Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


SwedeCenter w Gdyni

 

Czas czytania: ~2 min


N8TxUQQMPjW5z9TvANVnI09TZCC35xipfBAfTgAVItTGZpIBkqCOW7Gz090L_sweden-center.jpg

Pracownia architektoniczna FORT z Gdańska została zwycięzcą w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na opracowanie koncepcji budynku biurowego i hotelowego przy Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni. Inwestycja realizowana będzie przez spółkę celową Gdynia Waterfront, powołaną przez SwedeCenter.

Przestrzeń pomiędzy gdyńskim centrum Gemini a wieżowcem Sea Towers zostanie przeznaczona pod budowę czterogwiazdkowego hotelu Marriott Courtyard oraz siedzibę Nordea Bank Polska, które znajdować się będą w bezpośrednim sąsiedztwie basenu Prezydenta. Pierwszy z nich posiadać będzie 8 pięter, natomiast budynek biurowy 11 pięter. Na parterze, wzdłuż ciągu dla pieszych łączącego Aleję Jana Pawła z budynkiem Sea Towers, otwarte zostaną kawiarnie i restauracje.

zInN33xhur54obNAiTRc7ULpCapAo16mM7oWTdOCq5nekdjkM7AcXdhRxmTZ_sweden-center2.jpg

Zwycięska koncepcja nowej inwestycji SwedeCenter, którą opracowała pracownia FORT, będzie projektem architektonicznym, wyróżnia się atrakcyjną aranżacją przestrzeni publicznych. Dodatkowym atutem projektu będzie wspaniały widok rozpościerający się na Zatokę Gdańską.

O wyborze pracowni FORT zdecydowało jury konkursowe składające się z reprezentantów władz miasta Gdyni, inwestora, architektów oraz firm będących przyszłymi operatorami hotelu i najemcami budynku biurowego. Projekt wpisywać się będzie w architekturę Gdyni.

Zwycięski projekt ma klasę. Po zbudowaniu Sea Towers i przyjęciu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ta część miasta stanowi wyzwanie dla najlepszych projektantów - mówi Sławomir Kitowski, pasjonat architektury gdyńskiej, autor książki "Gdynia Miasto z Morza i Marzeń".

Inwestycję SwedeCenter dobrze ocenia też prof. Maria Jolanta Sołtysik z Politechniki Gdańskiej, znawczyni gdyńskiej architektury i autorka książek na jej temat: - Koncepcja pracowni Fort budzi moje nadzieje zwłaszcza ze względu na prawidłowo rozwiązany problem przestrzeni publicznej w rejonie basenu Prezydenta. Dobrze zaplanowane partery obiektu zapewniają funkcje publiczne z widokiem na morze, w tym tak atrakcyjnym i prestiżowym miejscu. Dobrze rozwiązana jest również kwestia pieszej komunikacji w obrębie zespołu, co dla mieszkańców jest sprawą bardzo istotną.

Źródło: pracownia FORT

Podepnij swój artykuł

tagi

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera