Kiosk z żerdzi - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kiosk z żerdzi

 

Czas czytania: ~3 min


ukaniPgEf6eHQXdhwqNdNpbY93ZgOAmXOYeaGpWtwMkjKwL1fe5Hc2DlzmHy_wwaa-lotto.jpg
O ulicach polskich miast można powiedzieć niewiele dobrego. Wszechobecne reklamy, plakaty, kioski, stragany i budki gastronomiczne tworzą przyprawiający o zawrót głowy koktajl. Architekci z warszawskiej pracowni WWAA przedstawili nam swój pomysł na rozpoczęcie procesu przemian – projekt kiosku kolektury Lotto.
5Sx6o4EIUhENdrX26vULnwknldeyRhOSCIbFSbSs6wj95v6mcyOLeNoFNOpC_wwaa-lotto-2.jpg
Za kontekst przyjmując nieco kakofoniczny krajobraz warszawskiej ulicy, architekci uznali, że najlepszym rozwiązaniem jest sięgniecie po formę zdecydowane odcinającą się od tego, co można na tej ulicy zobaczyć, a zarazem uzupełnioną o funkcje, których w przestrzeni miejskiej często brakuje – miejsca odpoczynku czy spotkań. Jak wyjaśniają: „Ze względu na niewielką powierzchnię, jaką zajmuje kiosk Lotto wachlarz wielofunkcyjnych mebli miejskich został zaaplikowany w grubości fasady proponowanego przez nas obiektu. Prosta w formie kostka staje się w ten sposób papierkiem lakmusowym barwnego życia ulicy czy placu. Miasto dosłownie odbija się na czterech ścianach kiosku, deformując je i pozostawiając po sobie kształty umożliwiające swobodną interpretację funkcjonalną. Odpowiednio wycięte pionowe elementy fasady pawilonu służą jako siedzisko, stolik czy miejsce na rower.”.
cQTcNEthfU1mMo0Qsl2M1YAuUBwllC0a8Syr7B7uJbOuq4mHMiEpd9gogTLz_wwaa-lotto-3.jpg
Podobnie jak elewacje, także wnętrze kiosku wykonane jest z drewnianych żerdzi, które tworzą ladę i ławkę ze stolikiem. Drewniane listwy mają nawiązywać do żerdzi ławek znanych z parków i skwerków. Sama bryła zaś – kostka o zaokrąglonych rogach i wyraźnych pionowych podziałach – a także dobór materiałów mają stanowić nawiązanie do tradycji warszawskiego modernizmu. Autorzy projektu zaznaczają jednak, że kioski mogą powstawać w całym kraju. Elementem, który będzie je wpisać w lokalny kontekst, może być rodzaj drewna zastosowanego do produkcji obiektu.
tA0Fk5nn52xaGkmik6OUoAvzrwpS9zj5kBOH3hoFfzvpLmI4smp6YLxeK2p3_wwaa-lotto-4.jpg
Żaluzje kiosku mogą być wykonane ze sklejki jak lub litego drewna. Wnęki funkcjonalne w elewacjach wycinane są w nich metodą CNC, czyli za pomocą maszyny obsługiwanej numerycznie. Dzięki temu, bez zwiększenia kosztów produkcji, elewacja każdego z pawilonów może być inna i idealnie dostosowana do lokalizacji. Za każdym razem projekt można modyfikować – siedziska mogą pojawiać się od bardziej zacisznej strony pawilonu, miejsce na rower w najłatwiej dostępnej części elewacji, natomiast strona południowa obiektu powinna być możliwie maksymalnie zacieniona. W ten sposób każdy z kiosków Lotto ma być unikatowym, a jednak rozpoznawalnym obiektem.
TA7IMCvRu3DA1POxex0UvucmdypSfmv5Eobjyxjr57QLgoFkvcJVKiZgVhF0_wwaa-lotto-sketches.jpg
Wnętrze kiosku Lotto podzielone stało na dwie strefy funkcjonalne: ogólnodostępną strefę klienta oraz wydzieloną strefę dostępną jedynie dla pracownika. Oprócz punktu obsługi klienta ulokowano w niej część socjalną z toaletą. Przestrzenie magazynowe znajdują się na ścianie pomieszczenia socjalnego, natomiast miejsce na przechowywanie ulotek, materiałów reklamowych i kuponów mieści się pod ladą i na tylnej ścianie strefy obsługi klienta. Pracownik może zarówno obsługiwać przez ladę klientów znajdujących się wewnątrz kiosku kolektury, jak i, korzystając z okienka, mieć kontakt z klientami nie wchodzącymi do pawilonu. W części ogólnodostępnej pionowe drewniane żerdzie tworzą ławkę, stolik oraz ladę oddzielającą obie strefy. Osoba na wózku dla niepełnosprawnych może swobodnie wjechać do kiosku, obrócić się i bez problemu skorzystać z części lady o obniżonej wysokości. Zewnętrze funkcje wprowadzone w grubość fasady to ławka, miejsce spotkań w postaci dwóch siedzisk i stolika, stojak na rowery, wnęka na drzewo lub zieleń pnącą, dystrybutor na ulotki oraz pojemnik na makulaturę. Wnęka w żerdziach wyznacza również wejście do wnętrza kiosku. PROJEKT: Kiosk Lotto AUTORZY: Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska, Andrzej Ryniecki, Andrzej Hunzvi, Iwona Borkowska KLIENT: Lotto Totalizator Sportowy POWIERZCHNIA: 15 m2 ROK: koncepcja 2011, prototyp 2011 ZDJĘCIA: WWAA
WwhMZ4G13GkZCJPz1k35Vh961Iu0W9RU3lvSrfrJukQY9Gtd7tJFCioOJXUJ_wwwalottorys.jpg
TGHrPm44gLm4qZtL7kDssZR8GWiiIy9Ticujf62LNvs2sWvbrGneIERHjE0C_wwaa-lotto-prototyp.jpg
mikpD337SR2U83pCrbBEyZWcQ5ij3xvomwt83VVLVwgwoClCkvo9xNWXH3fc_wwaa-lotto-prototyp-2.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Bohema – mieszkanie w fabryce od Grupa 5 Architekci
Bohema – mieszkanie w fabryce od Grupa 5 Architekci

Na warszawskiej Pradze, na terenie której zachowało się najwięcej obiektów ery przemysłowej przybywa ...

Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu
Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu

Nowy Werdon to dość nietypowy obiekt mieszkalny, w którym zastosowano eksperymentalne połączenie „lo ...

Webinarium Leca: Izolacyjność akustyczna remontowanych stropów
Webinarium Leca: Izolacyjność akustyczna remontowanych stropów

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Leca, które poświęcone będzie izolacyjności akustyc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera