Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


ArchFilmFest - nadchodzi Poznań

 

Czas czytania: ~3 min


CpMoFgB22Z24L0gtLDYmgVQy6aewMyMf7ctj139zET4wnJN40GFK5YtdIAdM_sztuka-architektury-2.JPG

7 listopada 2011 roku w poznańskim Kinie Muza rozpocznie się kolejna, czwarta już, edycja Festiwalu Filmów o Architekturze. Tegoroczna odsłona ArchFilmFestu odbywa się pod hasłem „Miasto i ludzie”.

Zaprezentujemy zestaw dobranych tematycznie filmów poświęconych jednemu z ważnych problemów architektury i kultury współczesnej. Tym razem będzie to ilustracja rożnych aspektów współistnienia miasta i jego mieszkańców, zilustrowana hasłem „Miasto i ludzie”. Pokazom filmów będą towarzyszyć dyskusje zaproszonych gości i publiczności.

ArchFilmFest 2011/Jesień
7-9 listopada 2011
Poznań, Kino Muza, ul. Św. Marcin 30, początek seansów godzina 18.00

Partner: Dalkia, Sitag
Patroni medialni: telewizja WTK, Architektura&Biznes, portal otodom.pl, portal epoznan.pl, portal planero.pl, portal pogodzinach.pl, V Canal

4RjsKtozjqMiVffuYYQWAi4NjBtm0nqYLzZQlPZWTyqRlZdFgXMY1l7WswKW_fot-1-wielkie-nadzieje.jpg

PROGRAM ArchFilmFest 2011 Poznań


07.11.2011 - DZIEŃ PIERWSZY

Wielkie nadzieje, reż. Jesper Wachtmeister, 52 minuty, Szwecja, 2007.

Film przedstawia najważniejsze architektoniczne nurty oraz osobowości XX wieku, m.in. Le Corbusier’a, nowoczesne projekty grupy Archigram’u, obiekty Buckminstera Fuller’a, Antti Lovag’a, Moshe Safdie’go, Oscara Niemeyer’a czy też projekt Habitat 67 – budynek zbudowany z klocków LEGO. Korzystając z archiwalnych i współczesnych zdjęć oraz wywiadów film opowiada fascynującą historię wielkich architektonicznych wizji, zarówno zrealizowanych jak i niezrealizowanych, objaśnianych przez autorów rewolucyjnych, choć nie zawsze skutecznych pomysłów. Film jest niezwykle ciekawy szczególnie dzisiaj - w czasach braku „wielkich opowieści” na gruncie architektury i urbanistyki.

NdmHWXVkdK1KM8B5JiL0aFmb3OAMJvBhVyUVNI5yH5kIRdt1tVlKhGMUSyqT_fot-2-brasilia.jpg
Brasilia, reż. Robert Suermondt, 17 minut, Belgia, 1997

Jakie miasto przypomina z góry kształtem samolot w locie? Tak, tylko Brasilia. Jednak na tym nie kończy się magia tego miejsca. Zdumiewający jest tu także ruch uliczny. Samochody przypominają zabawki. Zbliżenia pozwalają czasami na uchwycenie jednostki, lecz w filmie dominuje masa. Brasilia jest tu uchwycona z perspektywy przyjezdnego, który napotyka wielki struktury przeznaczone do obserwacji raczej z okien samolotu niż z perspektywy przechodnia.

BMKXfCSAGT4WO3W6AUfaIxri79crTRpYtgQ2oYMKCEb1npSWEqaocyY2NsuZ_fot-3-hawana-sztuka-budowania-ruin.jpg

08.11.2011 - DZIEŃ DRUGI


Hawana – sztuka budowania ruin, reż. Florian Borchmeyer, 85 minut, Niemcy, 2006.

W filmie przedstawiono miasto bez gospodarza, ulegające stopniowej degradacji technicznej oraz ludzi mieszkających w zrujnowanym świecie, w którym to, co niesłuszne jest skazane na wyginięcie. Autorzy stawiają pytanie o to, jak degeneracja przestrzeni wpływa na psychikę żyjących w niej ludzi

TeNPdSq2UpTQjM0MnRMighmWyuYZhSEzdPvf5SjJEZ2860tshv9BrvQXbbAG_bogota-antanas-mockus-photo-by-andreas.jpg

09.11.2011 - DZIEŃ TRZECI


Bogota - przemiana miasta (55 min.)

Na początku lat 90. ubiegłego wieku Bogota była uznawana za jedno z najgorszych miast świata. Jednak od 1995 roku kolumbijska stolica sukcesywnie się zmieniała. Z jednej z najniebezpieczniejszych światowych aglomeracji, z najwyższym odsetkiem zabójstw, zmieniła sie w miasto przyjazne, modelowy przykład dla innych. Za tą metamorfozą kryją się dwaj postępowi wizjonerzy: Antanas Mockus i Enrique Peñalosa. Dzięki wierze w moc działania, a także radykalnej i bardzo konsekwentnie prowadzonej strategii, zmienili oni miasto i wykreowali pozytywne wzorce zachowań wśród mieszkańców. Film dokumentuje historię tych przemian, wykorzystując archiwalne materiały, wywiady i współczesne zdjęcia Bogoty.

Więcej: tutaj

Podepnij swój artykuł

tagi

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera