Awangarda jutra? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Awangarda jutra?

 

Czas czytania: ~6 min


FNBQv6M0Um2js3z9LgABMzrANToQviAxSSIvCWJjPx8dv4RdjHoqqwk5EBBH_awangarda-jutra-logotyp.jpg
7 października 2011 o godzinie 18.30 wystawa „Awangarda Jutra?” oficjalnie zainauguruje działalność Centrum Architektury i Wzornictwa – nowego miejsca na mapie Łodzi, popularyzującego dziedziny projektowe. Wystawa będzie przeglądem dokonań najlepiej zapowiadających się młodych, polskich architektów. Wystawie będzie towarzyszyć PechaKucha Night Łódź + architekci, organizowana przez Grupę Cukier.

W ramach „Awangardy Jutra?” zaprezentowane zostaną projekty architektów, którzy w perspektywie najbliższych lat będą wyznaczać nowe trendy i odgrywać znaczącą rolę w kreowaniu obrazu polskiej architektury. Charakterystyczna dla ekspozycji będzie prezentacja szerokiego spektrum projektów. Od Polskiego Pawilonu na EXPO w Szanghaju (WWA), czy projektu Miami Pier Museum of Latin American Immigrants (Maciej Jakub Zawadzki) do konceptualnego Ermitażu-Domu dla Edgara Kereta (Centrala), czy małej formy lamp Porcelain Lights (Michał Piasecki).

Jak mówi dyrektor CAiW Igor Gałązkiewicz - Znak zapytania w tytule wystawy nie jest przypadkowy. Pytając o tytułową „Awangardę Jutra?”, chcemy dowiedzieć się jak wygląda proces twórczy młodych reprezentantów polskiego rynku architektonicznego. Założeniem wystawy jest sprowokowanie pytania o nieograniczoną gamę form wykorzystywaną przez współczesnych, polskich projektantów.

- Zastanawia nas, czy lokalna tożsamość może wpłynąć w znaczący sposób na poszukiwanie
formy. Wystawa ma stać się pochwałą procesu, aktu twórczego, jakim jest projektowanie. Chcemy
przybliżyć szerszej publiczności zdarzenia, które prowadzą do osiągnięcia konsensusu w postaci
dobrej architektury – dodaje kurator wystawy Michał Wojtkiewicz.

Miejsce

Wystawa mieści się w Centrum Architektury i Wzornictwa działajacym przy Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Budynek szkoły, oryginalnie pełniący funkcję Centrali Handlowej Karola Scheiblera, powstał w 1912 roku i jest przykładem typowego dla Łodzi fabrycznego pałacu czerpiącego z wielu stylów. Wnętrza budynku, częściowo zachowane w stanie oryginalnym, a częściowo modyfikowane do adaptowanych przez pałac funkcji, stanowić będą interesujące i mocne tło dla projektów eksponowanych na wystawie.

Uczestnicy

137kilo, Aleksandra Wasilkowska, NArchitekTURA, beton, BudCud, Centrala, Karol Żurawski, Maciej Jakub Zawadzki, Marcin Kwietowicz, Michał Piasecki, mode:lina, MOOMOO, Re, WWAA

SZTjDElZFHygQbbZyUzNVOpd24JX4hBnqod3CFVNLfHGWHM9HRH7NjbtvIbE_awangarda-123kilo.jpg

137kilo


137kilo to młode warszawskie studio projektowe założone w 2006 roku przez Zofię Strumiłło-Sukiennik oraz Jana Sukiennika. Z racji zainteresowań założycieli zdecydowana większość projektowanych budynków to obiekty kultury w małej i średniej skali projektowane najczęściej w stolicy - Służewiecki Dom Kultury, Dom Kultury Kadr, Klub Kultury na Saskiej Kępie. Biuro jest w trakcie realizacji zwycięskiego projektu w konkursie na Służewiecki Dom Kultury przygotowanego wraz z innym stołecznym biurem WWAA.

Aleksandra Wasilkowska prowadzi pracownię od 2007 roku równolegle z wykładami w polskich i zagranicznych instytucjach i nieustannymi badaniami nad zachowaniami struktury miasta i metodami pozyskiwania wiedzy na jej temat.W 2010 Aleksandra Wasilkowska wraz z Agnieszką
Kurant zaprojektowały instalację Emergency Exit do Pawilonu Polskiego na XII Biennale Architektury w Wenecji. Oprócz architektury Aleksandra zajmuje się przede wszystkim projektowaniem
wnętrz, instalacji oraz aranżacji wystaw m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Bunkrze Sztuki w Krakowie.

DMcnOV7NkHRfzuZ4JtRoQI90MTDV0gIBdr6UlVrxRFmtR6yHApY9dZ7in8sQ_awangarda-narchitektura.jpg

NArchitekTURA


Grupa projektowa NArchitekTURA założona w 2007 przez Bartosza Haducha, to multidyscyplinarna pracownia łącząca działania z pól urbanistyki, architektury, projektowania krajobrazu oraz mody, grafiki i przedmiotu. Badania nad relacjami pomiędzy architekturą i naturą prowadzone są przez zespół Bartosza Haducha przede wszystkim podczas opracowywania koncepcji konkursowych, z których wiele docenianych jest nagrodami i wyróżnieniami. W 2010 roku pracownia została zaliczona przez magazyn Wallpaper do grona 30 najlepiej zapowiadających się młodych biur architektonicznych na świecie - Wallpaper Architects Directory.

1R8qomkcrXnRWrV7j4lSMjC5oK50cQO9HatmdpoZXhGLf0eXfe7d5fwcipYh_awangarda-beton.jpg

beton


Lech i Marta Rowińscy projektując osłony na krzesła dla kina letniego w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie po raz pierwszy zaprezentowali działalnośc biura Beton szerszej publiczności. Twórczość pracowni w dużej mierze to działania z pogranicza architekury oraz proekotwania grafiki, tkaniny i scenografii. Beton jako pierwsze z polskich biur zakwalifikowany został do finału konkursu nagrody im. Miesa van der Rohe za projekt Wotum Aleksa, prywatnej kaplicy w Tarnowie nad Wisłą.

WmtPvjL8BUUDcZtBPdDUZ39mxc1hYVcbXlBWnM4ti3dU2IglntQMTLwDMTXq_awangarda-budcud.jpg

BudCud


BudCud to pracownia założona w 2007 roku przez Mateusza Adamczyka i Michała Paleja, a obecnie prowadzona przez Mateusza Adamczyka i Agatę Woźniczka. Projekty BudCud to poszukiwania na pograniczu architektury i urbanistyki zaczynające się zawsze od identyfikacji kontekstu i oczekiwań użytkowników. Projekt przekształceń poprzemysłowych terenów warszawskiej Woli zwyciężył w 2008 roku w dziewiątej edycji konkursu Europan.

gkFmMY0jpG8nYmSEPlf5neJQqh87oRMz8wLv1rWMaBJakR9lH3SLUbyoCRyW_awangarda-zawadzki.jpg

Maciej Jakub Zawadzki


Maciej Jakub Zawadzki doceniony przez magazyn Wallpaper w rankingu najlepszych projektów dyplomowych Graduate Directory 2011 zdobywał doświadczenie korzystając ze stypendium w Sint-Lucas School of Architecture w Brukseli oraz pracując w najlepszych warszawskich biurach. W chwili obecnej Maciej pracuje w jednym z największych i najbardziej docenanych biur na świecie - kopenhaskim BIG, prowadzonym przez Bjarke Ingelsa.

pJUZKVSen95hBr3yYIJmjomMsNpzsNhMy2xQGxIzFkOxuDNbMBZditnlgj43_awangarda-kwietowicz.jpg

Marcin Kwietowicz


Marcin Kwietowicz to projektant zajmujący się działaniami na styku architektury, sztuki i grafiki. Bardzo często angażuje w swoje projekty specjalistów innych dziedzin, wzbogacając w ten sposób liczne realizacje o bardzo wysoką jakość we wszystkich dyscyplinach, od fazy koncepcji po projekt wykonawczy. Do najwazniejszych ukończonych projektów Marcina Kwietowicza zaliczyć można dom artystki Moniki Sosnowskiej. W Warszawie (z Piotrem Brzozą), wnętrza luksusowych perfumerii
Galilu (z Grażyną Czarnotą) a także stworzone wraz z BAR Architecten - hol w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz Instytutu Awangardy – Galerii Edwarda Krasińskiego na dachu bloku przy al. Solidarności w Warszawie.

rSlcp7QhRANGliRK2LD9LGFNSFb03YJ7wpXrr7DdnNIUna7hX1F3TW3lXhr8_awangarda-moomoo.jpg

MOOMOO


Łódzkie biuro założone przez Łukasza Pastuszkę i Jakuba Majewskiego zostało w 2009 roku nominowane przez magazyn Wallpaper jednym z trzydziestu najlepiej zapowiadających się pracowni architektonicznych na świecie. Projekty MOOMOO teoretycznie zakorzenione w architekturze neomodernistycznej zaliczyć można do nurtu międzynarodowego minimalizmu opartego o eksperymenty z materiałem. Do najważniejszych realizacji MOOMOO zaliczyć można salon fryzjerski Bartosza Janusza w Warszawie oraz ogólnopolskie wnętrza salonów Vobis. Wiele projektów łodzkiej pracowni znajduje się obecnie w stanie budowy, począwszy od wnętrz i domów jednorodzinnych, kończąc na budynkach użyteczności publicznej.

WT7XPBYJVqbHC8XCUcmy2FgdUWrRwNvBIFiEedYVfB6Ru5kPvcj2faPV55HO_awangarda-szczesny.jpg

Centrala


Grupa projektowa Centrala to założony przez Krzysztofa Banaszewskiego, Małgorzatę Kuciewicz oraz Jakuba Szczęsnego kolektyw, ktorego działania wychdzą daleko poza ramy architektury i urbanistyki. Skupiona na ochronie dziedzictwa awangardy modernistycznej oraz krytyki jakości przestrzeni publicznej, Centrala nagradzany była w wielu konkursach w kraju i za granicą, a do najważniejszych realizacji należy tym-czasowy pawilon informacyjny przy Muzeum Żydów Polskich w Warszawie oraz hala sportowa w Bieruniu.

Więcej na: www.awangardajutra.pl
MfVpZa3cLVzwcf64kChR1FPOL9FkCWWT7Ncx7qYM8YxNHI1KjNMOmW5q2Y3Z_caw-logo-1.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Bohema – mieszkanie w fabryce od Grupa 5 Architekci
Bohema – mieszkanie w fabryce od Grupa 5 Architekci

Na warszawskiej Pradze, na terenie której zachowało się najwięcej obiektów ery przemysłowej przybywa ...

Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu
Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu

Nowy Werdon to dość nietypowy obiekt mieszkalny, w którym zastosowano eksperymentalne połączenie „lo ...

Webinarium Leca: Izolacyjność akustyczna remontowanych stropów
Webinarium Leca: Izolacyjność akustyczna remontowanych stropów

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Leca, które poświęcone będzie izolacyjności akustyc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera