Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Perła z metką

 

Czas czytania: ~3 min


vk1LtRo8m83bC7TnhPH7UKG8sFQqGvkqjWNdot86ls3ohcG8FxBDXzqskzwM_basis-wuwa.jpg

WUWA czyli teren dawnej wystawy Wohnung und Werkraum ('Mieszkanie i miejsce pracy') to bez wątpienia jedna z pereł wrocławskiego modernizmu. Problem w tym, że perła ta jest obecnie w opłakanym stanie, a oprócz niewielkiej garstki specjalistów mało kto wie o jej istnieniu. Mimo że osiedle znajduje się ledwie kilka kroków od modernistycznej ikony miasta – Hali Stulecia, turyści docierają tam z rzadka. Ta sytuacja ma się jednak zmienić. Władze miejskie postanowiły poddać założenie kompleksowej rewitalizacji. Pod koniec września rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję zagospodarowania przestrzeni publicznych dawnej wystawy. Zwyciężyło w nim wrocławskie biuro BASIS.

9jrR25areZHNxgXiooZBI6MYpbByotewiiBmebDKHNvUEAE1mcYR4eUMJxdy_basis-wuwa-2.jpg

Założenie WUWA powstało w 1929 r. jako pokazowe modernistyczne osiedle w ramach wystawy zorganizowanej przez niemieckie stowarzyszenie Werkbund. W całej Europie WUWA ma tylko sześć odpowiedników, w tym pierwsze osiedle wzorcowe zrealizowane w Stuttgarcie. W jej projektowanie zaangażowani byli najlepsi lokalni architekci, min. Adolf Rading, Hans Scharoun i Theodor Effenberger.

RKM82HvQLNrcr4fEDsNPKGbdUa99UQ9KS8RycjUl5b1WjRnjOI9PtD1CBckq_basis-wuwa-3.jpg

Lata zaniedbań i samowolnej działalności mieszkańców odcisnęły wyraźne piętno nie tylko na budynkach, ale także na całym układzie urbanistycznym osiedla. Na jego terenie brakuje też informacji o jego unikatowym charakterze, co nie ułatwia zadania tym nielicznym, którym uda się na WUWę trafić.

ScRKnwtGkxadPD8rUtqf4QDZuKVSsR7H3ijTIhE7PlWU5F6unFdn8PQBxP0J_basis-wuwa-4.jpg

Autorzy zwycięskiej pracy wyjaśniają: 'Ideą na przywrócenie zainteresowania tym szczególnym miejscem we Wrocławiu jest nadanie mu tożsamości. Poprzez oznakowanie, opisanie – ideowe doczepienie metki – chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, że w tym miejscu wydarzyło się coś naprawdę istotnego, a budynki dookoła to część tego wydarzenia.'.

v5IKSmm7VAwf9KqbSE4Do2bYHw6MqGfNAuQknVOzonoNWuSZB9dZpWM8O45P_basis-wuwa-5.jpg

Rolę tę ideowej 'metki' pełnić ma ławka – element, którego w przestrzeni publicznej WuWy bardzo dziś brakuje. Jak na markową metkę przystało, ławki te nie będą zwykłymi siedziskami – będą jednocześnie pełniły funkcję nośnika informacji, tak, by w czasie odpoczynku można się było dowiedzieć czegoś więcej o budynkach. Forma ławki umożliwia umieszczenie na niej reliefów z tekstami w kilku językach, także zapisanych alfabetem Braille'a.

cn5BWUXlcuAoVAguC1fGq6IJkBCDkahmcaBUXI7SpyJoLoimsFTUFY0tuW2m_basis-wuwa-6.jpg

Szukając inspiracji dla rozwiązań formalnych, architekci natrafili na archiwalne plakaty reklamujące WUWę: 'Czerwone grafiki przykuwały uwagę i w pełni oddawały charakter tamtego czasu. Aby wzmocnić efekt identyfikacji w naszym projekcie zdecydowaliśmy się na nawiązanie kolorem elementów zagospodarowania (ław-metek) właśnie do czerwieni tych plakatów.'.

XzdPMB1g1Yh8cfchQI1ZCM34GEWhQJGsa8bl9bNYbfo59fOQdEmrLlJLRxAg_basis-wuwa-7.jpg

'Czerwonej' inspiracji dostarczyły także pawilony Bernarda Tschumiego w Parc de la Vilette w Paryżu stanowiące nie tylko punkty orientacyjne, ale także magnesy zachęcające turystów do eksplorowania parku i w ten sposób generujące ruch na jego terenie. Jak wyjaśniają architekci, oznaczenie terenu WuWY czerwonymi elementami ma pełnić podobną rolę – mają one 'prowadzić, naprowadzać, wciągać w przestrzenie, które obecnie są nieeksplorowane, wyznaczać zasadę ruchu'.

UxyEDVewwfq5EAWtV2iMKmjE4XUMllH2rJQZfs1HRuAD1OJOvO5PCKUOmSbb_basis-wuwa-8.jpg

Skład zespołu BASIS; arch. Dariusz Sirojć, arch. Krzysztof Szkółka, arch. Filip Kozak

Drugą nagrodę w konkursie otrzymał zespół pracowni VROA i ch+, trzecią – Maćków Pracownia Projektowa.

Na zagospodarowanie obszaru WUWy władze miasta zamierzają wydać około 4,5 mln zł.

Fot: materiały projektantów

Podepnij swój artykuł

tagi

Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas
Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas

„To spełnienie naszych marzeń i naszych pacjentów. Kiedy w szpitalu rodzice dowiadują się, że dzieck ...

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera