Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ewa Rewers gościem Festiwalu Filmów o Architekturze w Poznaniu

 

Czas czytania: ~3 min


gtBupLVEtpvgQoQwoXOkXQS3MAmI0TZ40c2PQmqxcCyTEypxpa8mOsV3cEYE_rewers.jpg
Już w poniedziałek, 7 listopada, rozpoczyna się w poznańskim kinie Muza czwarta edycja Festiwalu Filmów o Architekturze. W tym roku głównym gościem festiwalu będzie prof. Ewa Rewers – znawczyni współczesnej filozofii architektury z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak co roku Festiwalu Filmów o Architekturze jest nie tylko okazją do obejrzenia dobrych filmów dokumentalnych poświęconych architekturze, ale także do dyskusji na temat najważniejszych problemów kultury współczesnej. Czwarta edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Miasto i ludzie”. W programie znajdują się cztery filmy dokumentalne poświęcone różnym aspektom relacji pomiędzy miastem, a jego mieszkańcami. Pierwszy dzień festiwalu poświęcony będzie problematyce architektury utopijnej i myślenia utopijnego w dzisiejszym świecie. Drugi dzień i film pt. „Hawana – sztuka budowania ruin” mówi o wpływie rozpadającego się miasta na psychikę jego mieszkańców. Trzeciego dnia zaś poznamy film o przeobrażeniu Bogoty oraz relacji w trójkącie miasto, polityka, mieszkańcy.

Dyskusje podsumowujące obejrzane filmy są zaplanowane pierwszego (07.11) i trzeciego dnia (09.11) festiwalu. Poprowadzi je dr Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny portalu Sztuka-architektury.pl oraz organizator festiwalu. Główną rozmówczynią będzie prof. Ewa Rewers. Ewa Rewers jest profesorem filozofii i teorii kultury. Od 1976 roku pracuje w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Szefuje tam Zakładowi Kultury Miasta. Wykładała także na angielskich uczelniach: University of Strathclyde w Glasgow, University of East Anglia, University of Cambridge i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, poza tym prowadziła konsultacje dla doktorantów w barcelońskim Universitat Politècnica de Catalunya.

Prof. Ewa Rewers zajmuje się przede wszystkim przestrzeniami miejskimi, architekturą, socjologią kultury, językiem i literaturą. Jest, m.in. autorką książek „Język i przestrzeń w poststrukturalistycznej filozofii kultury” (1996 r.) i „Post-polis. Wstęp do filozofii ponowoczesnego miasta”, gdzie namysł naukowy łączy z osobistymi refleksjami. W książce opisuje różne sposoby doświadczania miasta, zastanawia się nad ich tożsamością.
ArchFilmFest 2011/Jesień
7-9 listopada 2011
Poznań, Kino Muza, ul. Św. Marcin 30, początek seansów wstępnie godzina 18.00

Partner: Dalkia, Sitag
Patron: Stowarzyszenie Architektów Polskich
Patroni medialni: telewizja WTK, Architektura&Biznes, portal otodom.pl, portal epoznan.pl, portal planero.pl, portal pogodzinach.pl, V Canal


ArchFilmFest – Festiwal Filmów o Architekturze, jest organizowany od 2007 roku. Przez kolejne lata od maja aż do kwietnia każdego roku impreza odwiedza maksymalnie 13 miast w całej Polsce z trzydniową prezentacją ciekawych, dobranych merytorycznie filmów dokumentalnych poświęconych architekturze współczesnej. Festiwal jest przy tym nie tylko okazją do obejrzenia dobrych filmów dokumentalnych, ale także pretekstem do dyskusji na temat najważniejszych problemów architektury współczesnej. Festiwal odwiedziło dotychczas ponad 20 tysięcy osób. Odbywa się w największych centrach kultury oraz kinach studyjnych. Imprezie patronują media ogólnopolskie i lokalne.


Organizatorem ArchFilmFestu jest wortal Sztuka-Architektury.pl. Jest on jednym z największych, fachowych, sieciowych mediów architektonicznych w Polsce. Powstał w 2001 roku jako rozwinięcie strony internetowej towarzyszącej polskiej prezentacji wystawy laureatów nagrody Pritzkera - architektonicznego Nobla. Oprócz informacji o aktualnościach z polskiej i światowej architektury serwis Sztuka-Architektury.pl jest organizatorem szeregu wydarzeń architektonicznych, jak: „ArchFilmFest - Festiwal Filmów o Architekturze", „Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo", program szkoleń "Bottom-up design" czy „Polska Architektura XXL" - doroczny plebiscyt będący podsumowaniem największych wydarzeń architektonicznych w kraju. Wortal ma także własny program wydawniczy oraz bazę danych najlepszych, młodych pracowni projektowych.

Zobacz szczegółowy program: tutaj

Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera