Kosmonauci w Olsztynie - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kosmonauci w Olsztynie

 

Czas czytania: ~3 min


i7V1kLmIYcDKdE0cogtm7UYTyROHqUCNgDb74YsCC96cEkFebLCRqJbxSYOA_essentium-aleja-zbobywcow-kosmosu-5.jpg

Olsztyn chce oddać cześć tym, bez których nie sposób wyobrazić sobie historii i nauki drugiej połowy XX wieku. Władze gminy postanowiły poświęcić śródmiejską aleję Zdobywcom Kosmosu. Konkurs na jej architektoniczno-urbanistyczną koncepcję wygrała propozycja młodego gdańskiego biura Essentium Jarosława Banasia i Kamili Renusz.

RJ8cmDXssQaqgP8Jrxebb6PAH8RErqvb4Kv0kVHY7v5gf2YkOxAAvNq4KvKk_essentium-aleja-zbobywcow-kosmosu.jpg

Celem konkursu było wyłonienie najlepszego rozwiązania funkcjonalnego i estetycznego planowanej Alei Zdobywców Kosmosu oraz koncepcji zagospodarowania terenu odpowiedniej dla jej prestiżowej lokalizacji. Ponadto, oczekiwano propozycji, które zapewnią wysoką jakość przestrzeni publicznej związanej funkcjonalnie z istniejącymi budynkami Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego oraz planowanym zespołem Nowego Centrum Biznesu CENTAURUS zaprojektowanym przez biuro Andrzeja Kapuścika znanego z projektu gdyńskiego drapacza chmur Sea Towers.

F8qoOjffM48KJ9s5cCJrE08VpnMySuDsXfQAOiKpsPcIcr527mx7zxlphzEt_essentium-aleja-zbobywcow-kosmosu-2.jpg
ayz1YuGtgf2zT6YigPLsmJQ9Zdn2eTm8KO8fd7zCQd2GQww2iq7NdMLPHquL_essentium-aleja-zbobywcow-kosmosu-3.jpg

W zwycięskiej pracy sędziowie konkursu docenili „jednolitą formę zarówno w warstwie intelektualnej, jak w wyrazie architektonicznym', a także zastosowanie prostych środków dla stworzenia atrakcyjnej przestrzeni publicznej – wyodrębnionej, a zarazem powiązanej z otoczeniem i szanującej dominująca pozycję budynku Planetarium. Tak zaaranżowana przestrzeń będzie według jurorów stanowić dobre pole dla różnorodnych form aktywności społecznej.

c2gY3Vlu9I37FNSh6FDeH43aBq8flHkmusaTydpO6zNS2Ph50soU8lzYUaXa_essentium-aleja-zbobywcow-kosmosu-4.jpg

W intencji autorów zwycięskiej pracy, Aleja Zdobywców Kosmosu ma być uzupełnieniem przestrzeni między budynkiem Planetarium a odważną architekturą zespołu Centaurusa o formy odwołujące się do elektroniki i układów scalonych jako niezbędnych aspektów podboju kosmosu. Sami też przyznają, że ważnym źródłem inspiracji była dla nich scenografia z filmu „Tron”.

t1WHswlAi1r3r6PSNZJzAHTbdJP6lqbrHmQX61UjP5n6bbDU6r1AFJaoHv1s_essentium-aleja-zbobywcow-kosmosu-6.jpg
b9KMBPP00YfNLtMf5hicrvU3VclwJYk5k0mvHsgMrDPcq1G2pXaUwmoHwIBP_essentium-aleja-zbobywcow-kosmosu-7.jpg

W zwycięskim projekcie formy upamiętnienia kosmonautów i całych misji kosmicznych zostały wtopione w posadzkę tak, by nie zakłócały przestrzeni i nie stanowiły przeszkody dla organizacji imprez okolicznościowych, jak mogłoby to mieć miejsce w przypadku zastosowania form kubaturowych. Dodatkową atrakcją, jaką zaproponowali Jarosław Banaś i Kamila Renusz są miraże optyczne, także zatopione w posadzce. To duże odpowiedniki prostej zabawki, której układ optyczny składający się z dwóch parabolicznych zwierciadeł daje iluzję projekcji obiektu ponad zabawką, podczas gdy sam obiekt jest w niej ukryty.

1IR6cq4UrKsNJTqGETwnkqUrEV1R4jnvxQJHOrS9TiNa3B0xlkifXEl6TGK4_essentium-aleja-zbobywcow-kosmosu-8.jpg

Postaciom kosmonautów poświęcone będą tablice pamiątkowe umieszczone wzdłuż podświetlanych diodami LED ścieżek, których przebieg inspirowany jest obwodami drukowanymi układów scalonych. Każda taka ścieżka przypisana będzie kosmonautom związanym z jedną misją, a jej zwieńczenie stanowić ma miraż optyczny prezentujący maszynę, jaką podczas tej misji wykorzystano (np. projekcja lądownika księżycowego).

wWybr1052DqxoiZLEuZKjHy3Ub4pcom9GTDqBlEeRPIo8U50vyfBMuWZyv85_essentium-aleja-zbobywcow-kosmosu-9.jpg

Projektanci podkreślają, że ważnym elementem wyróżniającym ich propozycję na tle pozostałych jest zintegrowanie alei z nasypem ze schodami, na którym znajduje się budynek planetarium. W ten sposób chcieli stworzyć przestrzeń przejściową między nienowym już obiektem planetarium a planowanym, futurystycznym w formie kompleksem Centaurusa. W sąsiedztwie tego ostatniego powstać by też miał nowy przystanek autobusowy zintegrowany z fontanną (a raczej wodospadem) i kioskiem. Dynamiczna forma tego obiektu ma korespondować z charakterem budynków planowanego centrum biznesowego. Uwzględniona w projekcie zieleń wyrasta z wyciętych w posadzce sześciokątnych otworów tworzących układ zbliżony do plastra miodu.

uwbfoRTky0ORQm3g3kLQzJJDScYFTFNmb0pnpBP2Pc0uYRctK0JUNut9SbQP_essentium-aleja-zbobywcow-kosmosu-10.jpg

Drugą nagrodę w konkursie otrzymała pracownia Garden Concept Architekci Krajobrazu z Lublina, trzecią – ARCA Biuro Projektów Architektury i Urbanistyki z Gliwic, wyróżnienie zaś przyznano zespołowi: Agnieszka Janicka, Magdalena Dudek, Piotr Dudek z Olsztyna.

Aleja Zdobywców Kosmosu ma zostać zrealizowana przy okazji budowy centrum biznesu Centaurus. Konkurs był wspólnym przedsięwzięciem Urzędu Miasta oraz inwestora – firmy Warmia Investment, który czeka na pozwolenie na budowę biurowca. Honorowym patronem przedsięwzięcia był generał Mirosław Hermaszewski.

Źródło: materiały projektantów

Podepnij swój artykuł

tagi

Mieszkania w młynie od Maćków Pracownia Projektowa
Mieszkania w młynie od Maćków Pracownia Projektowa

Maćków Pracownia Projektowa stworzyła koncepcję przebudowy, rozbudowy i zmiany sposobu użytkowania t ...

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowii Mazowieckiej
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowii Mazowieckiej

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej jest pierwszą placówką muzealną w tym mieście. P ...

Dom o prostej bryle
Dom o prostej bryle

Dom o prostej bryle zamówili prywatni klienci u projektantów z pracowni trzy.be Architekci. Inwestor ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera