobodną i – jak stwierdziło konkursowe jury pod przewodnictwem Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego – bliższą studenckiej spontaniczności. W ten sposób architekci chcieli kontynuować kierunek wyznaczony przez zlokalizowany w niedalekim sąsiedztwie budynek pływalni. Oba założenia mogą zostać połączone ścieżką spacerową i terenami rekreacyjnymi ciągnącymi się wzdłuż kanału.

Zespół ICZUPiB składać się będzie z czterech budynków, z których każdy mieścić będzie jeden ściśle określony blok funkcjonalny – bibliotekę, aulę, sale dydaktyczne i lokal gastronomiczny. Wszystkie obiekty połączone będą wspólnym zadaszeniem kryjącym wewnętrzny plac, w którym zlokalizowane będą funkcje uzupełniające, takie jak szatnie, miejsca na wystawy czy komunikacja. Układ budynków – wszystkich o rzutach nieregularnych czworokątów – tworzyć będzie urozmaiconą, pełną załamań przestrzeń otwartą na otoczenie, która w intencji architektów formalnie stanowić będzie raczej część krajobrazu niż samego budynku.

VFGzO58qzPu84MQrWneG7oWJuYBGF5MkoMqOkxronfUtqQi3dndUcy0iX2pV_hwp-newton-opole-2.jpg

Główne wejście do budynku Centrum prowadzić będzie przez reprezentacyjny plac po stronie północno-wschodniej. Części budynków wymagające wejścia na wyższej kondygnacji połączone będą wspólną galerią, na którą prowadzić będzie reprezentacyjna klatka schodowa. Od południa budynek będzie się otwierał na zieleń tarasowo opadającą w kierunku przepływającego nieopodal kanału.

Urozmaiconą przestrzennie kompozycję zabudowy spajać będą proste formy budynków oraz zastosowane materiały – na elewacjach budynków dominować będzie siatka ze stali kortenowej o zróżnicowanych wielkościach otworów. Będzie ona przesłaniać także powierzchnie przeszklone w tych częściach obiektów, które nie wymagają bezpośredniego doświetlenia. Na fasadzie budynku gastronomicznego oraz na fragmencie fasady auli pojawią się płyty włóknocementowe w różnych odcieniach.

W budynku biblioteki parter przeznaczono na część ogólnodostępną z czytelniami, stanowiskami komputerowymi i regałami z wolnym dostępem. Wyżej znajdą się pomieszczenia biurowe dla pracowników i magazyn zamkniętych zbiorów bibliotecznych skomunikowany windą z czytelnią. Stanowiska komputerowe ulokowano pod świetlikami i przebiciami w stropie, aby zapewnić optymalne dla pracy przy monitorach oświetlenie, a także urozmaicić wnętrze biblioteki.

R07ujtu8t5jLStzb3VMZpqHFqCqWi9CKBobYunPjuqlwY7Q2aaKTZNqEM0pa_hwp-newton-opole-3.jpg

Centralne miejsce nowego założenia zajmie blok gastronomiczny. Dzięki takiej lokalizacji będzie on dobrze skomunikowany z budynkiem dydaktycznym i łatwo dostępny zarówno dla pracowników, jak i studentów. Ulokowanie go w osobnym obiekcie ma zapewnić izolację pozostałych części Centrum od zapachów i uciążliwego zaplecza technicznego. W tym bloku znajduje się również księgarnia.

Kształt ulokowanej w osobnym budynku auli podyktowany został uwarunkowaniami akustycznymi, by zapewnić odpowiednie rozchodzenie się fal dźwiękowych. Aula będzie dostępna zarówno z parteru, jak i wyższej kondygnacji, co umożliwi jej płynne zapełnianie i opuszczanie. Pozostałe sale wykładowe zlokalizowano w wydzielonym bloku dydaktycznym, którego kształt również ma wspomagać warunki akustyczne. Dwie największe sale znajdą się na parterze, wyżej zaś dwie mniejsze, które w razie potrzeby można połączyć w jedną, a także pomieszczenia samorządu studenckiego.

Pod całym obiektem możliwe jest umieszczenie podziemnego garażu połączonego windą i schodami z głównym holem.

Drugą nagrodę w konkursie przyznano pracowni NUA Studio Szymona Gica z Poznania, zaś dwie równorzędne trzecie nagrody otrzymały: katowickie biuro SLAS Aleksandra Bednarskiego z Katowic oraz HS99 z Koszalina. Honorowe wyróżnienie jury przyznało Rar2 Laboratorium Architektury Jana Kubeca z Rudy Śląskiej.

Skład zwycięskiego zespołu: Thomas Heinle (główny projektant), Anna Stryszewska-Słońska, Areta Keller, Agata Jasiewicz, Magdalena Tatar, Karolina Słocińska

Podepnij swój artykuł

tagi

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera