Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Awangarda jutra?

 

Czas czytania: ~6 min


FNBQv6M0Um2js3z9LgABMzrANToQviAxSSIvCWJjPx8dv4RdjHoqqwk5EBBH_awangarda-jutra-logotyp.jpg
7 października 2011 o godzinie 18.30 wystawa „Awangarda Jutra?” oficjalnie zainauguruje działalność Centrum Architektury i Wzornictwa – nowego miejsca na mapie Łodzi, popularyzującego dziedziny projektowe. Wystawa będzie przeglądem dokonań najlepiej zapowiadających się młodych, polskich architektów. Wystawie będzie towarzyszyć PechaKucha Night Łódź + architekci, organizowana przez Grupę Cukier.

W ramach „Awangardy Jutra?” zaprezentowane zostaną projekty architektów, którzy w perspektywie najbliższych lat będą wyznaczać nowe trendy i odgrywać znaczącą rolę w kreowaniu obrazu polskiej architektury. Charakterystyczna dla ekspozycji będzie prezentacja szerokiego spektrum projektów. Od Polskiego Pawilonu na EXPO w Szanghaju (WWA), czy projektu Miami Pier Museum of Latin American Immigrants (Maciej Jakub Zawadzki) do konceptualnego Ermitażu-Domu dla Edgara Kereta (Centrala), czy małej formy lamp Porcelain Lights (Michał Piasecki).

Jak mówi dyrektor CAiW Igor Gałązkiewicz - Znak zapytania w tytule wystawy nie jest przypadkowy. Pytając o tytułową „Awangardę Jutra?”, chcemy dowiedzieć się jak wygląda proces twórczy młodych reprezentantów polskiego rynku architektonicznego. Założeniem wystawy jest sprowokowanie pytania o nieograniczoną gamę form wykorzystywaną przez współczesnych, polskich projektantów.

- Zastanawia nas, czy lokalna tożsamość może wpłynąć w znaczący sposób na poszukiwanie
formy. Wystawa ma stać się pochwałą procesu, aktu twórczego, jakim jest projektowanie. Chcemy
przybliżyć szerszej publiczności zdarzenia, które prowadzą do osiągnięcia konsensusu w postaci
dobrej architektury – dodaje kurator wystawy Michał Wojtkiewicz.

Miejsce

Wystawa mieści się w Centrum Architektury i Wzornictwa działajacym przy Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Budynek szkoły, oryginalnie pełniący funkcję Centrali Handlowej Karola Scheiblera, powstał w 1912 roku i jest przykładem typowego dla Łodzi fabrycznego pałacu czerpiącego z wielu stylów. Wnętrza budynku, częściowo zachowane w stanie oryginalnym, a częściowo modyfikowane do adaptowanych przez pałac funkcji, stanowić będą interesujące i mocne tło dla projektów eksponowanych na wystawie.

Uczestnicy

137kilo, Aleksandra Wasilkowska, NArchitekTURA, beton, BudCud, Centrala, Karol Żurawski, Maciej Jakub Zawadzki, Marcin Kwietowicz, Michał Piasecki, mode:lina, MOOMOO, Re, WWAA

SZTjDElZFHygQbbZyUzNVOpd24JX4hBnqod3CFVNLfHGWHM9HRH7NjbtvIbE_awangarda-123kilo.jpg

137kilo


137kilo to młode warszawskie studio projektowe założone w 2006 roku przez Zofię Strumiłło-Sukiennik oraz Jana Sukiennika. Z racji zainteresowań założycieli zdecydowana większość projektowanych budynków to obiekty kultury w małej i średniej skali projektowane najczęściej w stolicy - Służewiecki Dom Kultury, Dom Kultury Kadr, Klub Kultury na Saskiej Kępie. Biuro jest w trakcie realizacji zwycięskiego projektu w konkursie na Służewiecki Dom Kultury przygotowanego wraz z innym stołecznym biurem WWAA.

Aleksandra Wasilkowska prowadzi pracownię od 2007 roku równolegle z wykładami w polskich i zagranicznych instytucjach i nieustannymi badaniami nad zachowaniami struktury miasta i metodami pozyskiwania wiedzy na jej temat.W 2010 Aleksandra Wasilkowska wraz z Agnieszką
Kurant zaprojektowały instalację Emergency Exit do Pawilonu Polskiego na XII Biennale Architektury w Wenecji. Oprócz architektury Aleksandra zajmuje się przede wszystkim projektowaniem
wnętrz, instalacji oraz aranżacji wystaw m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Bunkrze Sztuki w Krakowie.

DMcnOV7NkHRfzuZ4JtRoQI90MTDV0gIBdr6UlVrxRFmtR6yHApY9dZ7in8sQ_awangarda-narchitektura.jpg

NArchitekTURA


Grupa projektowa NArchitekTURA założona w 2007 przez Bartosza Haducha, to multidyscyplinarna pracownia łącząca działania z pól urbanistyki, architektury, projektowania krajobrazu oraz mody, grafiki i przedmiotu. Badania nad relacjami pomiędzy architekturą i naturą prowadzone są przez zespół Bartosza Haducha przede wszystkim podczas opracowywania koncepcji konkursowych, z których wiele docenianych jest nagrodami i wyróżnieniami. W 2010 roku pracownia została zaliczona przez magazyn Wallpaper do grona 30 najlepiej zapowiadających się młodych biur architektonicznych na świecie - Wallpaper Architects Directory.

1R8qomkcrXnRWrV7j4lSMjC5oK50cQO9HatmdpoZXhGLf0eXfe7d5fwcipYh_awangarda-beton.jpg

beton


Lech i Marta Rowińscy projektując osłony na krzesła dla kina letniego w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie po raz pierwszy zaprezentowali działalnośc biura Beton szerszej publiczności. Twórczość pracowni w dużej mierze to działania z pogranicza architekury oraz proekotwania grafiki, tkaniny i scenografii. Beton jako pierwsze z polskich biur zakwalifikowany został do finału konkursu nagrody im. Miesa van der Rohe za projekt Wotum Aleksa, prywatnej kaplicy w Tarnowie nad Wisłą.

WmtPvjL8BUUDcZtBPdDUZ39mxc1hYVcbXlBWnM4ti3dU2IglntQMTLwDMTXq_awangarda-budcud.jpg

BudCud


BudCud to pracownia założona w 2007 roku przez Mateusza Adamczyka i Michała Paleja, a obecnie prowadzona przez Mateusza Adamczyka i Agatę Woźniczka. Projekty BudCud to poszukiwania na pograniczu architektury i urbanistyki zaczynające się zawsze od identyfikacji kontekstu i oczekiwań użytkowników. Projekt przekształceń poprzemysłowych terenów warszawskiej Woli zwyciężył w 2008 roku w dziewiątej edycji konkursu Europan.

gkFmMY0jpG8nYmSEPlf5neJQqh87oRMz8wLv1rWMaBJakR9lH3SLUbyoCRyW_awangarda-zawadzki.jpg

Maciej Jakub Zawadzki


Maciej Jakub Zawadzki doceniony przez magazyn Wallpaper w rankingu najlepszych projektów dyplomowych Graduate Directory 2011 zdobywał doświadczenie korzystając ze stypendium w Sint-Lucas School of Architecture w Brukseli oraz pracując w najlepszych warszawskich biurach. W chwili obecnej Maciej pracuje w jednym z największych i najbardziej docenanych biur na świecie - kopenhaskim BIG, prowadzonym przez Bjarke Ingelsa.

pJUZKVSen95hBr3yYIJmjomMsNpzsNhMy2xQGxIzFkOxuDNbMBZditnlgj43_awangarda-kwietowicz.jpg

Marcin Kwietowicz


Marcin Kwietowicz to projektant zajmujący się działaniami na styku architektury, sztuki i grafiki. Bardzo często angażuje w swoje projekty specjalistów innych dziedzin, wzbogacając w ten sposób liczne realizacje o bardzo wysoką jakość we wszystkich dyscyplinach, od fazy koncepcji po projekt wykonawczy. Do najwazniejszych ukończonych projektów Marcina Kwietowicza zaliczyć można dom artystki Moniki Sosnowskiej. W Warszawie (z Piotrem Brzozą), wnętrza luksusowych perfumerii
Galilu (z Grażyną Czarnotą) a także stworzone wraz z BAR Architecten - hol w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz Instytutu Awangardy – Galerii Edwarda Krasińskiego na dachu bloku przy al. Solidarności w Warszawie.

rSlcp7QhRANGliRK2LD9LGFNSFb03YJ7wpXrr7DdnNIUna7hX1F3TW3lXhr8_awangarda-moomoo.jpg

MOOMOO


Łódzkie biuro założone przez Łukasza Pastuszkę i Jakuba Majewskiego zostało w 2009 roku nominowane przez magazyn Wallpaper jednym z trzydziestu najlepiej zapowiadających się pracowni architektonicznych na świecie. Projekty MOOMOO teoretycznie zakorzenione w architekturze neomodernistycznej zaliczyć można do nurtu międzynarodowego minimalizmu opartego o eksperymenty z materiałem. Do najważniejszych realizacji MOOMOO zaliczyć można salon fryzjerski Bartosza Janusza w Warszawie oraz ogólnopolskie wnętrza salonów Vobis. Wiele projektów łodzkiej pracowni znajduje się obecnie w stanie budowy, począwszy od wnętrz i domów jednorodzinnych, kończąc na budynkach użyteczności publicznej.

WT7XPBYJVqbHC8XCUcmy2FgdUWrRwNvBIFiEedYVfB6Ru5kPvcj2faPV55HO_awangarda-szczesny.jpg

Centrala


Grupa projektowa Centrala to założony przez Krzysztofa Banaszewskiego, Małgorzatę Kuciewicz oraz Jakuba Szczęsnego kolektyw, ktorego działania wychdzą daleko poza ramy architektury i urbanistyki. Skupiona na ochronie dziedzictwa awangardy modernistycznej oraz krytyki jakości przestrzeni publicznej, Centrala nagradzany była w wielu konkursach w kraju i za granicą, a do najważniejszych realizacji należy tym-czasowy pawilon informacyjny przy Muzeum Żydów Polskich w Warszawie oraz hala sportowa w Bieruniu.

Więcej na: www.awangardajutra.pl
MfVpZa3cLVzwcf64kChR1FPOL9FkCWWT7Ncx7qYM8YxNHI1KjNMOmW5q2Y3Z_caw-logo-1.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

Dom na Kujawach z widokiem na jezioro
Dom na Kujawach z widokiem na jezioro

W sercu Kujawsko-Pomorskiego, nad brzegiem malowniczego jeziora, wznosi się wyjątkowy dom, który sta ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera