Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Śląskie nagrody 2011

 

Czas czytania: ~4 min


tGJUqVRv2OSoUm0yezjADRGBPjQ5HtWK3ZurBBX5hXTceYhCHxASHIM9dbNR_architektura-mpp-hala-w-bytomiu-ksmyk.jpg

Śląskie nagrody architektoniczne zostały rozdane. 28 października 2011 r. ogłoszono wyniki dwóch dorocznych konkursów: na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego oraz Architekturę Roku Województwa Śląskiego.

W konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną co roku nagradzane są projekty zrealizowane na terenie województwa śląskiego w minionym roku kalendarzowym w czterech kategoriach: urbanistyka, architektura, rewitalizacja przestrzeni i rewitalizacja obiektu. Zgłaszane do konkursu prace oceniane są przez jury, w którym zasiadają członkowie Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Tradycją stało się już także głosowanie internautów.

8h1k4gqtgBrDKbRikMcTVBssS7hcAzkK171qz3IbF9ComGG7dw7BSWDctVI3_architektura-roku-grand-prix-hs99-ciniba.jpg

W tegorocznej edycji konkursu zmierzyło się 60 obiektów zrealizowanych w 34 gminach województwa śląskiego. Za najlepszy projekt urbanistyczny jurorzy uznali zagospodarowanie terenu rekreacji rodzinnej w Koziegłowach – zaprojektowany przez Ewę Nelip i zrealizowany na powierzchni 2,5 tysiąca metrów kwadratowych zespół obiektów sportowych i rekreacyjnych, na który składają się min. boiska, lodowisko, plac zabaw ze ścianką wspinaczkową, scena i zbiornik wodny. Projekt został doceniony między innymi za 'wykreowanie przestrzeni wielofunkcyjnej i wielosezonowej', która zapewnia powszechnie akceptowane 'miejsce rekreacji i wypoczynku integrujące lokalną społeczność'.

JMvq0gkktdbSUlokNAKYbLSOrMJzXfC4WHYYI4RUhJ7FY3BS4Z0w6DDWGupx_architektura-roku-it-me-eko-pszczolka-brandys.jpg

Wyróżnienie w kategorii urbanistyki odebrali Marek Gachowski i biuro Arkus za projekt galerii handlowej Agora zrealizowanej na dawnym placu Kościuszki w Bytomiu.

W kategorii rewitalizacji najlepszą interwencją w przestrzeni publicznej okazała się inwestycja gminy Ornontowice na terenie parku gminnego, przeprowadzona według projektu Dietera Palety i Jolanty Gryczyńskiej. Wyróżnienie otrzymało biuro Januszówka za projekt rewitalizacji park w Ślemieniu.

W kategorii rewitalizacji obiektu nagroda powędrowała do architektów z Pracowni Projektowo-Urbanistyczno-Konserwatorskiej 'ABAKUS' za odnowienie zabytkowej Willi Fitznera w Siemianowicach Śląskich. Wyróżnienie otrzymali zaś Joanna Bielska-Legieć oraz Krzysztof Basiaga – autorzy projektu adaptacji zabytkowej plebanii w Lędzinach na potrzeby biblioteki miejskiej.

2aeFpVrGPeKWu2yT4k3p56ci4nRY6sfAkxUlmrjrA2A6o9K83oSasoEyBl0b_architektura-roku-malleccy-cetrum-szkoleniowe.jpg

W kategorii rewitalizacji sąd konkursowy przyznał również wyróżnienie specjalne. Otrzymało je biuro koordynujące starania Katowic w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 za „podjęcie działań czasowych, acz bardzo zauważalnych przez mieszkańców, kształtujących trwale świadomość społeczną w zakresie jakości przestrzeni publicznych".

Nagroda marszałka w kategorii architektury trafiła w ręce Maćków Pracowni Projektowej za projekt wielofunkcyjnej hali sportowej „Na Skarpie” w Bytomiu, którą jurorzy docenili zarówno za „wysoki poziom architektoniczny obiektu pełnego spokoju i szlachetności", jak i "wykreowanie miejsca poprawiającego nie tylko kondycję fizyczną, ale i samopoczucie mieszkańców".


sdoj1pwfajh8DdDtf6vJfkPqw4JiCKMnI8okEBBWhCW1Slx8hfdo6RsoYSBx_internauci-silownia-na-wolnym-powietrzu-w.jpg
CGju1VcIzRSoOCoAO24elw4T6NlIz7d758fLj7HdNgG2bxEdpc88ClezrgQ2_rewitalizacja-abakus-willa-fitznera.jpg

Wyróżnienie w kategorii architektury przyznano Wojciechowi Podleskiemu – autorowi projektu domu spokojnej starości "Złota jesień" w Czechowicach-Dziedzicach.

W głosowaniu internautów najwięcej głosów otrzymała siłownia na wolnym powietrzu w Żorach zaprojektowana przez Tomasza Wyrzykowskiego.

Wszystkie zgłoszone w konkursie obiekty można zobaczyć tu slaskie.pl


W organizowanym przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich konkursie „Architektura Roku" Grand Prix odebrała pracownia HS99 za projekt budynku Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach docenionego za „wybitne wartości, znakomity poziom, najwyższą jakość”. Jak podkreśliło jury, jest to „obiekt perfekcyjny we wszystkich aspektach projektowania architektonicznego, unikalny przykład umiejętnego połączenia dyscypliny projektowej z twórczą ekspresją. Architektura światowej klasy".

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało biuro Zalewski Architecture Group za projekt budynku biurowego spółki FIS-SST.


eNoSTMGzQg2NIdNne8J17eDA2qPkhE7OPjru0FRq8BMXIhnmMc4hCPuy4o6h_urbanistyka-kozieglowy-ewa-nelip.jpg

W kategorii wnętrze roku nagród nie przyznano, wyróżnieniami natomiast uhonorowano autorów Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego ING BSK w Katowicach – projektantów z Biura Projektowego Małeccy oraz Joannę Pszczółkę i Łukasza Brandysa za projekt It!me-eco Fast restaurants w Ochabach.

Przyznawana przez SARP nagroda w kategorii Młody Twórca Śląskiej Architektury trafiła w ręce Jacka Krycha i Dariusza Gajewskiego za „wysoki poziom prezentowanych projektów i pierwszych realizacji, świadczący o dużej dojrzałości twórczej autorów” oraz „interdyscyplinarne podejście do projektowania obejmujące projekty związane z architekturą, grafiką, wzornictwem przemysłowym oraz architekturą krajobrazu”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali Jakub Korfanty i Aleksander Palk.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera